Büyük başarılar büyük mücadeleler sonucu elde edilir.

“Eğer yürüdüğün yolda engeller yoksa o yol seni bir yere götürmez” der, George Bernard Shaw

Günümüz gençlerine bakıyorum mücadele ruhunu kaybetmişler. Zora geldiklerinde sebat etmeden hemen pes ettiklerine şahit oluyoruz. İşverenlerden gençlere yönelik olarak duyduğum sözlerin başında hocam zora hiç alışık değiller, sebat etmiyorlar, eyvallahları yok biraz zorlanınca işi bırakıp gidiyorlar.

Peki, bu gençler neden böyle pes ediyorlar acaba?

Bana göre irade gücü zayıf gençlerin. Ailelerin çocukları yetiştirme biçimlerine baktığımızda daha çok koruyucu aile yapısına sahip oldukları görüyoruz.

Çocukların kendi başlarına yapmaları gereken her şeyi hazır bir şekilde önleri getirdiğimiz için  onların  zorluklarla baş edebilme ve mücadele etme ruhunu ellerinden aldık ne yazık ki.

Çocuk her düştüğünde kaldırırsak bir süre sonra kendi başına ayağa kalkamayacak hep başkalarının gelip kendini ayağa kaldırmasını bekleyecektir.

Zorluklar hayatımızda bizim için en büyük engellerdir. Önemli olan bu engellere takılmadan yolumuza devam edebilmektir. Engeller bizde azim çaba ve mücadele etme, problem çözme becerilerimizin gelişmesine vesile olurlar. Başarı bundan sonra kendiliğinden bizi takip etmek zorundadır.

Yeter ki sabırlı olalım.”Sabır imanın yarısıdır. Hadis-i şerif.

Bu zorluklarla mücadele durumu en güzel örnekleyen bir bitki var, Sisal bitkisi.

Bu bitki Amerika kıtasında, soğuk rüzgâr, sert verimsiz toprak ve sıcak güneşte yetişen bir bitki. Yaprakları çok elyaflı, dokumada kullanılıyor. Elyafının kıymeti nedeniyle, bu bitkiyi daha verimli topraklarda yetiştirmeyi deniyorlar. Bitki yetişiyor ve çok daha büyükçe yaprakları çıkıyor fakat bakıyorlar yaprakların içinde elyaf yok.

Sonra anlaşılıyor ki bitkinin kötü toprak, soğuk rüzgâr, sıcak güneşle mücadelesi onun lifli yapısını meydana getiriyormuş. Yani içindeki cevheri geliştiriyormuş.

 İşte insan içindeki cevherde zorluklara katlanma ve mücadele ile gelişmektedir.

Karşınıza bir zorluk çıktı mı, şikâyet etmeyin, bilakis AIIah’a şükredin; çünkü size zekânızı işletmek, güç ve kuvvetinizi göstermek fırsatını vermiştir. Herbert N. Casson

Kalın Sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi Uzmanı&Uzman Psk Dan

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.