Aysel Karakuzu

Aysel Karakuzu

Yazarın Tüm Yazıları >

Çek Kanunu

A+A-

Çek Kanunu

Hukuk sistemimizde kıymetli evrak olarak tâbir edilen, hukûki ve iktisadî bakımdan ödeme aracı olarak kabul edilmesine rağmen, daha çok kredi amaçlı kullanılması sebebiyle meseleler meydana getiren çeklerle ilgili cezalar hususunda, zaman zaman, değişen şartlara binâen düzenlemeler yapıldı.

31.01.2012 tarihinde, 6273 sayılı kanunla 5941 sayılı Çek Kanunu’nda yapılan değişiklikle, karşılıksız çek işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında uygulanan adlî para cezasının ödenmemesi halinde uygulanan hapis cezası kaldırılarak, idarî nitelikte yaptırım ihdâs edilmiş, gerekçe olarak da “Ekonomik suça, ekonomik ceza “ kuralı gösterilmişti.

Hürriyeti bağlayıcı cezanın kaldırılmasından sonra karşılıksız çekler, piyasa hayatında disiplini bozan ve ekonomik münâsebetlerde güvensizlik meydana getiren oranda artış göstermişti.

Bozulan disiplinin tesis edilmesi, çeke yeniden itibar kazandırılması ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekçesiyle, 09.08. 2016 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 6728 sayılı kanunla, karşılıksız kalan çeklerle ilgili hürriyeti bağlayıcı ceza tayini yolu yeniden açıldı.

2016 tarihli kanuna istinâden, her bir çek için 1500 güne kadar uygulanacak adlî para cezası, ödeme yapılmaması hâlinde hapis cezasına çevriliyor.

Karşılıksız çek düzenleme suçu, hâmilin şikâyetine bağlı suçlardan...

Yargılama aşamasında ödeme yapılması halinde, mahkeme tarafından davanın düşmesine, mahkûmiyet hükmünün kesinleşmesinden sonra ödenmesi halinde ise yine mahkeme tarafından, hükmün bütün sonuçları ile ortadan kaldırılmasına karar veriliyor.

Aynı netice, şikâyetten vazgeçilmesi hâlinde de geçerliliğini muhafaza ediyor.

Bugün tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de olağanüstü ekonomik dalgalanmalar yaşandığına şâhit oluyoruz.

 

Özellikle son beş yılda, dünyanın ekonomik dengelerinin zorla değiştirilmeye çalışıldığı süreç ülkemizi de etkiliyor.

Ödeme güçlüğü nedeniyle zor durumda olan iyi niyetli iş insanlarımızın, ekonomik hayata yeniden katılarak faaliyette bulunabilmeleri ve mağduriyetlerinin giderilmesi yolunda, hiç olmazsa ârızî düzenlemeler ihdas edilebilmesi, sadece ekonomik değil sosyal huzura katkı sağlaması bakımından da önem arz ediyor.

Güzel ve karlı bir İstanbul gününden selâm ve dûa ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.