Çelikcan, 10 Hazirana kadar görevinde...

Çelikcan, 10 Hazirana kadar görevinde...

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, İçişleri Bakanlığının kentte boşluk oluşmaması için 10 Hazirana kadar görevinde kalmasını...

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, İçişleri Bakanlığının kentte boşluk oluşmaması için 10 Hazirana kadar görevinde kalmasını istediğini belirtti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Çelikcan, Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine ilişkin Adana 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itirazını reddetmesinin ardından İçişleri Bakanlığının kentte boşluk oluşmaması için 10 Hazirana kadar görevinde kalmasını istediğini belirtti.

Çelikcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2. İdare Mahkemesi'nin ''yürütmeyi durdurma'' kararının kendisine 10 Mayısta tebliğ edildiğini anımsatarak, kararın uygulanması için 30 günlük yasal süre olduğunu kaydetti.

Bu süre içinde itiraz hakkını kullandığını hatırlatan Çelikcan, şöyle devam etti:

''Görevi bırakmam için 10 Hazirana kadar sürem var. Ben daha önce itirazım reddedilirse görevi bırakacağımı beyan etmiştim. Ancak İçişleri Bakanlığı kentte boşluk oluşmaması için yasal sürenin dolacağı tarih olan 10 Hazirana kadar görevimde kalmam gerektiğini belirtti. Yoksa ben hala sözümün arkasındayım. Şu an İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, şu unutulmasın ki; Türkiye'de ilk defa bir belediye başkan vekilliği seçimi yapılıyor. Başka bir emsali yok. Bu nedenle bakanlık konuyu inceliyor. 10 Hazirandan sonra bu görevi sürdürmem yasal olmaz. Eğer bu tarih gelmeden bakanlık bana görevi bırakmamı söylerse, gereğini yaparım. Benim 3-5 gün bu koltukta oturmaya ihtiyacım yok. Ben mahkemenin verdiği karara saygılıyım.''

Çelikcan ayrıca, davanın yürütmeyi durdurma ve seçimin iptali için açıldığını, bu nedenle açıklanan kararın bir ara karar olduğunu vurguladı.

Kararın seçimin iptali anlamına gelmediğinin altını çizen Çelikcan, ''Bu karar seçimin iptali değil yürütmeyi durdurmadır. Hukuki süreç devam ediyor. Eğer seçimin iptali kararı çıkarsa da bu sefer Danıştay'a itiraz hakkımızı kullanırız. Hukuki sürece herkes saygılı olmalı'' dedi.

-YAŞANAN SÜREÇ-

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Adana Büyükşehir Belediyesinde, bazı meclis üyelerinin rüşvet aldığı iddiaları üzerine çıkan tartışmalar sırasında Aytaç Durak hakkında ''imar düzenlemeleriyle rant sağladığı'' şeklindeki iddialar ortaya atıldı. Bu nedenle, 17 Mart tarihinde Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından Durak hakkında soruşturma başlatıldı.

Durak, 28 Martta, 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesi gereğince hakkında yürütülen soruşturmanın selameti açısından İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden geçici olarak uzaklaştırıldı.

Kararın ''hukuki değil siyasi olduğunu'' öne süren Durak, 31 Mart tarihinde kararın iptali için Adana 2 No'lu İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma istemiyle başvuru yaptı. Yaptığı itiraz 21 Nisan tarihinde reddedildi.

Bu arada, Adana Büyükşehir Belediyesine başkan vekili seçilmesi için 1 Nisanda seçim süreci başladı. Seçimde, AK Parti adayı olarak Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, MHP adayı olarak Meclis üyesi Fethi Coşkuntuncel, CHP adayı olarak da Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan mücadele etti.

Seçim sırasında, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası'nın ''ilçe belediye başkanlarının, büyükşehir belediyesi başkan vekili olamayacağı'' şeklindeki 17. maddesi nedeniyle tartışmalar yaşandı. Bunun üzerine görüşü sorulan İçişleri Bakanlığının, yeni kanuni düzenlemelere göre ilçe belediye başkanlarının, büyükşehir belediyesi başkan vekili olabileceğini belirtmesi üzerine seçime bu adaylarla gidildi.

Seçimde, 13 Nisandaki son oylamada MHP adayı ile eşit oy alan AK Parti adayı Mahmut Çelikcan, kura sonucu seçimi kazandı. Çelikcan, ertesi gün başkan vekilliği görevini Mahmut Tuncel'den devraldı.

Adana Barosuna kayıtlı avukat Yusuf Akıncı, 20 Nisanda, Çelikcan'ın başkan vekilliğinin, Büyükşehir Belediyesi Yasası'na aykırı olduğu gerekçesiyle İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Adana 2. İdare Mahkemesi, Akıncı'nın yaptığı başvuru sonrası 5 Mayıs tarihinde ''yürütmeyi durdurma kararı'' verdi. Karar, 10 Mayıs tarihinde tebliğ edildi. Çelikcan da bu karara, 7 günlük itiraz süresinin bitiminin son günü olan 17 Mayıs tarihinde itiraz etti. Bu arada, MHP'li Belediye Meclisi üyeleri, kararın tebliğinden itibaren Çelikcan'ın yapacağı tüm işlemlerin hukuka aykırı olacağı yönünde görüş bildirdi.

Adana Bölge İdare Mahkemesi, dün, Çelikcan'ın Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine ilişkin Adana 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itirazını reddetti

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler