1. HABERLER

  2. ÇUKUROVA GÜNDEMİ

  3. Çelikcan'ın başkan vekilliğine itiraz
Çelikcan'ın başkan vekilliğine itiraz

Çelikcan'ın başkan vekilliğine itiraz

Adana'da bir avukat, Mahmut Çelikcan'ın büyükşehir belediye başkan vekilliğinin kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle idare mahkemesine başvurdu.Adana Barosuna...

A+A-

Adana'da bir avukat, Mahmut Çelikcan'ın büyükşehir belediye başkan vekilliğinin kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle idare mahkemesine başvurdu.

Adana Barosuna kayıtlı avukat Yusuf Akıncı, Adana İdare Mahkemeleri binasının önünde yaptığı açıklamada, seçim sürecinde merkez ilçe Yüreğir Belediye Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olan Çelikcan'ın büyükşehir belediyesi başkan vekilliğine aday olması nedeniyle İçişleri Bakanlığına görüş sorulduğunu hatırlattı.

İçişleri Bakanlığının ilçe belediye başkanlarının büyükşehir belediyesi başkan vekili olabilecekleri şeklinde görüş bildirmesi üzerine seçim sürecinin bu görüş doğrultusunda sürdürüldüğünü ve sonuçta Çelikcan'ın seçildiğini belirten Akıncı, şöyle konuştu:

''Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayan bir vatandaş olarak belediyede alınacak her karar beni ve ailemi ilgilendiriyor. Ayrıca oy kullanmış bir vatandaş olarak da oyumu koruma sorumluluğum var. Oyumla seçilen kişilerin kabul edemeyeceğim yöntemlerle görevden uzaklaştırılması, makamların yasal kılıflara büründürülerek gasbedilmesi her yurttaş gibi beni de ilgilendirmekte ve etkilemektedir.

İlçe belediye başkanları, belediye başkanlıkları nedeniyle büyükşehir belediye meclisinin üyesi olmuşlardır, meclis üyeliğine seçimle gelmemişlerdir. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası'nın 17/2 maddesi de belediye başkanı olmaları nedeniyle büyükşehir belediye meclisi üyesi olanların başkan vekili olamayacaklarını düzenlemiştir. Bu nedenle Çelikcan'ın başkan vekili seçilmesine ilişkin karar iptal edilmelidir.''

Akıncı, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Çelikcan'ın başkan seçilmesine ilişkin kararının yürütmesinin durdurulması, yargılama sonucunda da iptaline karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Daha sonra, Akıncı, talebine ilişkin dilekçeyi Adana İdare Mahkemesine sundu. Adana 1. İdare Mahkemesi dilekçeyi kabul ederek işleme aldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.