Cesaret ve Korku..

“Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.”der, Napolyon Bonapart

Cesaret; “korku, acı, risk, belirsizlik veya tehdit ile başa çıkabilmek amacıyla gösterilecek yiğitlik, kararlılık, ataklık ve dayanıklılık yeteneğidir.”

Şair Filozof Geothe “Her ne yapabiliyor ya da düşünebiliyorsanız cesaretinizi toplayın ve onu yapmaya başlayın” der. Cesaret; deha, güç ve büyüyü de içinde saklar.

İskoç Kâşif Murrey “Kendinizi adamadığınız sürece tereddüt vardır geri çekilme vardır. Bu durumun sonucu her zaman başarısızlık olacaktır.”

Cesaretli olmak korkusuz olmak demektir ifadesi ne kadar yanlış, değil mi?

Korku yoksa cesarete ne gerek? Cesaretin en önemli kaynaklarından biri, insanın kendisini tanıması kendine güvenmesidir. Kişi, kendi yeteneklerini iyi tanıyorsa, başarılı olacağına inanır ve hedefine ulaşmak için cesaretle yola çıkar. Cesaretli olmak korkusuz olmak değildir. Cesaret, korku olduğu için gerekli olan bir niteliktir. Cesaret harekettir, değişimdir. Cesaret yoksa değişim, dönüşüm de yok demektir. Şunu da unutmamak gerekir ki; Cesaret akıldan gelirse cesarettir, bilgisizlikten gelirse cehalettir.

Johann Wolfgang von Goethe “Mal kaybeden bir şey kaybetmemiştir. Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir.”der.

Bir Hint masalına göre, kedi korkusundan devamlı endişe içinde yasayan bir fare vardır. Büyücünün biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya baslar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya baslar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkân yok. Onu eski haline döndürür. Ve der ki,&Sen cesaretsiz ve korkak birisin. Sende sadece bir farenin yüreği var. O yüzden ben sana yardım edemem.&

William Shakespeare“İnsanların çoğu sevmekten korkuyor, kaybetmekten korktuğu için. Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için. Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için. Yaşlanmaktan korkuyor, yaşının kıymetini bilmediği için. Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için. Ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için.”der.

Sonuç olarak;

Cesaret önemlidir, çünkü o olmadan insan yaşamında kopukluklar, aksamalar, başarısızlıklar sonucunda mutsuzluklar da artmaktadır. Bu mutsuzluklar ise kişiyi umutsuzluk ve korku tünellerine sokarak, hayatını yaşanmaz hale getirebilmektedir.” 04.01.2018

Kalın Sağlıcakla….

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi Uzmanı&Uzman Psikolojik Danışman

www.saitözdemir.net

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.