CHP, Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı?

CHP, Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı?

   CHP, AK Parti'nin "Demokratik Açılım" sürecinin ilk yasal düzenlemesi olan Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin yasasının...

 

 

 

CHP, AK Parti'nin "Demokratik Açılım" sürecinin ilk yasal düzenlemesi olan Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin yasasının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine dava açtı.

 

CHP'li bir grup milletvekili tarafından Anayasa Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, İçişleri Bakanlığına bağlı bir müsteşarlık kurulmasının hukuken olanaksız olduğu ve Bakanlık bünyesindeki müsteşarlıklar arasında muhtemel bir yetki çatışması yaşanabileceği ifade edildi.

Dilekçede, Kanunun, 1'inci maddesinde yer alan, "?terörle mücadeleye ilişkin politika ve stratejileri geliştirmek ve bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak üzere İçişleri Bakanlığına bağlı" tümcesinin "hukuk devleti" ilkesine aykırı olduğunun altı çizildi.

Anayasanın 113 üncü maddesi birinci fıkrasının "Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri, yetkileri ve teşkilatı kanunla düzenlenir" şeklinde olduğunun anımsatıldığı dilekçede, "Dolayısıyla Bakanlık teşkilatına ilişkin 3046 sayılı çerçeve kanun hükümlerine uyum Anayasal zorunluluktur. 3046 sayılı kanunun 3'üncü maddesine göre; 'Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, mevcut bakanlıkların bölünmesi veya birleştirilmesi, bakanlıkların görevleri, yetkileri ve teşkilatı bu Kanun esaslarına göre düzenlenir. Bu nedenle, söz konusu yasa, Anayasanın 2'nci, 6'ncı, 7'nci, 8'inci, 13'üncü, 95'inci, 113'üncü ve 123 üncü maddelerine aykırıdır" denildi.

Kanunda, yer alan "terör" kavramının tanımsal karşılığına yer verilmemiş olduğunun öne sürüldüğü dilekçede, şöyle denildi:

"Keza ilgili mevzuata atıfta bulunulmamış olması karşısında, idareye uygulamada 'terör' kapsamını belirleme yetkisini dolaylı olarak vermekte, yasa ile kesin sınırlarını çizmemektedir. Oysa, kanun uygulamasında, kişisel hak ve hürriyetlerin sınırlanması anlamına gelebilecek düzenlemeler içeren kanunda bu sınırlamaların ancak kanunla yapılması gereği Anayasanın 13'üncü maddesinde açıkça yer almaktadır."

-"İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURMA YETKİSİ TANINMAMIŞTIR"-

Kanunun 5'inci maddesinde yer alan "Bakanın onayı ile özel ihtisas ve araştırma komisyonları?" ibaresinin de eleştirildiği dilekçede, egemenliğin kullanılması hakkının, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamayacağı ifade edildi. "Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz" denilen dilekçede, "Buna göre; Anayasanın 113'üncü maddesi gereğince yürürlükte bulunan 3046 sayılı yasa ve yine 3152 sayılı yasa hükümleri kapsamında İçişleri Bakanına 'özel ihtisas ve araştırma komisyonu kurma' yetkisi tanınmamıştır" ifadesine yer verildi.

Kanunun 15'inci maddesinde yer alan, "Müsteşarlık tarafından istenen her türlü bilgi ve belge talebi; ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar tarafından gecikmeksizin yerine getirilir" ifadesinin de Anayasaya aykırı olduğu kaydedildi 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler