1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP-MHP ittifakı, Baykal seçim istedi
CHP-MHP ittifakı, Baykal seçim istedi

CHP-MHP ittifakı, Baykal seçim istedi

Aytaç Durak'ın yerine seçilecek başkan vekilliği süreci başladı. AK Parti'nin ilçe belediye başkanını aday göstermesi tartışma çıkardı. Baykal...

A+A-

Aytaç Durak'ın yerine seçilecek başkan vekilliği süreci başladı. AK Parti'nin ilçe belediye başkanını aday göstermesi tartışma çıkardı. Baykal seçim istedi, AKP tamam dedi, Adana ittifak dedikosuna kilitlendi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Aytaç Durak'ın Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılması sonrasında başkan vekili seçimi için toplanan meclis, Başkan Vekili Mustafa Tuncel tarafından, AK Parti adayı  Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın ''aday olup olamayacağının İçişleri Bakanlığına sorulması'' için tatil edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının yapılacağı tiyatro salonunda, toplantı öncesinde, dedektör köpek de kullanılarak arama yapıldı. Bina çevresinde de polis ekipleri sıkı güvenlik önlemleri uygulandı. Meclis üyesi dışındakiler, salona üst araması yapıldıktan sonra alındı.

AK Parti İl Başkanı Mustafa Kebude, belediye başkan vekili adaylarının merkez ilçe Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan olduğunu açıkladı. CHP İl Başkanı Serdar Seyhan da belediye başkan vekili adaylarının Halil Tüm olduğunu bildirdi.

Seyhan, belediye başkanlığı ve seçimlerle ilgili çeşitli iddialar bulunulduğunu hatırlatarak, bu tartışmaların vekil seçiminden ziyade belediye başkanlığı seçimlerinin yinelenmesiyle giderilebileceğini söyledi. Halil Tüm de, ''Huzur içinde bir seçim geçmesini arzu ediyoruz'' dedi. MHP İl Başkanı Ahmet Erdoğan ise adaylarının Fethi Coşkuntuncel olduğunu belirtti. MHP meclis üyesi Fethi Coşkuntuncel de salona girişi sırasında yaptığı açıklamada, ''Halkın bize verdiği yetkiyi geri almaya geldik'' dedi.

MECLİS TOPLANTISI

Bakan Vekili Mustafa Tuncel, açılış konuşmasında, vekil seçimi için 15 günlük yasal süreç bulunduğu belirterek, bu süreçte ilk iki turda 3'te 2 çoğunluk, üçüncü turda da salt çoğunluk aranacağını, son turda ise en fazla oyu alan adayın başkan vekili seçileceğini bildirdi.

Tuncel, bazı meclis üyelerinin seçimlerin bugün tamamlanması konusunda önerge verdiklerini belirterek, ''Bence seçim oldubittiye getirilmemeli. Karpuz seçer gibi belediye başkan vekili seçilmez. Bu önergeyi oylamaya sunmuyorum'' dedi. AK Parti adayı merkez ilçe Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Tuncel'in aday olup olmayacağı konusunda Valiliğe görüş sorduklarını anlatan Tuncel, ''Verilen görüş net değil. Biz de inceledik net bir talimat yok'' diye konuştu.

Daha sonra CHP grubu adına söz alan merkez ilçe Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, ilgili kanunlarda Çelikca

n'ın aday olamayacağının hükmedildiğini savundu. Arıkan, Adana'da seçimlerin yenilenmesi gerektiğini belirterek, kendisinin bunun için istifa etmeye hazır olduğunu bildirdi.

MHP grubu adına söz alan meclis üyesi Zihni Aldırmaz da Büyükşehir Belediye Kanunu'nun

17. maddesinde ''ilçe belediye başkanlarının büyükşehir belediye başkan vekili olamayacağı''nın öngörüldüğünü belirterek, ''Eğer aday olursa belediye başkanlığından istifa etmesi gerekir. O durumda da meclis üyeliği düşer. Kanun açık'' dedi. AK Parti grubu adına konuşan Hıdır Bahçe ise Valiliğe sorulan görüşün net olarak açıklanması gerektiğini ifade ederek, konuyla ilgili 5393 sayılı Belediye Kanunu'nda kesin hüküm olmadığını söyledi.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda da ''belediye başkanı görevdeyken ilçe belediye başkanlarının başkan vekilliği yapamayacağı''nın hüküm altına alındığını kaydeden 

Bahçe, ''5216 Sayılı Kanun ile 5393 Sayılı Kanun'u karıştırmayın. Adayımızın adaylık durumu sabittir'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tuncel, Adana Valiliğinden gelen yazıda kesin hükümler bulunmadığını ifade ederek, ''konunun İçişleri Bakanlığına yazılacak bir yazıyla sorulması gerektiğini'' söyledi. Bu sırada, bazı divan üyeleri ile Tuncel arasında tartışma yaşandı. Tuncel, daha sonra, ''AK Parti adayı merkez

ilçe Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın aday olup olamayacağının İçişleri Bakanlığına sorulacağını'' bildirerek, ''Meclisi 7 Nisan Çarşamba günü toplanmak üzere tatil ediyorum'' dedi.

 

Ajanslar 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.