İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

CHP özüne dönmedikçe..

Siyasi partiler demokrasinin ana unsuru ve teminatıdır. Partiler ve kadroları, Türkiye Cumhuriyeti ve onun necip milletini yüceltmek ve yükseltmek için demokratik platformda faaliyet gösterir. Her türlü ayrımcı ve bölücü faaliyete karşı barıştırıcı ve birleştirici bir rol üstlenmek zorundadırlar.

Atatürk’ün kurduğu Parti CHP;

CHP, Atatürk’ün kurduğu parti olma vasfını kullanarak, Atatürk Laiklik ve Cumhuriyeti tekeline alarak bu değerlerin üzerinden siyaset  yapma çalışıyor. Ancak bunu yaparken  milletin inanç ve kültürel değerlerini direk veya dolaylı olarak hiçe sayan bir politika izliyor.

Oysa Atatürk bu milleti, dil, din, mezhep farkı gözetmeksizin anayasada da teminat altına alarak bir bütün kabul etmiş, “Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı her birey ‘Türktür’(T.C.Anayasa Madde :66) ibaresini koymuş, Bu topraklarda yaşayan herkesi bir olarak görmüştür. CHP, Atatürk ve Atatürk’ün ilkelerinden oluşan Kemalist düşünceyi sahiplenirken,  diğer taraftan legal veya illegal Marksist, Leninist örgütleri, etnik kökene dayalı faaliyet gösteren şovenistleri bağırlarına basıyor.

Yetmiyor, Terör olayları ardından terörü lanetliyor,  dönüyor terör örgütünün siyasi uzantısı ile birlikte hareket ediyor, CHP’nin vekilleri terörist cenazelerinde boy gösteriyor.

Bir bakıyorsunuz meydanlarda başörtülüye “bacımız” diyor sahip çıkıyor. Başörtülüyü patiye üye yapıp elleriyle göğsüne parti rozeti takıyorlar. Dönüp ekranlarda başörtülüyü “karafatmalar” diyerek yerin dibine vuruyorlar.

Cemaatle olan ilişkiler farklı değil.

FETÖ yapılanması hakkında ise tutarlı bir duruş bir politika sürdüremeyen adeta “düşmanımın düşmanı dostumdur” mantığı içerisinde hareket ediyor. Tüm bunları yaparken partisinin gücüne güç katacağını düşünen CHP’li siyasetçiler aksine büyük bir yanlışın içerisinde kendini buluyorlar..

Yıllardır sürdürdükleri bu politika CHP’yi bir arpa boyu ileri götürmemiştir. Yapılan her seçimde, CHP kalıplaşmış seçmeninin dışından oy alarak oy oranını arttıramamıştır.

CHP’nin siyaseten yalnışlarına bunlar sadece birkaç temel örnek. Daha birçok yanlış politika CHP lideri, milletvekilleri ve parti temsilcileri tarafından sergilenmektedir.

Ancak şunu ifade etmek isterim ki, CHP tavanının bu ahvalde olmasına karşılık parti tabanı büyük çoğunlukla Atatürk’ün çizdiği yolda kararlılık göstererek her şeye rağmen CHP’ye sahip çıkıyor. Ondandır ki, CHP mehter yürüyüşü ile ilerlerken mevcudiyetini koruyor.

CHP’nin bir misyonu var.

CHP’nin politikası Atatürk’ün ilkelerini temsil eden altı ok; Cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, laiklik, devletçilik, inkilapçılık’tır.

CHP Atatürk’ten sonra bu çizgiden yavaş yavaş uzaklaşarak kendisine sol’da “sosyal demokrat” bir çizgi çizmeye başlamış ve bu kimliği kabul etmiştir. Yukarıda birkaç örnekle ifade etmeye çalıştığım tutarsız politikalar izlerken,  Atatürk’ün ilkeleri ile çizdiği yoldan, yani misyonundan uzaklaşmaya başlayan CHP’nin bu politikası, CHP’yi her geçen gün iktidara altarnatif olmaktan, yani iktidara gellebilme imkanından uzaklaştırmış ve uzaklaştırmaya da devam etmektedir.

Ulu önder Atatürk’ün Gençliğe hitabesinin sonunda “Muhtaç olduğun kan damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Dediği gibi CHP’nin kendisine yeni bir yol yeni bir tarz, yeni bir misyon yüklenmesine ihtiyacı yoktur. Onun önünde bir rehberi ve çizdiği muntazam bir yol vardır zaten.

CHP ve CHP’liler,  “CHP Atatürk’ün partisidir” diyerek, Atatürk’e, onun ilkelerine ve Cumhuriyete kendi dışında kalanları bir kenara bırakarak, tek mirascısıymışcasına  sahiplenmek, bunu övünç kaynağı yapmak yerine. Gerçekten Atatürk’ün kurduğu ve ilkelerini belirlediği CHP’ye dönmeleri gerekmektedir.

CHP özüne geri dönmedikçe, milletin etnik kökenine, diline, dinine, mezhebine, yani etliye-sütlüye karışmadan suyu bulandırmadan, hak ve doğrudan yana, haksızlık ve zulme karşı milletin tümünü kucaklayan bir politika izlemedikçe. Nüfus ve dolayısıyla seçmeninin yüzde yetmişinin milliyetçi ve muhafazakâr olduğu bir ülkede oylarını arttırması, millete umut ve iktidar olması mümkün görülmüyor.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

27.07.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.