İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

CHP ve MHP'nin koalisyon imtihanı,

 

 

7 Haziran’da seçmen AKP’nin 13 yıllık tek başına iktidarına artık yeter diyerek son verdi. Hiçbir partiye tek başına iktidar şansı tanımayarak koalisyon hükümeti kurulması yönünde ana muhalefet partisi CHP ile muhalefetin diğer partileri MHP ve HDP’ye buyurun ülkeyi siz yönetin dedi.

 

CHP koalisyon konusunda temkinli iken MHP, AKP ve HDP ile koalisyonu kesin bir tavırla reddediyor.

Türk milliyetçiliğini savunan MHP ile PKK terör örgütünün güdümündeki Kürt milliyetçiliği yapan HDP’nin aynı koalisyon içerisinde yer alması zaten imkânsız ve fıtrata ters düşer.

Ayrıca HDP, AKP ile kesinlikle koalisyona hayır derken hükümette yer alma düşüncesinde olmadıklarını ifade ediyor.

 

Seçim öncesi ve propaganda döneminde iktidar için çok arzulu olan CHP ve MHP seçim bildirgelerinde ve meydanlarda vatandaşa büyük vaatlerde bulundular. CHP lideri Kılıçtaroğlu emekliye iki ikramiye konusunda noterden taahhütname dahi düzenledi.

 

Vatandaş soruyor şimdi bu vaatler ne olacak?

Partilerin lider ve sözcülerinin ifadelerine göre ortaya iki koalisyon seçeneği çıkıyor.

İlki AKP ve CHP koalisyonu, ikincisi ise CHP-MHP azınlık koalisyonu; Birinci seçenek için güvenoyu sorunu yok. Ancak birbirlerine karşı sert itham ve eleştiriler, CHP’nin vaatlerine karşı AKP’nin tutumu ortada, yine CHP’nin Cumhurbaşkanı, yolsuzluk, iç güvenlik ve yargı gibi hassasiyetleri bu koalisyonun gerçekleştirilmesi seçeneğini zora sokuyor.

 

İkinci seçenekte ise olası CHP- MHP azınlık hükümeti, burada da MHP, HDP’nin dışarıdan desteğini kesinlikle kabul etmeyeceğini söylüyor. CHP-MHP azınlık hükümetine AKP’nin destek vermesi seçeneği kalıyor ki, buda pek imkân dâhilinde görünmezken ayrıca hükümetin rahat bir icraat yapmasına mani olabilecek bir seçenek olma ihtimali var.

 

Olası bir AKP-CHP koalisyonunda CHP’nin vaatlerini gerçekleştirmesi neredeyse imkânsızlaşacaktır. Buda seçmeni hayal kırıklığına uğratacağı gibi seçmeninde CHP’ye karşı güven kaybına neden olacaktır.

 

Önceki dönemlerde kurulan koalisyon hükümetlerinde partiler verdikleri vaatleri ve kendilerimden beklenenleri gerçekleştiremediklerinde suçu iktidar ortağı partilerin engellemesine ve tek başına iktidara getirilmediklerine bağlamak sureti ile vatandaşı buna inanmaya çalışmışlardır. Aynı DYP-SHP koalisyonu ve DSP-ANAP-MHP iktidarında olduğu gibi.. Bu koalisyon hükümetlerinde de koalisyon partileri vaatler, ilkeler ve söylemlerinin aksine icraatlarda bulunmuşlardı.

 

Uzun yıllardır muhalefet olan CHP ve 13 yıldır muhalefet olan MHP’nin AKP iktidarına karşı sert muhalefetinin ardından, 7 Haziran’da koalisyon ortağı da olsa iktidar olma imkânını yakalamışlardır. Şimdi koalisyon kurma ve iktidar olma şansını yakalamış olmalarına rağmen, seçmenlerine onca vaatleri de varken çeşitli bahaneler ortaya sürerek hükümet kurmaktan kaçınması seçmenin tepkisine yol açacağı gibi olası bir erken seçimde bu tepkinin sandıklara menfi bir şekilde yansımasına neden olacaktır.

 

Olasılıklar koalisyon hükümetinin kurulması hususunda CHP ve MHP’yi büyük bir sınavın beklediğini ortaya koyuyor. Koalisyon çalışmalarında CHP ve MHP’nin tutumu bu iki partinin geleceği hakkında var olma/yok olma tercihi olacaktır.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

12.06.2015/adanapost.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.