İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

CHP’de muhalefet var, değişiklik yok,

 

CHP’de kurultay öncesi muhalefet, kurultayda sükûnet 35. Kurultayda da devam etti.

CHP’de her seçim sonrasında parti içerisindeki muhaliflerin sesi yükselmeye başlar, alınan sonucun faturası genel başkana kesilir ve olağanüstü kurultay gündeme getirilir.

Bunun dışında her olağan kurultay öncesinde de muhalifler ortaya çıkar, muhalefetin başını çekenlerden bir ikisi genel başkanın karşına aday olarak çıkarlar. Kurultay günü gelip çatınca bu muhalif kanadın adayları birer birer çekilir. Ya biri aday olur yâda mevcut genel başkan tek aday olarak seçime girer ve oyların tamını alarak yeniden genel başkan olur.

GHP genel başkanı Deniz Baykal kendisine karşı alçakça düzenlenen ahlaksız bir kaset sonrasında CHP genel başkanlığından istifa etmişti. 10 Mayıs 2010’da Deniz Baykal’ın istifası ile 22 Mayıs 2010’da yapılan 33.olağan kurultay’da genel başkanlığa Kemal Kılıçtaroğlu seçilerek CHP’de resmen Kılıçtaroğlu dönemi başlamış oldu.

Kılıçtaroğlu genel başkan sıfatıyla girdiği 17 Temmuz 2012’de yapılan 34.olağan kurultay’da tekrar genel başkan seçildi. Parti içi muhalefetin sürekli sesini yükselttiği ve olağan üstü kurultayları ile sürekli gündeme gelen CHP’de, 10 Ağustos 2014’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde. CHP'nin MHP ile ortak adayı ve desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesinden sonra parti içinde Kılıçtaroğlu’na karşı eleştiriler arttı. Kılıçdaroğlu bunun üzerine tüzükteki yetkisini kullanarak, olağanüstü kurultay için çağrı yaptı. 5-6 Eylül 2014 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilen CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nda, kendisine rakip olan eski grup başkan vekili ve Yalova milletvekili Muharrem İnce'yle yarıştı. Kılıçdaroğlu tekrar genel başkan seçildi.

Bu hafta sonu CHP’nin 35. Olağan genel kurultay’ı vardı. Murat Karayalçın’ın divan başkanlığını yaptığı kurultay’da, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin ardından ortaya çıkan muhaliflerden genel başkanlık adaylığı için adı geçenlerden Umut Oran aday olmaz iken, daha önce genel başkanlığa aday olacağını söyleyenlerden Yalova milletvekili Muharrem İnce kurultay’da aday olmayacağını açıladı. Diğer aday İzmir milletvekili Mustafa Balbay ise kurultaya dakikalar kala yeterli imzayı toplayamayınca aday olmadı.

İktidardaki AKP karşısında genel başkan olduğu 2010’dan buyana beş yılda girdiği altı seçimi kaybederken CHP’nin oylarını da arttıramayan, bu nedenle sürekli eleştirilen Kılıçtaroğlu tek aday olarak girdiği 35. Olağan kurultay’ında geçerli oyların tamamını alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

Genel başkanlığı alamayacaklarına kanaat getiren muhalifler parti meclisi için Kılıçtaroğlu’nun listesini delmeye çalışarak kendi listelerini sürdüler muhaliflerden Muharrem İnce ve Umut Oran parti meclisine de aday olmadı. 52 kişilik parti meclisine Kılıçtaroğu’nun listesinden 29 kişi girerken muhalif kanatın listesinden 23 kişi Kılıçtaroğlu’nun listesini delmeyi başararak PM girdi..

CHP Kurultayı’nda genel başkanlık ve PM seçimi dışında üç konuda tüzük değişikliği yapıldı.

Kurultayda üç konuda yapılan değişiklikten ilki, çok tartışılan “kontenjan milletvekili adaylığı” idi.

-Tüzük değişikliğine göre, milletvekili seçimlerinde "kontenjan aday" uygulaması bir dönemle sınırlandırılacak.

-Seçimlerin bir yasama yılı dolmadan yenilenmesi durumunda, milletvekili adayları ön seçim şartı uygulanmadan, merkez yoklamasıyla belirlenebilecek.

-Tüzükte yapılan üçüncü bir değişikliğe göre ise Genel Başkan MYK'ya atayacağı kişi sayısına kendisi karar verecek. Şuan ki tüzüğe göre CHP MYK'sı 17 kişiden oluşuyordu. Değişikliğin onaylanmasıyla "MYK bir genel sekreter ve genel başkan yardımcılarından oluşur" şeklinde değişti.

Bu kurultay ve sonucundan da anlaşılacağı gibi CHP bildiğimiz CHP olarak siyaset sahnesine kendi içerisindeki kazan her zaman kaynayıp dışarı taşırmadan devam edeceğinin işaretini vermiştir.

CHP’nin kaderi girdiği hiçbir seçimde oylarını arttıramayan, başta Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan olmak üzere takıntıları üzerinden siyaset yapan. CHP’nin oylarını arttırmak farklı gruplara yanaşmaya çalışırken kendi oylarının kaybına sebebiyet veren. Muhalefetin tekrar sesini yükselterek olağan kurultay talebi olmaz ise üç yıl daha Kemal Kılıçtaroğlu’nun eline kalmıştır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

18.01.2016/adanapost.com

Twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.