İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

CHP’nin feryadı nedendir?

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında yarı başkanlık sistemi getirecek 18 maddelik anayasa değişikliği TBMM’de tartışılıyor ve maddeler AKP ve MHP oyları ile teker teker kabul edilerek tamamlanma aşamasına gelirken ana muhalefet partisi CHP’nin dışında tasarıya direnen yok.

 

MHP’de karşı çıkan birkaç kişi olsa da, çoğunluk genel başkan Bahçeli’nin kararına tabi olacaktır.

Yani tasarıya karşı çıkan CHP bu konuda yalnız..

Bütün gücünü anayasa değişikliğinin iptali için sarf eden Kılıçtaroğlu, sine-i millete dönmenin anlamsız olacağını söylerken AKP’nin yasa tasarısının mecliste önünün tıkanması halinde erken seçime gidilebilineceği restine de gardını alarak hazır olduklarını ifade etti.

 

Peki, CHP’nin bu anayasa değişikliğine şiddetle karşı çıkması, tasarının geri çekilmesi için tüm gücünü seferber ederek, mecliste görüşmeleri ve oylamaları engellemeye çalışması, hatta kürsüyü işgal etme girişimlerinin ardında yatan sebep veya sebepler nelerdir?

 

1- Cumhuriyet rejimin tehlikeye düşmesi, yok olması endişesi mi?

2-Parlamenter sistemin ortadan kaldırılacak olması mı?

3- Denetimsiz tek adam döneminin başlayıp, diktatörlük yolunun açılacağı endişesi mi?

Yoksa?

4-Türkiye’de seçmen yapısının yüzde 68-70 arasında milliyetçi ve maneviyatçı çoğunluğu oluşturması, dolayısıyla ortalama yüzde 25 oy oranına sahip CHP için iktidar yolunun tamamen kapanacağı endişesi mi?

 

Bu sorulara verilecek cevap siyasi görüşler ve sistem değişikliğinin yararlı ve zararlı olacağı görüşünü savunan kişilere göre değişkenlik gösterecektir.

Gezip dolaştığım sohbet ettiğim değişik mekân ve gruplarda yapılan sohbetlerden edindiğim intiba sudur ki;

 

CHP’lilere göre ilk üç madde öncelik taşıyor, asıl endişe rejimin tehlikede olması, diktatörlüğün önünün açılacağı, önemli olan CHP’nin iktidar olması değil rejim.

Dördüncü madde için kabul da var alakası yok diyende.

 

AKP’lilere göre ilk üç madde yok hükmünde böyle bir sorun yok.  O sadece CHP’nin kuruntusu. CHP’nin asıl endişesi, korkusu son madde. Yani iktidar yolunun tamamen kapanacak olması.

 

Bir gazeteci olarak objektif bir değerlendirme ile CHP’nin anayasa değişikliğine karşı tavrının bu dört madde içinde geçerli olduğunu, ancak fevri davranışların son maddeyi çağrışım yaptığını ifade etmek isterim

Ayrıca CHP’nin yasa tasarısına karşı gösterdiği tepki ve eylemler CHP’ye ve savunduklarına fayda değil zarar getirdiği kanaatindeyim.

Evet, maalesef ülkemizde “etki tepkiyi doğurur.”

CHP’nin bu intiba’ı ortadan kaldırması için daha sakin olması, referandum sürecinde sadece tasarıya odaklanarak, tasarı hakkında Mecliste Deniz Baykal’ın yaptığı konuşmadaki içeriği ve duyarlılığı millete aktarma, anlatma yolunu seçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kavgaların, restleşmelerin son bulduğu, insan hak ve hürriyetlerine saygılı demokratik hukuk devleti yönetiminin bir gün bu topraklarda ihdas edilmesi dileğiyle…

 

İbrahim Halil SİPAHİ

05.01.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum