Çiçek: Pazar günü TV'ye siyasetçi çıkarmayın...

Çiçek: Pazar günü TV'ye siyasetçi çıkarmayın...

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, televizyonculara, ''Pazar günü siyasetçileri çıkarmayın. Pazar günü, insanlar kafasını dinlesin; bu ülkenin başarı...

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, televizyonculara, ''Pazar günü siyasetçileri çıkarmayın. Pazar günü, insanlar kafasını dinlesin; bu ülkenin başarı öyküsü olan insanlarının başarılarını gündeme getirin, insanlarımız moral bulsun'' çağrısı yaptı.

Yiğit Akü ile Forum Mühendislik ortak çalışmasıyla üretilen ve bir otomobile monte edilen, araçlarda yüzde 25-20 oranında yakıt tasarrufu sağlayan Hibrikit-HEB Enerji Sistemi, Yiğit Akü'nün Sincan OSB'de fabrikasında düzenlenen törenle tanıtıldı.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tanıtımda sunucu Kadir Çöpdemir'le sohbet ederek, konuşmasını yaptı. Çöpdemir'in ''araçla, aküyle aranız nasıl?'' sorusu üzerine Çiçek, araba kullanmasına rağmen teknik konulardan anlamadığını, ayrıca 10 yıldan fazladır otomobil kullanmadığını söyledi.

Çöpdemir'in, bu sistemi nasıl bulduğu sorusu üzerine de Çiçek, bunun Türkiye için önemli bir gelişme olduğunu, Türkiye'de güzel şeyler de yaşandığını kaydetti.

-''(TELEVİZYONA) PAZAR GÜNÜ SİYASETÇİLERİ ÇIKARMAYIN''-

Demokratik bir toplumda olumsuzlukların da gündeme gelmesinin doğal olduğunu ama bunun ülkede her şey kötüye gidiyor anlamına gelmediğini belirten Çiçek, iyi şeyler de olduğunu, Türk insanının harika şeyler yaptığını ancak kimsenin bunun farkında olmadığını söyledi.

Çiçek, televizyonculara, ''Pazar günü siyasetçileri çıkarmayın. Pazar günü, insanlar kafasını dinlesin; bu ülkenin başarı öyküsü olan insanlarının başarılarını gündeme getirin, insanlarımız moral bulsun'' dediğini anlattı.

Cumhuriyetin kuruluşunda iğneden ipliğe herşeyin dışarıdan ithal edildiğini, bugün gelinen noktada 17 bin çeşit sanayi malının 140'tan fazla ülkeye ihraç edildiğini ifade eden Çiçek, Türkiye'nin artık bir tarım toplumu olmadığını, sanayi toplumu, giderek teknoloji toplumu haline geldiğini söyledi.

-''AYAKTA DURDUK, OTURDUKLA TOPLUM 15 GÜN MEŞGUL OLUYOR''-

Sincan OSB'de görülenin iftihar kaynağı olduğunu, OSTİM'in de Balkanların Orta Doğu'nun en güzel merkezi olduğunu, orada da harika üretimler yapıldığını ancak kimsenin farkında olmadığını belirten Çiçek, ''Ayakta durduk, oturdukla, 15 gün bu toplum meşgul oluyor. Halbuki bunları biraz gündeme getirsek, bunları anlatabilsek, bu başarı öykülerini ortaya koyabilsek... Merdiven altındaki bir mekandan bugün bu fabrikalar meydana gelebiliyorsa, 55 ülkeye ihracat yapabiliyorsa, bu hepimizin övüneceği husustur. Bunları da tebrik etmek lazım'' diye konuştu.

-''TÜRKİYE ENERJİ AÇIĞI VE ENERJİ AÇLIĞI OLAN BİR ÜLKE''-

Türkiye'nin enerji açığı ve enerji açlığı olan bir ülke olduğunu ve enerjinin yüzde 95'inin ithal edildiğini anlatan Çiçek, şöyle devam etti:

''Petrolün varili 1 dolar arttığında Türkiye'nin döviz gideri 3 milyar dolar artar, asgaride. 'Aman petrol fiyatları artmasın' diye canımız çıkar, dua ederiz. Çünkü bunların hepsine döviz ödüyoruz. Yani 17 bin çeşit malı satacaksınız, bir kalem mala dünya kadar para ödeyeceksiniz. Dolayısıyla Türkiye bu enerji açığını ve açlığını ortadan kaldırmak için kaynaklarının hepsini değerlendirmek mecburiyetinde. Ümit ediyoruz, muhalefetimiz de destek verirse birlikte, şu an Meclis'in gündeminde Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısı var. Bu, bilinen klasik enerji kaynaklarının dışında rüzgar dahil. Bunlarla ilgili çok önemli çabayı 7-8 yıl içinde gösterdik. Birçok dağlarımızda rüzgar gülleri dönüyor. Bunlar hem Türkiye'ye önemli ölçüde enerji sağlıyor hem de tasarruf sağlıyor. Böylece bu Yenilenebilir Enerji Yasası çıktığı takdirde bu alanda biraz daha önemli katkılar sağlamış olacağız.''

Göreve geldiklerinden bu yana Ar-Ge'nin en çok destek verdikleri konuların başında geldiğini de kaydeden Çiçek, bütçeden önemli kaynaklar aktardıklarını, bunu giderek yükseltmeye çalıştıklarını, ''Çünkü Türkiye'nin geleceğinin burada'' olduğunu söyledi. Bu alanda uygulanabilir projelerin ortaya konmasının önemine işaret eden Çiçek, Türkiye'nin önemli mesafe katettiğini, tanıtılan sistemin de onlardan biri olduğunu belirtti.

''Ar-Ge'ye gereken önem veriliyor mu?'' sorusu üzerine Çiçek, düne göre bugün daha iyi durumda bulunulduğunu, ancak bu konunun ucu açık olduğunu söyledi. Çiçek, bu konuya ne kadar önem verilirse, Türkiye'nin hem bölgesinde hem dünyada daha güçlü olacağını ifade etti.

Japonya'nın Ar-Ge ile varlığını sürdürdüğünü belirten Çiçek, ''100 kamyon domates satmak yerine küçücük bir teknoloji buluşunu satıp büyük paralar kazandığını'', Türkiye'nin bunun farkında olduğunu söyledi.

-''ANKARA TEKNOLOJİ ŞEHRİ DE OLSUN''-

Cemil Çiçek, TÜBİTAK'la beraber üniversiteler ve sanayi kesiminde yeni bir işbirliği olduğunu, bu durumun ve firmaların Ar-Ge çalışmalarına verdikleri önemin artması gerektiğini belirtti.

Ankara için önceden ''memur ve asker şehri'' denildiğini, daha sonra buna üniversitelerin eklenmesiyle, memur, asker ve üniversiteler şehri haline gelen Ankara'nın şimdi sanayi şehri de olduğunu anlatan Çiçek, ''Arzu ettiğimiz dördüncü basamak Ankara bir de teknoloji şehri olsun'' dedi.

Ar-Ge'nin hükümet meselesi olmaktan çıktığını, devletin en önemli teşvik alanlarından biri haline geldiğini belirten Çiçek, kuruluşların da buna destek vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yiğit Akü ile Forum Mühendislik ortak çalışmasıyla üretilen ve bir otomobile monte edilen, araçlarda yüzde 25-30 oranında yakıt tasarrufu sağlayan Hibrikit-HEB Enerji Sistemi tanıtıldı.

Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Sinan Aygün ve işadamları katıldı.

-MALİYET 4 BİN AVRO, HEDEF BİN AVRO-

Yiğit Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender konuşmasında, Forum Mühendislik ile 1 yıldır sürdürdükleri stratejik ortaklık sonucu HİBRİKİT ve Hibrid Elektrik Bataryası'nın (HEB Enerji) üretildiğini söyledi.

Büyükkalender, tasarruf sağlamak, tüketicinin ve çevrenin korunması çerçevesinde, bu sisteme geçecek araçlara bazı yıllık vergi ve harçlarda kolaylık getirilebileceğini, bu sistemi kullanmak isteyenlere özel, uzun vadeli düşük faizli krediler sağlanabileceğini ifade etti.

Bir aracın hibrid dönüşümünün maliyetinin şu anda 4 bin avro olduğunu belirten Büyükkalender, sağlanacak bu tür destek ve teşviklerle sistemin maliyetinin bin avroya düşürülmesini hedeflediklerini, seri üretim halinde maliyetin de düşeceğini ifade etti.

Büyükkalender, Hibrikit-HEB Enerji Sistemi hakkında şu bilgileri verdi:

''Sistem, dizel veya benzinli her araca uygulanabiliyor. Kısa mesafe ve düşük hızdaki kullanımlarda devreye girerek tasarruf sağlıyor. Ayrıca egzoz salınımını minimize ettiği için çevre kirliliğini azaltıyor. Güvenli kullanım sağlıyor. Kapalı veya açık ortamlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. HEB bataryası sayesinde güneş enerjisini ve kinetik enerjiyi depolayıp doğal enerjiyle hareket sağlıyor. Bu sayede yakıt tüketiminde yüzde 25-30'a varan tasarruf sağlanıyor. HEB bataryası sıcak veya soğuk koşullarda güvenli olarak çalışabiliyor. Şarj ve deşarj çevirim kabiliyeti normal akülere göre 5 kat daha fazla. Bu sayede güneşten ve tekerleklerden aldığı enerjiyle araç kullanımında rahatlık sağlıyor.''

-MEVCUT TÜM ARAÇLARIN DÖNÜŞÜMÜ YAPILABİLECEK-

Forum Mühendislik Genel Müdürü Demir Gonca da, 2007 yılında başladıkları ''Hibrid Çok Yakıtlı Araç Dönüşüm Kiti''nin çalışmalarını tamamladıklarını, bu çalışmaları Yiğit Akü'nün geliştirdiği ve Hibrikit'in ayrılmaz bir parçası konumuna gelen HEB Enerji ile daha da güçlü yürüttüklerini söyledi.

Kullanımda yüzde 25-30 oranında enerji tasarrufu sağlayan kitin, tüm benzinli ve dizel araçları bir hibrid araca çevirebilecek yapıda tasarlandığını anlatan Gonca, ''Böylelikle tüm araçlar, herhangi bir orijinal parçasına dokunulmadan, küçük bir kitin ve ona özel tasarlanmış akünün eklenmesiyle elektrikli birer araca dönüştürülebilecek. Bu sistem bütünü sayesinde, fren yapma sırasında, araç dururken ve belli bir hıza ulaşıldığında kullanılan enerji kendini yenileyerek ve yakıt tüketimini düşürerek tasarruf sağlayacak'' diye konuştu.

-''20 BİN ARACIN KARBONDİOKSİT EMİSYONUNU SIFIRLAMAK İÇİN 299 BİN AĞAÇ DİKİLMELİ''-

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Sincan OSB'ye günde 20-24 bin arasında araç girdiğini, bu araçların 10-12 bininin büyük araçlar diğerlerinin küçük araçlar olduğunu söyledi. Bu araçların ve Sincan OSB'de kullanılan her türlü enerjinin, yakıtın, elektrik üretimi dahil olmak üzere saldığı karbondioksit emisyonunu hesaplattıklarını anlatan Özdebir, ''(Bunu sıfırlamak için ne yapmak lazım) diye düşündük, (30 bin civarında ağacımız olursa biz bu bölgenin karbondioksit emisyonunu sıfırlayabiliriz) dedik. Şu anda 42 bin ağacımız var, ağaç dikmeye devam ediyoruz. Ama bölgeye giren günlük 20 bin aracın, burada ortalama 5 kilometre yol yaptığını varsayarsak, sadece bu bölge içindeki bu araçların emisyonunu sıfırlamak için 299 bin ağaca ihtiyaç var'' diye konuştu.

Avrupa'da satılan her 4 televizyondan 2'sini Türkiye'nin ürettiğini ancak bu televizyonların ekranlarının üretilemediğini belirten Özdebir, şöyle konuştu:

''Çünkü tüp teknolojisinden led teknolojisine geçerken aradaki bölümü kaçırdık. Otomotiv teknolojisi için bir dönüm noktasındayız. Önümüzdeki dönemde insanlar bir yerden bir yere gidecekse; dünyada bu global ısınmanın etkisi altında ise temiz enerjiyle, yenilenebilir enerjiyle çalışan araçlara ihtiyaç var. Bu ihtiyaçlardan biri, belki en önemlisi elektrikle çalışan araçlar. Bu konuda devletin televizyonda atladığımız teknolojiyi atlamamamız için destek olması lazım.''

Özdebir, akü teknolojisinde kullanılan lityum iyon pillerin üretiminin stratejik mesele haline getirilmesi ve araçların yaygınlaşması için destek sağlanması gerektiğini ifade etti.

-''BENZİNCİLER KIZMAZ, HÜKÜMET KIZAR''-

ATO Başkanı Sinan Aygün de benzincilerin, yakıt tasarrufu sağlayan bu sisteme ''satışlar düştü diye'' kızmayacağını söyledi.

ATO'ya bağlı Ankara'da 1800 benzin istasyonu olduğunu, bu istasyonların yüzde 8 komisyon aldığını anlatan Aygün, ''En büyük komisyonu kim alıyor biliyor musunuz? 800 lira benzin fiyatı, pompa fiyatı 3 milyon lira. En çok kızacak olan Maliye Bakanlığı, hükümetimiz buna kızar. Çünkü vergilerin büyük çoğunluğu buradan karşılanıyor. Aşağı yukarı 820 lira akaryakıt fiyatı 3 milyona satılıyor. Devlete iyi bir geliyor oluyor. Bizde yüzde 8 düşse çok fazla önemli değil diyoruz'' diye konuştu.

-SİSTEMİ CEMİL ÇİÇEK VE ABDÜLKADİR AKSU TEST ETTİ-

Konuşmalardan sonra, hibrid dönüşümlü araçta sürücü koltuğuna Cemil Çiçek, yanındaki koltuğa da Abdülkadir Aksu oturdu. Otomobille fabrika bahçesinde bir tur atan Çiçek, görüntü alan basın mensupları nedeniyle aracı yavaş kullandı.

Daha sonra, otomobilden inen Çiçek, basın mensuplarının sorusu üzerine, ''size bir hasar vermemek ve benim acemiliğimin arabanın teknolojisine olumsuz etki yapmaması düşüncesiyle biraz tedbirli oldum. Çok güzel bir araba. Temiz bir kullanımı var'' diye konuştu.

Aksu da sorular üzerine, ''Gayet güzel, gurur duyduk. İftihar ettik. Ülkemizin çok değerli iki firması bir araya gelmiş. Önemli bir buluşu hayata geçiriyorlar. Bu gerçekten heyecan verici. Umut ediyorum ki, bütün firmalar Ar-Ge'ye önem vermek suretiyle bu tür yenilikleri teknolojik gelişmeleri ülkemize getirirler'' diye konuştu.

-HİBRİKİT VE HEB ENERJİ AKÜ SİSTEMİ-

Alınan bilgiye göre, üretim maliyetlerini düşürme ve teknolojik gelişim çalışmaları halen devam eden proje sayesinde, otomobil yakıtlarından yüzde 25-30'lara varan tasarruf sağlamak mümkün olacak. Hibrikit-HEB Enerji ile güneş enerjisi de yakıt olarak kullanılabilecek.

Yaşı ve tükettiği yakıt ne olursa olsun, herhangi bir araca elektrikli kit (Hibrikit) yerleştirilebilecek. Bu kit ve HEB Enerji aracın yüzde 30'lara varan enerji tasarrufu yapmasını sağlayacak. Bu teknoloji ile bir araç 3-4 saat içerisinde hibrid araca dönüştürülebilecek. Sistemle, araç 4x4 özelliği de kazanacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler