Çiftçinin yüzü 'beyaz altın'la tekrar gülmeye başladı....

Çiftçinin yüzü 'beyaz altın'la tekrar gülmeye başladı....

Dünya ve Türkiye borsalarında lif pamuk fiyatının bir yılda 1,60 liradan 3,30 liraya yükselmesi Türkiye pamuk üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan...

Dünya ve Türkiye borsalarında lif pamuk fiyatının bir yılda 1,60 liradan 3,30 liraya yükselmesi Türkiye pamuk üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan Çukurova'da ekim alanlarını yüzde 30 artırdığı bildirildi.

Dünya borsalarındaki fiyatın daha da yükseleceği düşüncesinde olan iplik fabrikası sahipleri ve tüccarlar, hasat edilmesine 2,5 ay gibi uzun bir süre olmasına karşın Çukurova pamuğunu tarlada satın almaya başladı.

Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana ve yöresinin Türkiye pamuk üretiminin önemli bir kısmını karşıladığını, pamuğun yörenin önemli simgelerinden biri olduğunu söyledi.

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar ''Beyaz altın'' diyarı olarak adlandırılan Adana'nın, yüksek maliyetin üreticiyi ekimden vazgeçirmesi nedeniyle bu unvanını yitirmeye başladığını anlatan Tezcan, geçen yıl ekim alanlarının 439 bin 640 dekara kadar gerilediğini ifade etti.

Tezcan, dünya balya pamuk stoklarının azalması nedeniyle dünya ve Türkiye borsalarında bir yılda lif pamuk fiyatlarının 1,60 liradan 3,30 liraya çıkmasının yanı sıra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından açıklanan ''Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli''nin çiftçileri yeniden bu ürüne yönlendirmeye başladığını belirtti.

Pamuğun bu yıl üreticinin ''gözde'' ürünleri arasında yer aldığını vurgulayan Tezcan, ''Ekim alanları geçen yıla göre yüzde 30 arttı'' dedi.

Tezcan, dünya balya pamuk stoklarının azalması nedeniyle, herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmak istemeyen iplik fabrikası sahipleri ile tüccarın, hasat edilmesine daha 2,5 ay gibi uzun bir süre olmasına karşın Çukurova pamuğunu tarlada satın almaya başladığını belirterek, şöyle konuştu:

''Dünya borsalarındaki fiyatın daha da yükseleceği düşüncesinde olan iplik fabrikası sahipleri ve tüccarlar, üretici ile anlaşmaya çalışıyor. Köy köy dolaşan tüccar, üreticiyle şimdiden kilogramı 1,25 liradan sözleşme imzalayarak, bunun yarısını peşin ödüyor. Hasat sonrasında da ortaya çıkacak rekolteye göre anlaşmasını kalan parayı ödeyerek yerine getirecek.''

-PAMUKTA ALTIN YIL-

Tezcan, kütlü pamuğun daha hasat edilmeden satılmasının üreticinin yüzünü uzun yıllardan sonra ilk defa güldürdüğünü ifade ederek, ''Kütlü pamuk fiyatının hasat sezonunda da 1,30 lira civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu üreticisi açısından çok iyi bir rakam. Pamuk bu yıl çiftçiye altın bir sezon yaşatacak'' dedi.

Tezcan, pamuğun sadece tarım ürünü olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, sosyal boyutu olan ürünün yetiştirilmesinden pazarlanmasına kadar emek yoğun bir tarım ürünü olduğundan, işsizliği azaltan yönüyle de dikkati çektiğini sözlerine ekledi.

-ATB BAŞKANI ÇALIŞKAN-

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Muammer Çalışkan da, Çukurova pamuğunun borsalarda halen 2,15 dolara kadar işlem gördüğünü ifade etti.

Yüksek fiyatın yöredeki ekim alanlarını da artırdığını vurgulayan Çalışkan, ''Pamuk olması gereken fiyatları son 5-6 yıldır yeni yakaladı. Umarım bu yöndeki gelişmeler önümüzdeki süreçte de devam eder. Böylece Adana tekrar pamuk şehri olur ve eski zenginliğine kavuşur'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler