1. HABERLER

  2. BAHAR KALKANI HAREKATI

  3. Clinton, 'Tarih komisyonu doğru bir adım' dedi, Ermeniler çıldırdı
Clinton, 'Tarih komisyonu doğru bir adım' dedi, Ermeniler çıldırdı

Clinton, 'Tarih komisyonu doğru bir adım' dedi, Ermeniler çıldırdı

ABD Dışişleri Bakanı Hallary Clinton Ermenistan'ın soykırım iddiasının araştırılması için bir tarih komisyonu kurulmasının doğru bir adım olacağını...

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Hallary Clinton Ermenistan'ın soykırım iddiasının araştırılması için bir tarih komisyonu kurulmasının doğru bir adım olacağını söyledi. Sorunu bilimsel yöntemlerle tartışmayı reddeden Ermeniler bu sözlerden rahatsız oldu.

Rusya devlet televizyonu Birinci Kanal'da gazeteci Vladimir Pozner'in sorularını yanıtlayan Clinton, Zürih'te imzalanan Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin öngören protokollerin imza töreninde Rusya ve Fransa dışişleri bakanları ile birlikte bulunduklarını hatırlattı. Clinton, protokoller çerçevesinde iki ülkenin tarih komisyonu kurulması yönünde anlaşma sağladığına dikkat çekerek, "Bu komisyon geçmişte kalan konuları inceleyecek." dedi.

Tarih komisyonunun kurulmasına yönelik çalışmaların yapılmakta olduğunu hatırlatan Clinton, "Bunun doğru yol olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde iki ülke ve iki halk kendilerine odaklanacak. Bize miras kalan geçmişi değiştiremeyeceğimizi bir çok kez söyledim. Şimdi yapabileceğimiz en güzel şey, daha iyi bir gelecek için çaba göstermektir." temennisinde bulundu.

Türkiye ve Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesini ve sınırların açılmasını öngören protokoller, iki ülke parlamentolarında onay bekliyor. Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin protokollere 'sözde soykırım' iddiaları ve sınır konularında şerh koyması, ardından ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu ve İsveç parlamentolarında 'sözde soykırım' yasalarının kabul görmesi Ankara'nın tepkisine neden oluyor. Ermenistan'ın Azerbaycan toprakları Yukarı Karabağ'da işgali sona erdirecek yaklaşımlara soğuk bakması nedeni ile Kafkaslar'da barış süreci kilitlenmiş durumda.

Clinton söyleşide özel yaşamı ile ilgili soruları da cevap verdi. Kendisi için politikadan daha önemli konuların olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Clinton, "Benim için en önemli şey ailem. Kızım bu yaz evleniyor. Buna çok önem veriyorum. Anne ya da dış işleri bakanı olmaktan birini tercih etmem istenseydi, bunda hiç tereddüt yaşamadan anneliği tercih ederdim." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Erivan'dan 'çok sert' tepki

Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokoller kapsamında 1915 olaylarını araştırmak üzere kurulacak tarih komisyonu için çalışmaların başladığı yönündeki açıklamaya Erivan çok sert tepki gösterdi.

Hürriyet'in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan konuşma dökümüne göre, Clinton, bir soru üzerine, "(Türkiye-Ermenistan arasında imzalanan) bu protokollerde, iki ülke arasında geçmişin parçası olan bütün meseleleri inceleyecek bir tarih komisyonunun kurulması da yer alıyor" dedi.

GAF MI YAPTI?

Bu değerlendirmenin üzerine Clinton'a "Peki bu komisyon şu anda mevcut mu?" sorusu yöneltildi. Clinton'ın Ermenilerin sert tepkisini çeken açıklaması da bu soruya cevaben geldi: "Şu anda oluşturmak için üzerinde çalışıyorlar."

Bu beklenmedik açıklamanın üzerine söyleşiyi yapan Vladimir Pozner, "Üzerinde çalışıyorlar yani" diye yorum yapınca, Clinton da "Evet" yanıtını verdi.

Clinton'ın bir gaf mı yaptığı yoksa perde arkasında tarih komisyonuyla ilgili çalışmaların başladığı konusu ise henüz netlik kazanmadı.

ERMENİSTAN AYAKLANDI

Ermenisyan yönetimi, protokoller henüz yürürlüğe girmeden komisyonla ilgili çalışmaların yapıldığı yönündeki bu açıklamaya sert tepki gösterdi.

Doğan Haber Ajansı'na göre, Ermenistan Dışişleri Sözcüsü Tigran Balayan, dün Clinton'ın sözleri üzerine bir açıklama yaptı.

Balayan, "Protokoller Türk ve Ermenistan meclislerinde onaylanmadan böyle bir komisyon söz konusu değil" dedi.

Balayan ayrıca, böyle bir komisyonda Ermenistan soykırımının tartışma konusu yapılmayacağını savunarak, "Ermenistan ne bunu ne de soykırımın gerçek olup olmadığını tartışma konusu yapmayacaktır" dedi.

EN HASSAS KONU

Tarih komisyonu, her iki taraf için de en hassas konuyu oluşturuyor. Komisyon önerisini gündeme getiren Türkiye, 1915 olaylarının araştırılmasını istiyor.

Bu nedenle de komisyon konusunun protokollere girmesi Türkiye açısından önemli bir kazanım olarak görülüyor.

Ancak Ermenistan için 1915 olaylarının ne olduğunun tartışılması bile söz konusu değil. Gerek Ermeni yönetimi gerekse de Ermeni halkı, 1915'in tartışma konusu bile yapılmayacağını, yaşananların "soykırım" olduğunu belirtiyor.

(CİHAN / Hürriyet)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.