İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Çocuk susar sen susma!

“19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü” Ülkemizde son yıllarda sıkça gündeme gelen çocuğa yönelik cinsel istismar ailelerin titizlik ve önemle üzerinde durması gereken çok önemli bir konu. Sadece yılda bir gün bu konunun ele alınması gündeme getirilmesi ve üzerinde durularak geçiştirilecek bir konu değil. Ülkemizde hala ısrarla devam eden çocuk yaşta evlilikler de aslında bir çocuk istismarıdır. Bugün başbakan Binali Yıldırım’da basın toplantısında bu konuya dikkat çekerek “yası tutmayan erken yasta evlenenler den üçbin ailenin çocuk sahibi olduğu ve babaların cezaevinde” olduğu açıkladı.

Bugün İstanbul Şişli belediyesinin düzenlediği  “Çocuk Susar Sen SUSMA: Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesindeki sorumluluklarımız” adlı panel’e davetliydim. Gazeteci Betül Ark’ın moderatörlüğünü yapacağı panele Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Klinik Psikoloğu Gökçe Ergin, avukat Seda Akço, cinsellik eğitmeni ve öğretim görevlisi Rayka Kumru,teknolojikanneler.com kurucu ortağı İpek Süer’in konuşmacımolarak katıldığı panelde konuyu derinliğine masaya yatırdılar. Panelde gözlerim aileden sorumlu bakanımız olmak üzere yetkilileri aradı ancak nafile.

Geleceğimizin teminatı, neslimizin devamında daha sağlıklı, sağlam ve vakur bir neslin yetişmesinde maya vazifesi gören çocuklarımız için her birey olarak mutlaka bir şeyler yapmak zorundayız. Sorumlu gazetecilik anlayışı ile hiç olmasa bir katkı da bulunmak adına panelde öne çıkan hususlardan birkaç örneği sizinle paylaşmak istedim.

 

Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen panelde;

-Birleşmiş Milletleri raporlarına göre, her saniye 7, bir yılda ise 220 milyon çocuk cinsel istismara maruz kaldığı.

-Araştırmalar, istismara maruz kalan çocukların yüzde 70 ila yüzde 85’inin tanıdıkları ve onların güvenliğinden sorumlu kişiler tarafından istismar edildiğini ortaya koyduğunu.

-Çocuk ihmali ise çocuk istismarı kadar görünür bir yara ve iz bırakmadığı için, istismar kadar dikkat çekmiyor ve ne yazık ki birçoğunun ihbar bile edilmediğinden bahsedildikten sonra uzman katılımcılar,

*  Ebeveynler çocuklarına yönelik istismarı nasıl anlayabilir?

*  İstismarla karşı karşıya kaldıklarında çocuğa nasıl yaklaşmalılar?

*  Hangi kurumlara başvurmalılar?

*  Hukuken neler yapılabilir?

* Çocuklara bedenini doğru tanıması ve kendisine yönelen olumsuz davranışları ayırt edebilmesi için nasıl bir eğitim verilmeli?

Başlıkları altında konuyu derinlemesine ortaya serdiler.

Çocuk deyip geçiştirilmemesi gerektiğine dikkat çeken panelistler çocukların cinselliği tanıması ve tanıtılması için ailelerin mutlaka profesyonel yardım almaları gerektiğine vurgu yaptılar.

Burada benimde çok kızdığım bir hususu dile getirmeden edemeyeceğim. “Erkeğin malı meydanda olur” diye bir söz literatürümüze yerleşmiş. Erkek çocuklarını iç çamaşırı olmadan sokağa salmak, denize sokmak, rastgele yerde çiş yaptırmak en ahlaksızca olanı da “hadi oğlum amcaya pipini göster” gibisinden hareketlerdir.

Çocuğa cinsel istismar gelip geçici bir olay değildir, daha hayatın başında bir ömrü mahvetmektir. Ailelerin mutlaka bu konuda önce kendileri bilgilenmeli bilinçlenmeli ve çocuklarını bu konuda sağlıklı yetiştirmelidirler.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

18.11.2016/adanapost.com

twitter.com./ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.