Çocuklar geleceğimizin geleceğidir..

Halil Cibran, "Bir elmanın yüreğinde gizlenen tohum, görülmez bir elma bahçesidir. Ama bu tohum bir kayaya rast gelirse, ondan hiçbir şey çıkmaz," der.

Tohum bir potansiyeldir.

Çocukla ilgili bilmemiz gereken ilk şey çocuğun muhteşem bir potansiyel olduğudur.

Çünkü çocuğu tanımıyoruz. Baktığımız zaman karşımızda gerçekte var olan çocuğu değil, kafamıza yerleştirilmiş olan bir şablonu görüyoruz. Gerçekte var olan çocuğu o şablonun içine sokmayı analık babalık yapma, çocuk yetiştirme sanıyoruz.

Yıllar önce öğrenci velilerine yönelik olarak vermiş olduğum bir konferansta en önde oturan bir beyefendiye “Çocuğunuzu ne kadar tanıyorsunuz” sorusunu yönelttiğimde, vermiş olduğu cevap “Tanımam mı o eşek sıpasını” ifadesi çocuğunu nasıl görmüş olduğunun bir ifadesi ve şablonu idi.

Okuldaki rehberlik hizmetlerinin daha faydalı ve etkin olarak sürdürebilmek için dönem başında çocuklara uygulamış olduğumuz “Yaşam Pencerem” adlı bilgi formunda sorulan “Ailemin benden beklentisi yüksek” sorusuna cevap verenlerin oranının okul genelinde %40 bulduğunu görünce oldukça kaygılandım. Çünkü her anne baba çocuğunu yüksek makamlarda görmeyi arzu eder.

Kötü Niyetli Ana baba Yok

Siz hiç, şu çocuğu öyle bir yetiştireyim ki hayatı zindan olsun, doğduğuna pişman olsun, beceriksiz, başarısız, mutsuz bir insan olsun, diyen ana baba gördünüz mü? Ben görmedim.

Ana babaların niyeti iyi; her anne ve her baba çocuğunun başarılı ve mutlu olmasını ister.

Ama istemek yetmiyor, ne yapılacağını bilmek de gerekiyor.

Bazı ana babalar çocuk yetiştirmeyi bilmediklerini kabul ediyorlar ve birileri onlara bilgi vermeye çalıştığı zaman iyi niyetle dinleyerek öğrenmeye çabalıyorlar.

Bazı ana babalar bildiklerini sanıyorlar ve o nedenle birileri onlara bilgi vermeye çalıştığı zaman dinlemeye pek niyetli olmuyorlar, ben biliyorum, tavrı içinde oluyorlar.

Doğal olarak bu çokbilmiş gruptaki ana babalara ulaşmak ve bir şeyler anlatmak daha zor oluyor. Çocuğun gelişmesi ana babanın sürekli aklındadır; her şeyi, onun kendine özgülüğünü koruyacak biçimde gelişmesini düşünerek değerlendirirler.

Böyle bir ortamda çocuk kendini özel hissederek büyür; sürüden biri olmadığını, kendine özgü bir kişi olduğunu bilir. Kendine güveni vardır. 'Ben varım,  önemliyim, doğalım, değerliyim, elimden iş gelir ve sevilmeye, özlenmeye layığım' duygusunu geliştirir. Güçlü ve mutludur.

Düşünmeniz için...

Sizler yetişmiş olduğunuz dönemlerdeki modellediğiniz anne ve baba modellerine göre mi yoksa içinde bulunduğunuz döneme göre mi çocuk eğitimi yapıyorsunuz.

Şimdi düşünme zamanı.

Kalın Sağlıcakla…

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psk Danışman&Aile Eğitimi uzmanı

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.