Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 42. Dönem Mezunlarını Uğurladı..

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 42. Dönem Mezunlarını Uğurladı..
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi 2018 Eğitim Öğretim Yılı 42. Dönem mezuniyeti, Kongre Merkezinde düzenlenen törenle kutlandı.

tip_mezuniyet.jpg

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 42. Dönem Mezunlarını Uğurladı..

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi 2018 Eğitim Öğretim Yılı 42. Dönem mezuniyeti, Kongre Merkezinde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende öğrencilerin geçiş seremonisinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

2018 yılı mezunları adına Dr. Fatma Nur Işık konuşurken ardından ÇÜ Tıp Fakültesi Mezunları Derneği Başkanı Prof. Dr. Figen Doran öğrenci ve ailelerine seslendi. 

 

PROF. DR. HİLAL: “EN ÇOK CANIMIZI YAKAN DURUM SAĞLIKTA ŞİDDETTİR.”

Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal ise sağlıkta şiddete dikkat çekerek, “En çok canımızı yakan durum sağlıkta şiddettir.” dedi. “Gün geçmemektedir ki saldırıya uğrayan hekim ve sağlık çalışanı haberi olmasın.” diyen Prof. Dr. Hilal, Bakanlık verilerine göre 2015 yılında sadece acil servislere başvuru sayısının 110 milyon olduğunu belirterek koruyucu hekimliğin önemine işaret etti.

 

PROF. DR. BARLAS: “HER ŞEYDEN ÖNCE İYİ BİR İNSAN OLUN...”

Dekan Prof. Dr. Serdar Özbarlas da öğrencilerine seslenerek her şeyden önce iyi bir insan olmaları nasihatinde bulundu. Prof. Dr. Barlas, “Asıl başarı hedeflerinize ilerlerken zorlandığınızda da iyi insan olabilmektir. Esas olan hedefler değil onlara ulaşırken geçtiğiniz yollar, tanıştığınız insanlar bakım verdiğiniz hastalar ve bulunduğunuz yerlerdir. Bu yüzden ulaşmak istedikleriniz iyi seçin. Onlar sizin hayatınızın akışını ve niteliğini belirleyecek olanlardır.”  şeklinde konuştu.

 

PROF. DR. KİBAR: “EMEĞİ GEÇEN TÜM ÖĞRETİM ÜYELERİMİZE VE PERSONELİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM.”

Daha sonra kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, 1972 yılında kurulan ve yüksek standartlarda tıp eğitimi, araştırma ve sağlık hizmeti veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 40. Dönem mezunlarını vermenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Tıp Fakültesi’nin Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu’nun yaptığı değerlendirme sonucunda, Türkiye Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Ulusal Standartları’nı karşıladığının saptandığını ve önümüzdeki 6 yıllık süre için yeniden akredite edildiğini ifade eden Prof. Dr. Kibar, “Fakültemiz için büyük bir gurur kaynağı olan bu Akreditasyon için başta Dekanlarımız olmak üzere emeği geçen tüm öğretim üyelerimize ve personelimize çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

“HİPOKRAT YEMİNİ, SİZLERİN İNSANLIK İLE ARANIZDA YAPILAN BİR SÖZLEŞMEDİR.”

Sevgili Genç Meslektaşlarım,  altı yıl önce anne ve babalarınız, gözbebeği olan evlatlarını bizlere teslim ettiği zaman sevinçli ve gururluydular. Çünkü sizler zorlu sınavları başarmış ve Tıp Fakültesi öğrencisi olmuştunuz.  Artık, bu zorlu eğitimi tamamlayıp hekim olmaya hak kazandınız.  Üniversite hayatı boyunca edindiğiniz bilgi ve beceriyle, çok iyi hekimler olarak yetiştirildiniz. Sorumluluğunuz öncelikle insan sağlığını korumak, hastaları tedavi etmek ve yapacağınız bilimsel çalışmalarla insanlığa hizmet etmektir. Bugün, bu salonda, mesleğe başlarken edeceğiniz Hipokrat yemini, sizlerin insanlık ile aranızda yapılan bir sözleşmedir.”

 

“MESLEĞİNİZİ SÜRDÜRÜRKEN İNSAN SEVGİSİ SİZE REHBER OLSUN.”

“Tıp mesleği insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip köklü ve şerefli mesleklerin başında gelir. Sizler eğitiminiz boyunca çok çalıştınız. Uzun gecelerdeki nöbetlerde yorgun düştünüz. Bir yandan bunları yaşarken bir yandan da mecburi hizmet ve TUS gibi belirsizlikler aklınızı meşgul edip durdu. Mesleğinizi sürdürürken insan sevgisi size rehber olsun. Hastalarınızı ailenizden biriymiş gibi kabul edin. Önyargısız olun ve tüm insanlara karşı eşit mesafede durun. Tüm bu güçlüklerine rağmen, üniversite çatısı altında geçirdiğiniz bu yılları aslında yaşamınızın en güzel yılları olarak hatırlayacağınızdan emin olun.

 

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN EN İYİ 13 TÜRK ÜNİVERİTESİNDEN BİRİ. GURU DUYUYORUM…”

“Gururla ifade etmeliyim ki, Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi’nin 2018-2019 yılları için aralarında öğretim kalitesi, işgücü piyasasında mezunlara olan talep, akademik personelin kalitesi, yayın sayısı, yayın kalitesi, bilimsel ortamdaki etkisi ve kaynak gösterilmesi gibi 8 kriter temelinde hazırladığı Dünyanın en prestijli 1.000 üniversitesi listesinde, Çukurova Üniversitesi sıralamaya giren 13 Türk Üniversitesinden biri olarak ilan edilirken, listenin 11’inci sırasında yer almıştır. Uluslararasılaşma çabalarımız sonucunda da, değişim programları hariç Üniversitemize 99 farklı ülkeden gelen Uluslararası öğrenci sayımız 2.057’ye ulaşmıştır. Çukurova Üniversitesi sizlerin gayret ve desteğiyle her geçen gün daha fazla Uluslararası bir üniversite haline gelmektedir. Amaçları çağdaş bilimi ve bilgiyi yakından takip ederken, ülkesine ve insanlığa hizmet etmeyi kendine hedef olarak benimsemiş, mesleğini sevip uygularken karşılaşacağı güçlüklerden yılmayan, “önce insan” anlayışını benimseyen, etik değerlere bağlı, çağdaş donanımlı hekimleri yetiştirmemize yardımcı olan tüm öğretim üyelerine de tekrar teşekkür ediyorum.”

 

Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hilal Öğrencilere Stetoskop Hediye Etti.

Açılış konuşmalarını arından Fakülte birincisi Dr. Fatma Nur Işık yaş kütüğüne plaketini çakarak diploma ve plaketini Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’dan aldı. Dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından diploma ve plaketleri takdim edilirken Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal mezun öğrencilere stetoskop hediye etti.  Prof. Dr. Fikret Çetik’in hekimlik andını yaptırmasının ardından diplomalarını alan öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezun oldu.

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.