1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çukurova'da karpuz hasadı başladı..
Çukurova'da karpuz hasadı başladı..

Çukurova'da karpuz hasadı başladı..

Türkiye'nin karpuz ihracatının önemli bir bölümünü karşılayan Çukurova'da, örtü altı karpuz hasadı başladı.Türkiye'nin en erkenci karpuzunu yetiştiren...

A+A-

Türkiye'nin karpuz ihracatının önemli bir bölümünü karşılayan Çukurova'da, örtü altı karpuz hasadı başladı.

Türkiye'nin en erkenci karpuzunu yetiştiren Çukurova'da geçen günlerde hasat başladı. 2008 yılında örtü altı ve üstü olmak üzere toplam 150 bin dönüm alana ekilen karpuz, 2009 da 100 bin dönüm alana ekildi.

Bu yıl, geçen yıl üretici karpuzdan para kazandığı için yüzde 20 oranında ekim alanları arttı. 2008 yılında karpuzun fazla ekilmesi, ihraç edilmemesi ve iç piyasada da tüketilmemesinden dolayı tarlada kilosu 5 kuruşa kadar düşmesi 2009 yılında ekim alanlarının azalmasına neden olmuştu. Ekim nalanlarındaki artışla tarlada kilosu 30 kuruştan olan karpuz manavda 1 TL'den satılmaya başlandı.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Durmuş Halis, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en erkenci karpuzunun Çukurova'da yetiştiğini ve hasadının bir hafta önce başladığını söyledi. Halis, Çukurova karpuzunun aroması ve bol suyu ile diğer bölgelerin karpuzundan farklı olduğunu Türkiye'nin ve dünyanın yaz aylarına girmeden ilk kez Çukurova karpuzunu tattığını bildirdi.

Türkiye'de yıllık 4 milyon ton üretimi yapılan karpuzun 1 milyon tonunun Çukurova Bölgesi'nde üretildiğini belirten Halis, şöyle konuştu: "Üretici 2008'de rekolte fazlası ve kabak aşılamadan dolayı satış sıkıntısı çekti. 2008'de yüksek rekolte elde edilmesinin yanı sıra kabak aşılı ürünlerdeki kalite kaybı nedeniyle satış sıkıntısı yaşanan karpuzda, ekim alanındaki azalma sonucunda 2009'da arz talep dengesinin üretici lehine dönüşerek karpuz para etti.

İlk hasat döneminde tarlada kilosu 1 liraya satılan karpuz daha sonra 70 kuruşa düştü. Ancak, bu yıl geçen yıl para ettiği için üretici geçen yıl 80 bin-100 bin dönüme karpuz ekerken bu yıl yüzde 20 artırdı. Bu nedenle bu yıl karpuz tarlada kilogramı 30 kuruştan satılmaya başlandı."
Karpuz üreticilerinin bir dönüme en az bin -bin 500 TL harcadığına dikkat çeken Halis, şunları söyledi: "Geçen yıl üretici maliyeti karşıladığı için diğer ürünlerin yanı sıra karpuza yöneldi. Ancak bu yıl karpuzu tercih edenler geçen yıl fiyatı bulamadı. Yeni hasadı başlayan karpuzun kilogramı 30 kuruştan satılıyor. Böyle giderse üretici maliyetini karşılayamayacak."

Halis, karpuzun tarlada 30 kuruştan aşağıya düşmemesi gerektiğini, aksi taktirde üreticinin zarar edeceğini sözlerine ekledi.
Karpuz satan manav İsmail Köse de ilk ürün olduğu için karpuzun şu an pahalı olduğunu belirterek "Ancak, bir iki hafta sonra karpuz fiyatları düşer. Pahalı olmasına rağmen yine de vatandaş satın alıyor" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.