İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi sıfatla meydanlara çıkıyor?

Türkiye 16 Nisan’da 93 yıllık Cumhuriyet tarihinin parlamenter sistemini ortadan kaldıracak 18 maddelik Türk tipi yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi için “EVET” veya “HAYIR” diyerek tercihini belirleyecek.

Başta iktidar partisi olmak üzere siyasi partiler, gardını alırken bunlara bazı STK, Spor ve sanat dünyasından tanınmış isimler reklam görüntüsünde tercihlerini ortaya koymaya başladılar.

 

Cumhurbaşkanlığı sistemi olması münasebetiyle beni de ilgilendiriyor” diyen Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’da Toplu açılış için gittiği K.Maraş’ta referandum startını verdi. “Cumhurbaşkanlığı sistemi şahsımın projesidir. Belediye başkanlığımdan bu yana savunduğum ısrar ettiğim bir projedir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan16 Nisanda yapılacak anayasa değişikliği için vatandaştan “EVET” demelerini istedi.

 

1994-1999 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı yapan Erdoğan 1993 yılı Refah Partisi il başkanı iken yaptığı bir konuşmasında “Başkanlık, bir özentinin sonucu yâda Amerikan emperyalizminin bir tavsiyesidir” diyordu.

Demek belediye başkanlığını kazanınca “Başkanlık” özentisine kendiside kapılmış olacak ki fikir değiştirmiş.

 

Bu anayasa değişikliği ile yni Cumhurbaşkanlığı sistemi Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri ile birlikte yürürlüğe gireceğine göre mevcut Cumhurbaşkanı yani R.Tayyip Erdoğan mevcut görevini sürdüreceği anlamını taşıyor.

Bu da demek oluyor ki Kasım 2019’da seçilecek Cumhurbaşkanını ilgilendiriyor., Mevcudu değil.

 

Mevcut anayasanın 103. Maddesine göre yeminden ve bu anayasanın Cumhurbaşkanına verdiği görev, yetki ve sorumluklara göre görev yapana/yapması gerekirken;

 

-Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi sıfatla referandum da meydanlara çıkarak oy isteyecek?

-Resmen bir parti ile ilişkisinin olmaması gereken ve tarafsızlık yemini eden bir Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi yasal dayanakla meydana çıkarak bir siyasi parti lideri gibi milletten oy isteyecek?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan referandum için yapacağı toplantılar, miting ve bunları yapacağı yerlere hangi araçları kullanarak gidecek?

-Cumhurbaşkanı Erdoğan referandum propaganda çalışmalarını hangi bütçeden karşılayacak?

 

Görev süresinin dolmasına daha iki yıldan fazla bir süre kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdiden partili bir Cumhurbaşkanı meydanlara çıkıyor. K.Maraş ve Malatya’da “HAYIR’da Hayır yoktur” diyerek vatandaştan “EVET” demelerini isterken resmen bölücülük ve ayrıştırma yaparak “HAYIR” diyenleri terör örgütleri ile birlikte hareket etmekle suçlamak suretiyle vatandaşı tercihinden dolayı teröristlikle yaftalıyor.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

19.02.2017/adanapost.com

twittwr.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum