Cumhurbaşkanı hakem görevi görmeli

Cumhurbaşkanı hakem görevi görmeli

 Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanı tüm siyasi akımlara karşı hakem görevi görmelidir" dedi. SAKARYA (AA) - MHP ve CHP'nin de aralarında...

 

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanı tüm siyasi akımlara karşı hakem görevi görmelidir" dedi.

 

SAKARYA (AA) - MHP ve CHP'nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhurbaşkanın tüm siyasi akımlara karşı hakem görevi görmesi gerektiğini belirterek, "Halka karşı devletin reisi olmakla beraber büyük ailenin, 76 milyon ailenin babası olarak görev yapması gerekir" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları için eşi Füsun İhsanoğlu ile karayoluyla Sakarya'ya gelen İhsanoğlu'nu, otoyol Sakarya gişelerinde CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata ve partililer çiçeklerle karşıladı.

 

İhsanoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ziyaretinde, Sakarya'nın Türk tarihinden bu yana "Sakarya Meydan Muharebesi" gibi pek çok kritik olaylara tanık olduğunu ve Mustafa Kemal Atatürk'ün bu muharebe esnasında meşhur "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Sathı müdafaa vatanın bütünüdür" sözünü söylediğini vurguladı.

 

Sakarya'ya bir çok defa geldiklerini ancak 17 Ağustos depremi ve 2005 yılındaki ziyaretlerin kendisinde ayrı bir yeri olduğunu belirten İhsanoğlu, bu iki gelişinde de islam ülkelerinden toplanan pek çok yardımı buradaki ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını söyledi.

 

İhsanoğlu, bu kez Sakarya'ya cumhurbaşkanı adayı olarak geldiğini kaydederek, "Gelinen bu süreçte cumhurbaşkanını ilk defa halk seçecek. Bu olay siyasi tarihimiz için önemli bir gelişme. Bu durum cumhurbaşkanlığı seçimini de önemli hale getiriyor. Bu seçim genel, yerel veya muhalefet-iktidar seçimi değildir. Halk bu seçimde 3 kişiden birini seçecek ve 'Git sana verilen görevi Anayasanın 104'ü maddesine göre ifa et' diyecek" dedi.

 

Türkiye'de 10 yıl önce büyük krizler yaşandığına, anayasa kitabının fırlatılmasının büyük sıkıntılara yol açıldığına işaret eden İhsanoğlu, devletin ancak 10 yılda ekonomik krizlerden kurtulduğunu ve günümüzde oluşan bu istikrar ortamının devam etmesini istediklerini kaydetti.

 

- Hiçbir partinin mensubu değilim

 

Toplumu birbirine düşman eden, ötekileştiren anlayışın olmaması gerektiğine işaret eden İhsanoğlu, "Bu anlayışın hiçbir zaman devletin tepesinde olmaması lazım. Devletin tepesi öfke yeri, tarafgirlik yeri, ötekileştirme yeri değildir. Anayasamızın 400. maddesine göre cumhurbaşkanı Türk devletinin başıdır, milletin bütünlüğünü ve cumhuriyetin bütünlüğünü temsil eder. Siyasetin yeri partilerdir, meclistir" diye konuştu.

 

Bu görevin layıkıyla yapılmasının önem taşıdığına dikkati çeken İhsanoğlu, şöyle devam etti:

 

"Cumhurbaşkanı tüm siyasi akımlara karşı hakem görevi görmelidir. Halka karşı devletin reisi olmakla beraber büyük ailenin, 76 milyon ailenin babası olarak görev yapması gerekir. O bakımdan bizim düşüncemiz, devletimiz parlamenter sistem üzerine kurulmuştur. Bu sistemin aksaklıkları vardır ancak izale etmekle ıslah etmekle bunu daha iyi hale getiririz. Başkanlık sistemi ise dünyada çok az ülkede var. En meşhur örneği Amerşka Birleşik Devletleri, adı üstünde devletlerin birleşmesiyle oluşmuş bir federasyondur. Ancak bizde devlet, millet, bayrak, dil tekdir anlayışı içerisinde biz bu devletin ilelebet payidar olmasını istiyoruz. Biz cumhurbaşkanlığında siyasi tercih istemiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde hem başbakan hem parti başkanı hem de devlet başkanı yok. Bazı gazeteciler bunun çok güzel bir şey olduğunu söylüyorlar. Ben bunu millet kabul ettiği zaman kabullenirim. Bunun haricinde zorlamak mümkün değildir."

 

İhsanoğlu, hiçbir siyasi partiyi tutmadığını ve mensubu olmadığını ifade ederek, "Ne CHP'de ne de MHP'de kaydım yoktur. Ben, ailem ve eşimin ailesi Demokrat Parti geleneğinden geliyoruz. Siyasetin mensubu değil ama hep yakınında oldum. Birçok arkadaşım Ak Parti kurucuları arasında, bana da davet geldi kabul etmedim. Buradan o kardeşlerime de sesleniyorum, bu partiyle ilgili bir hadise değildir, bu parti adaylığı meselesi değildir, bu seçim devletin tepesinde olacak insanın hangi vasıflarda olması gerektiğinin, içte huzur, dışta barış sağlayacak biri olması gerektiğinin belirlenmesi meselesidir" ifadesini kullandı.

 

Türkiye'nin komşu devletlerin bir bir parçaladığını öne süren İhsanoğlu, bu krizlerin Türkiye'ye sıçramasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

 

- İhsanoğlu, Çankaya'da gerginlik değil, huzur olması gerektiğini belirterek, "Çünkü Çankaya'da huzur olduğu zaman toplumda da huzur olur" dedi.

 

Sakarya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ni (SESOB) ziyaret eden İhsanoğlu, burada yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarların her zaman sosyal toplumun temel direği olması gerektiğini söyledi.

 

Sakarya'nın bu konuda önemli yer teşkil ettiğini vurgulayan İhsanoğlu, "İstiklal Savaşı zamanında burada ağaçtan yapılan arabalar vardı. Şimdi Sakarya'da otomotiv sanayinin en gelişmiş hali var. Tren, tank ve daha nice teknolojik ürünler üretiliyor. Bu, 90 yıl önceki küçük esnaf ve sanatkarlardan geldi. Bugünün esnaf ve sanatkarları, yarının büyük işadamlarıdır" diye konuştu.

 

İhsanoğlu, Türkiye'de ilk defa cumhurbaşkanını halkın seçeceğini ifade ederek, demokrasinin gelişmesi açısından bunun çok önemli bir fark yaratacağını dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanıyla başbakan arasında sıkıntı olmaması gerektiğini vurgulayan İhsanoğlu, şunları kaydetti:

 

"10. Cumhurbaşkanı zamanında ufak bir kriz doğdu, anayasa kitapçığı fırlatıldı, ekonomi çöktü. Türkiye'nin bir daha böyle bir krize tahammülü yoktur. Bugün istikrar içerisinde büyüyen ekonomide birtakım problemler var. Vergi ve fatura meselesi gibi birçok mesele var. Esnaf ve sanatkarlar bundan şikayetçi ama hiç olmazsa ilerleme vardı. Bu ilerlemenin önünü açmak lazım. İlerlemenin önüne mayınlar koymayalım. Bütün yetkilerin tek kişide toplanma düşüncesi, ülkemiz için hayırlı bir düşünce değildir. Devletimiz kurulduğu günden itibaren parlamenter sistem üzerinde idare edilmiştir.

 

Seçilecek cumhurbaşkanı mevcut anayasaya göre hareket etmesi lazım. Bu anayasa, mükemmel değildir ama mevcut anayasa budur. Bu parlamentodakiler anlaşarak anayasayı daha iyi hale getirmesi lazım fakat getirinceye kadar yürürlükte olan anayasa budur. 'Ben seçildim, bildiğimi okurum' diyemez kimse. Böyle bir şeye kimsenin hakkı yoktur."

 

Türkiye'nin demokratik alternatifine ihtiyacı olduğunu ifade eden İhsanoğlu, demokrasilerde tek kişilik bir seçimin olamayacağını savundu.

 

"Çankaya'da gerginlik değil, huzur lazım" diyen İhsanoğlu, "Çünkü Çankaya'da huzur olduğu zaman toplumda da huzur olur. Çankaya'da kavga olduğu zaman toplumda büyük felaketler oluyor. Bu hizmeti yapmak istiyor, sizlerden destek bekliyorum. Cenab-ı Allah bu millete zeval vermesin" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.