Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Cumhuriyet Tarihi Deniyor Ama O İnönü'nün Şantiye Şefliğidir

Bu toprakların dokunulamaz, değiştirilmesi bile teklif edilemez bir düzeni ve tanrı gibi hiç bir saygısızlık yapılamaz bir lideri var: İsmet İnönü. Herkes İnönü döneminin çocuğu ama kimsenin haberi yok.. Bu soyut tanrıyı ve beton gibi sağlam düzenini kavramak bağımsızlığa atılacak ilk adımdır..

İkinci Dünya Savaşı sonunda çift kutuplu yeni dünya düzeni kurulurken Türkiye'de cumhuriyet sona ermiş, iki partili yeni düzen kurulmaya çalışıyordu.. 1945'te İsmet İnönü, 22 yıllık çöken düzenin kurucu iktidarını temsil ediyordu; tarih, tasını, tarağını ve bavulunu toplayıp çekilmesini söylüyordu ama emperyalizm o günlerde hemen ondan daha iyi maşa bulamayacağından yenisi ayarlanana kadar devletin tepesinde kalmasını istedi..

Rusya'nın Boğazlar'ı istiyoruz açıklaması, kullanım süresi dolan İsmet İnönü'ye 5 yıl daha kazandırdı.. Böylece Celal Bayar ayarlanana kadar Türkiye'nin BM'ye, NATO'ya giriş hazırlıklarını İnönü yaptı.. Dünya güçleri, ülkemizi 1923 -60 arası dönemde Atatürk, İnönü ve Bayar'a emanet etti.

İnönü, gider ayak 27 Mayıs darbesi ile 1961 Anayasası gibi Türkiye'nin başına çıkarılamayan bir çorap ördü. Bugüne kadar değiştirilemeyen 1982 Anayasası'nı Kenan Evren'in yaptığı sanılır, gerçekte 1982Anayasası 1961 Anayasası'nın onarılmış, yani restore edilmiş halidir, dolayısıyla kurulu yapı İsmet İnönü yapımıdır.

Cumhuriyet Tarihi olarak anlatılan son bir asır İsmet İnönü'nün sözde milli şefliğinden ibarettir, şefliğin cumhuriyet tarihinden ne bir eksikliği vardır ne de fazlalığı..

Hayatta olup olmaması önemsizdir, çünkü inşaatında şantiye şefliğini yaptığı tek partili sistem de, iki partili sistem de dışarıdan gelmiştir, dünya güçlerinin dayatmasıdır, toplumu denetleme sistemleridir..

İsmet İnönü ve düzeni sayesinde, bir asırda Batılı dünya güçleri, aralarında rahat rahat İkinci Dünya Savaşı’nı yaptılar, yetmedi çift kutuplu dünya düzenini kurup söktüler, İsrail'i devlet haline getirdiler, hatta küreselleşme sistemine geçtiler..

Tarih akar, bir İnönü yapımı olan Türkiye Cumhuriyeti'ndeki iktidarlar bakar,  SSCB’nin çöküşünü türbünden seyrettik.. Afganistan, Irak, Suriye peş peşe işgal edilip parçalandı.. İran parçalanacak.. Sıra kendisine geldiği halde gözlerine inanamayan Türkiye Cumhuriyeti'ndeki iktidar seyredecek..Canlı canlı budanıp doğranacak ama o sadece seyredecek..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.