İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Darbe merkezi Üs ve Kışlalar cezalandırılıyor,

 

İktidar, 15 Temmuz darbe girişimi ardından bir daha darbe ihtimalini ve darbeye mahal verecek unsurları ortadan kaldırmak düğmeye bastı.

Üç yıl önce (Temmuz 2013’de) darbelere dayanak sağladığı öne sürülerek TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. Maddesinde; “Silahlı kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır" olarak tanımlanan TSK’nın görev ve sorumlulukları. "Silahlı kuvvetlerin vazifesi; yurtdışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak.” olarak değiştirilmiş. Böylece TSK iç tehdit unsurlarına karşı devre dışı bırakılmıştı. 

İktidar geçtiğimiz hafta TSK’ne terörist sızmayı önlemek için askeri okulların kapatılması ve MEB’e devredilmesi kararı almıştı.

Şimdide Ankara ve İstanbul’da bulunan kışlaların boşaltılması gündeme getirildi.

Bununla Türkiye'de sadece darbeleri bastırmak değil; bundan sonra darbe ihtimalini bile ortadan kaldıracak bütün sebeplerin ortadan kaldırılması, bir daha darbe üretecek bir şey olmaması hedefleniyormuş.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Kazan’da 15 Temmuz'un "Demokrasi Şehitleri Günü" olarak ilan edildiğini açıkladığı konuşmasında, kapatma konusu ile ilgili olarak, “Hainlerin yuvalandığı Akıncı Üssü kapatılacaktır ve orası şehitlerimizin anısının yaşatılacağı bir yer haline getirilecektir.” Diyor ve ekliyor “Ne işi var tankların Ankara'nın, İstanbul'un içinde”.

Kapatılacak yerler arasında Akıncı Üssünün dışında, Hasdal, Maltepe, Mamak, Etimesgut, Güvercinlik ve Kara Havacılık Okulu var. Darbenin planlandığı ve yakıt ikmali için tanker uçakların kalktığı söylenen Adana İncirlik Hava Üssü nedense kapatılacak üslerin arasında bulunmamaktadır. Amerikalı komutanların ve askeri araçların rahatça inip kalktığı İncirlik hava üssünde daha önce de birçok Türk istihbaratçı sorgulanarak infaz edilmişti. Asıl kapatılması gereken öncelikli Üs’ler Amerika’nın rahatça kullandığı Üs’ler olmalıdır.

Kapatılacak Üs ve Karargâhların ne olacağı konusunda Başbakan Yıldırım, “Orada Ankara'nın insanlarının piknik yaptığı, vakit geçirdiği güzel mekânlar olacak.” diyerek noktayı koydu.

Darbe tehdidi unsurunu ortadan kaldırmak için Uçak, Helikopter, Tank, Zırhlı araç ve ağır silahların Ankara, İstanbul iç bölgelerden sınır bölgelerine kaldırılması kararı, üzerinde düşünülmeden alelacele verilmiş bir karardır.

Ankara Türkiye’nin kalbidir, İstanbul ise, Karadeniz’e kıyısı olması bakımından serhat şehri sayılır. Her ne kadar iç tehdit’e karşı TSK iç tüzük 35. Maddesinde TSK devre dışı bırakılmış olsa da,  ülkenin kalbi olan Ankara’nın iç tehdit unsuruna, İstanbul’un dış tehdide karşı TSK’nin karargâhları tarafından desteklenmeye ve savunmaya ihtiyacı olan şehirlerimizdir.

Askeri ayaklanmaların, darbe unsurunun ortadan kaldırılması hedeflenirken IŞİD ve PKK terör örgütünün terör saldırıları tehdidi, olası bir halk ayaklanması (gezi olayı gibi) göz ardı edilmiştir. Böyle bir girişimde polis gücünün ve polisin elinde bulunan zırhlı araçlar ile TOMA’ların yeterliği sınanmış mıdır? Ayrıca, Askeri ayaklanma ve darbe ihtimalini ortadan kaldırmaya çalışırken sivil ve siyasi darbe olasılığı da göz ardı edilmemelidir.

Kapatılması düşülen askeri üs ve karargâhlarda bulunan askeri araçlarda tenzilata gidilmesinin kabul edilirliği vardır. Ancak tamamen tasfiyesi cinayet olur. Ayrıca Gezi parkına topçu kışlası yapma fikrinden bir türlü vazgeçilmezken, sırf darbe girişiminde kullanılmasından dolayı askeri kışlaların cezalandırılırcasına kapatılması çelişmektedir.

Darbeler bir ülkenin ve milletin geleceğine ipotek koyamamalı?

Tarihi birçok darbe ve darbe girişimine sahne olmuş Türkiye’de artık darbeleri ortadan kaldırmak, darbeye mahal verecek unsurları, TSK içerisinde terörist yapılanmaların önüne geçilmelidir.

Askeri ayaklanmalar, Darbeler artık Türkiye’nin ve Türk milletin kaderi olmamalıdır; Bu yolda atılacak adımlar, alınacak kararlar acele ve hissiyatla değil, en ince ayrıntısına kadar doğuracağı sonuçlar düşünülerek yapılmalıdır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

31.07.2016/adanapost.com

twittercom/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.