Davutoğlu: AB'nın dış politikada bize ihtiyacı var

Davutoğlu: AB'nın dış politikada bize ihtiyacı var

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İrlanda'ya yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde Dublin Üniversitesinde konuştu. Davutoğlu, AB'nin Türkiye'ye...

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İrlanda'ya yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde Dublin Üniversitesinde konuştu. Davutoğlu, AB'nin Türkiye'ye dış politikada ihtiyacı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB'nin Türkiye'ye dış politikada ihtiyacı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, İrlanda'ya yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde Dublin Üniversitesinde akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi. Davutoğlu, Türkiye ile İrlanda arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayarak başladığı sunumunda ağırlıklı olarak çok kültürlülüğün tarihi yönlendirmedeki önemini anlattı.

Türkiye-AB ilişkilerine de değinen Davutoğlu, Türkiye'nin AB üyeliğinin sorgulanmasını ve imtiyazlı ortaklık gibi başka önerilerin gündeme getirilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.

Davutoğlu, Türkiye'nin bölgesel meselelere hakim bir ülke olduğunu ifade ederek, "Açıkçası dış politikada Türkiye'nin AB'ye değil, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Bir soru üzerine, Türkiye'nin 1915 olaylarıyla ilgili acıyı paylaşmaya ve uzlaşmaya hazır olduklarını belirten Davutoğlu, bununla birlikte Türkiye'nin bu konuda suçlanmasına karşı olduklarını söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde yapılan oylamanın etik dışı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, tarihin böyle yargılanmaması gerektiğini belirterek, "Bu konuda adil bir hafıza istiyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, Türklerin ve Ermenilerin birlikte yaşadıkları süre boyunca hiçbir gerginlik yaşamadığını hatırlattı

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler