İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Dünya “Beş”’e tabi olmamalı…

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’nın on geçici üyesinden Mısır tarafından (BMGK)'ne sunulan ve 14 konsey üyesi tarafından desteklenen, ABD Başkanı Donald Trump'a Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı, BMGK’nin beş daimi üyesinden biri olan ABD tarafından veto edildi.

Bunun anlamı, ABD’nin kararı geçerlidir ve tartışılamaz demektir.

 

Nedenine gelince;

196 üyesi olan BM’in 5’i daimi, dönüşümlü 10 üyesinin ülke her iki yılda bir BM Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerle belirlenen 15 üyeli BMGK’nin 5 daimi üyesinin, “Veto” hakkı bulunması.

Bir karar tasarının Konsey'den geçmesi için ise 15 üye ülkeden en az 9'unun "Evet" oyu kullanması ve hiçbir daimi üyenin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

Görüldüğü üzere beş daimi üyeden birinin “Veto” etmesi ile karar alınamıyor.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’nın oluşumuna baktığımızda, (BMGK)’nın  BM’nin, üye ülkeler arasında güvenlik ve barışı korumakla yükümlü, en güçlü organı olarak görüyoruz.

Çünkü, BM’in diğer organları sadece tavsiye kararı alabilirken, BMGK’nin kararları, tüm üye ülkeler açısından bağlayıcılık taşımakta.

 

Gelin görün ki, BMGK’nin “Veto” hakkına sahip beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya gibi dünya barışını tehdit eden emperyalist ülkelerden oluşuyor.

Konseyde alınacak bir karara 15 üyeden 9’unun kabulüne karşılık 5 daimi üyeden birisinin “Veto” hakkını kullanması gibi azınlığın çoğunluğun kararlarını ekarte edebilme imkanına sahip olması gibi akla ve vicadana uymayan bir uygulama var.

Buda açıkça BMGK’nin sadece göstermelik bir kuruluş olduğunu, konseyden 196 üye ülkeden 5’i hariç diğerlerinin barış ve güvenliğinin sağlanmasının mümkün olamayacağı ortaya koymaktadır.

 

Bugüne kadar özellikle’de İslam ülkelerinin uğradığı saldırılar, yaşadığı sorunların çözüme ulaşması, barışın tahsis edilmesi için zamanında ve isabetli kararlar almayan.

Sürekli batılı, emperyalist ülkeler ve Siyonistlerin çıkarlarını önde tutan bir tavır sergileyen BM’de yer almanın bir önem taşımadığına bir kez daha tanıklık etmekteyiz. Bu nedenle “Beş’in hükmüne tabi olarak BM’de, kalmanın anlamı kalmamıştır….”

 

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın sürekli “Dünya beş’ten ibaret değil”, “Dünya beş’ten büyüktür” serzenişi gerçekten’de bu anlamda önemlidir. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın yeniden bir yapılanma ile üye ülkelerin güvenliğini sağlayacak bir yapı oluşturmasına ivedilikle ihtiyaç vardır. 

Dünya beşten ibaret değildir”, Dünya barışı, özelliklede İslam coğrafyasında barış ve huzur bu beş emperyalist ülkenin inisiyatifine bırakılamaz. “Dünya “Beş”’e tabi olmamalıdır…”

 

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

19.12.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.