Dünya Müslüman Birliği...

Dünya Müslüman Birliği...

Dünya'daki 57 Müslüman ülkesini kapsayacak olan ve bunların sosyo-ekonomik, ticârî ve askerî dayanışma ve kaynaşmasını sağlayacak olan...

Dünya'daki 57 Müslüman ülkesini kapsayacak olan ve bunların sosyo-ekonomik, ticârî ve askerî dayanışma ve kaynaşmasını sağlayacak olan ve dünya barışına büyük katkıda bulunacak olan "Dünya Müslüman Birliği" (İng. The World Muslim Union), uluslararası araştırmacılara göre 2020 yılına kadar büyük bir olasılık ile kurulacaktır. 


Aslında bu fikir, İslam medeniyeti var olduğundan beri mevcuttur. Müslüman ülkelerin bir bayrak ve bir çatı altında birleşerek kendi ortak para birimlerini ve kendi dünya bankalarını uluslararası para fonlarını, askerî örgütünü, merkez bankalarını ve kendi kredi derecelendirme kuruluşlarını kurmaları bekleniyor. Birçok araştırmacı, iflas eden Batı medeniyetinin kurmuş olduğu Evangelist mevcut finansal düzenin çökmesi ile birlikte yepyeni bir arayış içine giren ve yeni bir dünya düzeni arayan dünya devletlerinin öncelikle 57 Müslüman ülkeyi ve 1, 5 milyar insanı ve 18 Trilyon Dolarlık bir pazarı ilgilendirecek olan "The Word Muslim Union", yani Dünya Müslüman Birliği'nin 2020 yılına kadar hayata geçeceğini belirtiyorlar. Gelişen teknoloji çağında Müslüman ülkelerin birbirleri ile iletişim kurarak yakınlaştıkları ve beyinlerdeki sınırların giderek aradan kalktığına vurgu yapıyorlar. Bu nedenle böyle bir birleşimin çok kolay olacağını tahmin ediyorlar. 
Uzmanlar, Dünya Müslüman Birliği'nin Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi din eksenli sosyo-ekonomik ve aynı zamanda sosyo-kültürel bir birlik olacağını söylüyorlar. Birlik ülkeleri arasında vizesiz dolaşım hakkı olacaktır. Bu birliğin demokratik bir zeminde 57 ülkeden seçilerek gelen milletvekillerinin demokratik bir ortamda Müslüman ülkelerinin sorunlarını ele alarak geleceğe yönelik çözüm arayacakları konuşuluyor.  
Birliğin ülkelerin kendi ulusal para birimleri yanında kendi para birimi, parlamentosu ve ortak bir politikası olacağı düşünülüyor. Birliğin temsil başkenti, "medeniyetlerin beşiği" olan İstanbul olacaktır. Bu birliğin temel amacı, dünyadaki İslam medeniyeti ve kültürüne, insanlığa ve barışa hizmet etmek olacaktır. Böylesi uluslararası aktif bir Müslüman birliğin dünya'nın tek süper gücü olarak Çin Halk Cumhuriyeti'ni ABD ve AB'yi bile sosyo ekonomik ve askerî olarak arkasında bırakacağı söyleniyor. 
Böyle bir Birliğin Müslüman ülkeler için kaçınılmaz olduğunu söyleyen siyasetbilimciler, aksi takdirde birlik dışında kalacak olan diğer Müslüman ülkelerin Irak ve Afganistan'da olduğu gibi giderek sosyo-ekonomik olarak güç kaybeden ve ayakta kalabilmek için yeni enerji sahaları arayan batılı ittifak devletlerinin işgâline mârûz kalabileceklerini belirtiyorlar. 


Müslüman ülkelerin ellerinde bulundurdukları doğalgaz, petrol ve madenlerin çökmekte olan batılı devletler için iştah kabartıcı olduğunu vurgulayan siyasetbilimciler, Müslüman ülkelerinin tek alternatifinin birleşerek sosyo ekonomik ve askerî bir birliktelik oluşturarak ayakta kalabilmek olduğunu söylüyor. Aksi takdirde güçlenen Çin ve Hindistan'ın ileride bu ülkeler için büyük bir tehdit oluşturacağı kaçınılmazdır. Ayrıca böyle bir birliğin kurulması için birçok Müslüman ülke liderlerinin böyle bir birliğe çok sıcak baktığı biliniyor. Zira Fransız Napolyon Bonapart'ın söylediği gibi; ülkeler ve insanlar, korkuları ve çıkarları üzere hareket ederler. 


Bugün İslam ülkelerinin tek çatı altında toplandığı tek kurum, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ)'dür. Fakat IKÖ'nün sosyo-ekonomik ve askerî olarak hiçbir yaptırım ve caydırıcı gücü bulunmamaktadır. Fakat kurulacak "Dünya Müslüman Birliği"nin sosyo-ekonomik ve askerî olarak caydırıcı gücü olacaktır. Çünkü toplam 1, 4 milyar nüfusu ve 10 milyon silah altında askerî gücü bulunacak olan Dünya Müslüman Birliği'nin dünyadaki karışıklığa ve savaşlara son vereceği kesindir. İslam dünyasında en zengin, sanayileşmiş ve en kuvvetli askerî gücü ise Türkiye'dir. Türkiye'yi sırası ile İran, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan ve Endonezya takip etmektedir.

Dünya Müslüman Birliği'nin sloganının "Her yerde adalet, her yerde huzur ve her yerde barış için çalış" olacağı söyleniyor. 
Dünya Müslüman Birliği Aday Ülkeleri 
Afganistan  
Arnavutluk  
Azerbaycan  
Bahreyn  
Bangladeş  
Batı Sahra  
Benin  
Birleşik Arap Emirlikleri  
Bosna-Hersek  
Brunei  
Burkina Faso  
Cezayir  
Cibuti  
Çad  
Eritre  
Endonezya  
Fas  
Fildişi Kıyısı  
Filistin  
Gabon  
Gambiya  
Gine  
Gine Bissau  
Guyana  
Irak  
İran  
Kamerun  
Katar  
Kazakistan  
Kırgızistan  
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  
Komor  
Kuveyt  
Lübnan  
Libya  
Makedonya  
Maldivler  
Malezya  
Mali  
Mısır  
Moritanya  
Mozambik  
Nijer  
Nijerya  
Özbekistan  
Pakistan  
Senegal  
Sierra Leone  
Somali  
Sudan  
Surinam  
Suriye  
Suudi Arabistan  
Tacikistan  
Togo  
Tunus  
Türkiye  
Türkmenistan  
Uganda  
Umman  
Ürdün  
Yemen 
Ne diyelim, böyle bir birlik için hayırlı ve uğurlu olsun. Dünyamıza biran önce huzur ve barış getirsin ve dünyamızda Müslüman ülkelerde akan kan dursun.

Önder Demir

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler