Hollanda'da devlet memurları, hükümeti ve İsrail’i protesto etmek için 6 aydır eylem yapıyor

Hollanda'da devlet memurları, hükümeti ve İsrail’i protesto etmek için 6 aydır eylem yapıyor
Hollanda'da devlet memurları, 6 aydır Dışişleri Bakanlığı binası önünde, hükümetin İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırıma karşı tutumunu protesto ederek oturma eylemi düzenliyor.
Lahey

Farklı bakanlıklarda çalışan memurlar, geçen yıl aralık ayından bu yana her perşembe öğle molasında Dışişleri Bakanlığı önünde bir araya gelerek Gazze’de bir an evvel ateşkesin sağlanması için gösteri yapıyor.

"Memurlar ateşkes istiyor", "Eski memurlar adalet ve barıştan yana", "Memurlar soykırıma karşı", "Özgür Filistin" ve "Anayasaya bağlılık yemini" yazılı dövizler taşıyan memurlar, İsrail’in Gazze’ye yaptığı soykırımı ve Hollanda hükümetinin buna karşı tutumunu eleştiriyor.

Memurların eylemine, Hollanda’nın bazı eski büyükelçileri, sağlık çalışanları ve avukatlar da katılıyor.

"İsrail savaş suçu işliyor"

Her hafta eyleme katılan devlet memuru Diebrichje Brands, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in savaş suçu işlediğini, Hollanda hükümetinin ise buna sessiz kaldığını söyledi.

Devlet memurlarının, Aralık 2023’ten bu yana her perşembe Dışişleri Bakanlığı binası önünde toplandıklarını anlatan Brands, "Hükümeti, Hollanda'nın uluslararası hukuk düzenini koruması için çaba göstermesi gerektiğini açıkça belirten Anayasa'nın 90. maddesine uymaya çağırıyoruz. Bunun aslında ilk günden beri gerçekleşmediğine inanıyoruz. Henüz hükümetten eleştirel bir ses duymadık." dedi.

Brands, "Orada (Gazze’de) gördüğümüz insan hakları ihlalleri, üniversitelerin, hastanelerin ve tüm evlerin bombalanması, saydığım bunların hepsi ciddi savaş suçlarıdır. Hollanda buna karşı sesini duyurmalı. Bizim düşüncemiz bu yönde." ifadelerini kullandı.

Memurlar olarak anayasaya bağlı olduklarına ve buna güvendiklerine dikkati çeken Brands, "Biz memurlar olarak göreve başladığımızda anayasaya yemin ettik ve söz verdik. Bunu ciddiye alıyoruz. Burada durmayı gerçekten görevimiz ve sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Sesimiz duyulana kadar bunu yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Brands, Gazze’de yaşananların "korkunç" olduğunu vurgulayarak "Bu savaş ve soykırım hemen durdurulmalı. Hollanda buna karşı ses çıkarmadığı sürece zerre kadar değeri yok. (Ülke olarak) Yedi aydır sessiz kalmamız bence büyük bir skandal, buna son verilmeli." değerlendirmesini yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.