Durak, 'Görevden uzaklaştırma'yı yargıya taşıdı

Durak, 'Görevden uzaklaştırma'yı yargıya taşıdı

ADANA(CİHAN)İçişleri Bakanlığı'nca görevinden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, alınan kararın iptali için Adana...

ADANA(CİHAN)
İçişleri Bakanlığı'nca görevinden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, alınan kararın iptali için Adana İdare Mahkemesi'ne itiraz davası açtı. Durak, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada açığa alınmasının hukuki değil siyasi bir karar olduğunu ileri sürdü. Demokratik bir ülkede yargı kararı olmadan seçimle gelenlerin idari kararla görevden alınmalarının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Durak, "Türkiye'de bugüne kadar Büyükşehir Belediye Başkanları içerisinde görevden uzaklaştırma kararı yoktur. Diğer belediye başkanları ile ilgili de uzaklaştırma kararı yok denecek kadar azdır. Benimle ilgili alınan kararın ise bir tek emsali yoktur. Zira görevden uzaklaştırılmamı gerektirecek boyutta ne bir mahkeme kararı, ne bir kovuşturma, ne de bir soruşturma yoktur."dedi.

Bugüne kadar haklarında dava açılan ve mahkum olanların dahi Danıştay kararıyla görevlerine iade edildiğini savunan Durak, Danıştay emsal kararlarda "Asıl olan, Halkın iradesiyle, seçimle göreve gelen bu kişilerin belirli bir dönem içinde görevlerini kesintisiz yerine getirebilmeleridir. Belediye başkanlarının haklarında açılan her soruşturma veya kovuşturma nedeniyle geçici olarak görevden uzaklaştırılarak, yerine bir başkasının görevlendirilmesi kent halkının demokratik iradesinin değiştirilmesi anlamını taşıdığı gibi kamu hizmetlerinin iyi bir şekilde yerine getirilmesi olanağını da ortadan kaldırır." denildiğini aktardı.

Danıştay'ın Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'yla ilgili en son kararının da aynı doğrultuda olduğuna işaret eden Durak, şunları söyledi: "Söz konusu Danıştay 8. Dairesi'nin 2010/764 sayılı kararında da '... Seçilmiş kişilerin görevine yasal bir düzenleme olmaksızın son verilmesi ve bu görevlere genel idare tarafından atama yapılması, hukuka uygun değildir...' diyor. İçişleri Bakanlığı'nın Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinden beni almasını hukuka aykırı bularak iptal etmiştir. Sonuç olarak, hiçbir demokratik hukuk devletinde görülmeyen şekilde görevden uzaklaştırılmam konusunda Türk Adaleti'ne olan güvenim tamdır. Bu konuda gerekli hukuki kararın verileceğine inanıyorum."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.