Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Elektronik Ansiklopedi Üzerinden Güç Gösterileri

Türkiye Wikipedia'yı sadece yasakladı. Oysa Çin hükümeti, ülkenin en büyük elektronik ansiklopedisini oluşturmak ve Wikipedia'ya meydan okumak için 100’den fazla bilim alanından 20 binden fazla bilim insanı ve araştırma merkezi çalışanlarını seferber etti.

Çin toplam içerik olarak şimdilik 300 bin makale yayımlamayı planlanıyor. Üstelik her bir makalenin en az bin kelimelik, yani nitelikli olacağını açıklıyor. Bu sayı, hacim açısından Encyclopaedia Britannica'yı geride bırakma ve Çince Wikipedia'ya yaklaşma fırsatını sağlayacak.  

Böylece Çin vatandaşlarına, tarih ve siyaset konularında ülkenin resmi yorumu sunulmuş olacak. Proje üzerinde çalışanların toplumdaki kilit sosyal değerleri güçlendirme görevinin üzerinde durdukları özellikle ifade edilmektedir.

Çin Devlet Konseyi tarafından 2011 yılında onay almasına rağmen proje üzerinde çalışmalar yeni başladı. Zaten Çin'in Baidu ve Qihu 360 gibi internet şirketleri, Wikipedia muadili sürekli yenilenen kendi ansiklopedilerine sahip. Ancak uzmanlara göre yeni ansiklopedi çok daha kapsamlı olacak. Nihai amaç, kapsam ve bilimsel içerik derinliğine göre Batı muadillerini geride bırakmak.

Çin Bilimler Akademisi Başkanı Bai Chunli, teknik açıdan ansiklopedinin en üst düzeyde bulunacağını belirterek temel amacının Çin bilim ve teknolojik başarılarıyla tarihi mirasını tanıtma ve Çin'in dünyadaki ‘yumuşak gücünü' katlama olduğunu kaydetti. Gelişmeler dünya savaşına doğru hızla evrilirken ülkeler entelektüel güç gösterilerini de önemsiyor ve ansiklopedi üzerinden güç gösterileri yapılıyor..

Ülkenin önde gelen bilim adamları ve uzmanlarla görüşmekte olan Çin’in elektronik ansiklopedi projesinin genel yayın yönetmeni Yang Muzhi, kollarını sıvadığı çalışma için "Çin ansiklopedisi, Büyük Kültür Seddi'dir" nitelendirmesinde bulundu.

Wikipedia'nın Çin'de kısmen engellenmiş olmasının yeni projenin önemini kat kat artırdığı yorumlarının yapılmasına yol açıyor. Çin Türkiye’nin yaptığın gibi  Wikipedia'yı yasaklayıp erişimini bütünüyle engellemedi. Çin’de Wikipedia'nın yazılarının büyük bir kısmı sorunsuz açılırken Dalay Lama ve Şi Cinping'in biyografileri içeren sorunlu sayfalar ‘sunucu hatası' uyarısı veriyor. Yang Muzhi, bu sorunla ilgili olarak uluslararası toplumun büyük baskısına maruz kalan Çin'in bu bağlamda ‘kamuoyunu yönlendirme' amacıyla kendi ansiklopedisini oluşturma ihtiyacını duyduğunu açıkça dile getirdi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.