Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Emperyalizme Direnen Halife

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, “Sultan Abdülhamit Han, vefatının yüzüncü yılında anılmazsa ya da anmalar sönük kalırsa, bu ülkenin yüz kızartıcı gafleti olur. Millet olarak Sultan Abdülhamit'e hayırsız evlat olmamalıyız." dedi.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği yönetimi ve üyeleri, ölümünün 99. yıl dönümünde Sultan Abdülhamit Han'ı ölümünün 99. yıl dönümünde mezarı başında andı. Sultan Abdülhamit Han için Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği üyesi yaklaşık 30 kişi saat 14.30'da Sultan Abdülhamit Han'ın Çemberlitaş'taki türbesi önünde toplandı. Türbede Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu, hatim duası yapıldı.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, Sultan Abdülhamit Han'ın hayat hikayesini ve mücadelesini kısaca anlattı. Mustafa Yürekli, “Sultan Abdülhamit Han, emperyalist Batı karşısında İslam Halifesi olarak bulunmuş ve İslam Milleti’nin yetiştirdiği, döneminde İslam’ın direnişi ve dirilişinin en iyi şekilde gösterildiği, ardından gelenlerin düzeyine erişemediği bir büyük devlet adamıdır. Bugün, İslam ülkesinde emperyalizme karşı bir direniş varsa, bunun temellerini o attı. Sultan Abdülhamit Han dedesi Yavuz Sultan Selim’in devlet politikası haline getirdiği İslamcılığı 20. yüzyıla taşıdı, yolumuzu çizdi. Rahmetle yad ediyoruz. İslam milleti, onu örnek alan daha nice devlet adamları yetiştirecektir.” dedi.

Mustafa Yürekli, önümüzdeki yıl, 2018 yılı, Sultan Abdülhamit Han'ın vefatının 100. Yılı olduğunu hatırlattı; Kültür Bakanlığı'nı, Milli Eğitim Bakanlığı'nı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı, üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını ve medyayı ciddi bir şekilde anma programları hazırlamaya davet ediyorum. Sultan Abdülhamit Han, vefatının yüzüncü yılında anılmazsa ya da anmalar sönük kalırsa bu ülkenin yüz kızartıcı gafleti olur. Millet olarak Sultan Abdülhamit'e hayırsız evlat olmamalıyız." dedi.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği yönetimi adına Gürkan Birinci, "Sultan Abdülhamit Han, yüzyılın tam ve gerçek olarak keşfedemediği bir siyasetçi ve devlet adamıydı. Hayatını inancı uğruna adamış, dirayetli bir halife, Allah’ın, Hz.Peygamber’in ve İslam milletinin sevgisini kazanmış büyük bir devlet adamı, şefkatli bir baba, halkını din, dil, ırk farkı gözetmeden seven ve huzurunun temini için mücadele eden, dış siyasette ise devletlerarası dengeyi ülkenin menfaatleri doğrultusunda en iyi şekilde temin eden gerçek bir strateji dehasıdır. Yüksek maneviyatı, nezaketi, devlet adamlığı dehasıyla Osmanlı Devleti'nin son dönemine damgasını vuran yüce bir şahsiyettir." şeklindeki basın açıklamasını okudu.  

Anma töreninin ardından türbeye gelen vatandaşlara sultan anlatıldı..  Türbe dışında ve mezarı başında yapılan küçük sohbetlerle ve dualarla  Sultan II. Abdülhamit Han’ın hatırası yad edildi.

 

Mustafa Yürekli

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.