Enerji üssü Ceyhan yatırım bekliyor...

Enerji üssü Ceyhan yatırım bekliyor...

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nın devreye girmesinin ardından yörede halen...

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nın devreye girmesinin ardından yörede halen beklenen sanayi yatırımlarının başlatılmadığını belirterek, ''Bugüne kadar kurulacağı açıklanan tersane, rafineri ve diğer petro kimya tesisleri bir an önce hayata geçirilmeli'' dedi.

Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BTC Ham Petrol Boru Hattı ile Irak-Türkiye boru hattından yılda 121 milyon ton petrolün aktığı, Ünye hattının da devreye girmesiyle bu rakamın 191 milyon tona ulaşıp, dünya petrol merkezi Rotterdam'ı da geçmesi beklenen Adana'nın Ceyhan ilçesinde bugüne kadar istihdam yaratacak ciddi bir yatırımın temelinin atılmadığını ifade etti.

Adana'nın yüzde 20'lerin üzerindeki işsizlik oranı ile Türkiye'nin işsizlik listesinin ikinci sırasında yer aldığını anımsatan Baş, yörenin makus talihini değiştirecek önemde olan BTC Projesi kapsamında ciddi bir sanayi yatırımının başlatılmamasını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.

Baş, yörede bugüne kadar yapılan çalışma ve tesis sayısının, kurulacak denilenin onda biri oranında olduğunu ifade ederek, ''Kurulacağı açıklanan tersane, rafineri ve diğer petro-kimya tesisleri bir an önce hayata geçirilmeli. Böylece oluşacak istihdam ve katma değerle yöre ekonomisinin rahat bir nefes alması sağlanmalı'' dedi.

-''YATIRIMLAR 2020'YE KADAR TAMAMLANMALI''-

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru da, ilçeye yapılması planlanan yatırımlar konusunda bugüne kadar herhangi bir gelişme sağlanmadığını söyledi.

Bu yöndeki çalışmaların çok yavaş ilerlediğini anlatan Duru, bürokratik işlemlerin uzun sürmesinden yakındı. Bugüne kadar yöreye enerji yatırımı yapmak için 10'a yakın firmanın gelip etüt çalışması yaptığını ancak bir sonuç çıkmadığını belirten Duru, ''Yöredeki, Yumurtalık Serbest Bölgesi'ne tersane kurmak için gelen 5 tersane yatırımcısı da yatırımı gerçekleştirmedi. Şu ana kadar Enerji Bölgesi ile Serbest Bölge'de yatırım konusunda önemli bir gelişme yok'' dedi.

Duru, yapılacağı söylenen yatırımların en geç bir yıl içerisinde temelinin atılması gerektiğini ifade ederek, ''Bu kadar bekledik, artık yatırımların hızlanmasını ve temellerin atılmasını istiyoruz. Gerçekleştirileceği söylenen yatırımlar en geç 2020 yılına kadar tamamlanmalı'' diye konuştu.

BTC ham Petrol Boru Hattı'nın Türkiye bölümünü işletmek üzere kurulan Botaş International Limited (BOTAŞ BIL) Şirketinin Genel Müdürlüğü'nün Ceyhan'dan Ankara'ya taşınacağı yönünde çalışmalar yapıldığını belirten Duru, ''Kurumun Ankara'ya taşınmaması için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler