İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Ensar’ı, Emsal gördürmemeli,

 

Günlerdir her mecrada Ensar Vakfının Karaman şubesinde yaşanan çocuklara cinsel istismar konusu konuşuluyor.

Bu konuda meclise muhalefet tarafından araştırma komisyonu kurulması için bir teklif de sunuldu.  Önce AKP’li vekillerin “HAYIR” oyu ile reddedilen önerge kamuoyunda yükselen tepkiler üzerine AKP’nin çark etmesi ile yeniden ele alındı.

Bilindiği üzere Ensar Vakfı Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın da desteklediği bir vakıf. Türkiye genelinde onlarca şubesi, onbinlerce üyesi, gönüllüsü olan dindar ve iktidar imtiyazlı bir vakıf.

Bu vakfın Karaman şubesinde iddialara göre bir öğretmen tarafından onlarca çocuğa üç yıldan beri cinsel istismarda bulunulduğu haberi günlerdir kamuoyunda konuşuluyor, tartışılıyor. Böyle bir vakıfta, böyle ahlak ve insanlık dışı bir olayın yaşanması kabul edilebilir bir durum değil.

Bu olaydan dolayı tüm vakfı ve yöneticileri, çalışanları ve gönüllülerini suçlamak, töhmet altında bırakmak doğru değildir. Bu olayın sanığı, şahidi, koruyanı ve gizlemeye çalışanları müstesna. Bir sandıktan çürük elma çıkması tüm sandıktakilerin çürük olduğu anlamına gelmez. Ancak çürük elma sandıktan çıkarılmasa diğerlerini de çürüteceği unutulmamalı.

Bu vakfın iktidara yakın, dindar ve imtiyazlı olması da, bu vakıfta yaşanan olayların üzerinin örtbas edileceği anlamına gelmeyeceği gibi, vakfın iktidara yakın ve imtiyazlı olması nedeniyle burada yaşanan bir olaydan dolayı iktidarı sorumlu tutmak, bunun üzerinden siyaset üretmek de doğru değildir. Ancak iktidarın da böyle insanlık ve ahlak dışı bir hadisenin cereyan ettiği hangi kurum olursa olsun. Yaşanan hadiseye sessiz kalmaması, aksine herkesten önce iktidarın olaya el koyarak aydınlatması ve faillerin hak ettiği cezayı almasını sağlamalıdır.

Daha önce iktidar milletvekilleri, iktidara yakın kişi ve kuruluşlarda yaşanan bazı olaylarda olduğu gibi bu olayda da dikkatimi çeken iktidarın olayı adeta normal karşılamak suretiyle üzerini kapatmaya çalışmasıdır ki, bu da muhalefetinde kurum ve kişiler üzerinden iktidara yüklenmesine çanak tutmaktadır.

Oysa iktidarda bulunan ve dindar olduğunu ifade eden bir partinin İslam dinin ve insanlığın kabul etmediği, ağır cezalarının olduğu bu ahlak ve insanlık dışı olay karşısında beklentim, olay meydana çıkar çıkmaz. Menfur olayı kınamak, muhalefetin meclise öneri vermesine fırsat bırakmadan devletin müfettişlerini göndermesi ve gerekli araştırma komisyonun kurulmasını sağlaması,  olayın faillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlamasıydı.

Maalesef daha önce, yolsuzluk, rüşvet ve usulsüzlüklerin ortaya çıkmasında olduğu gibi bu olayda da savuma mekanizmasının arkasına geçerek eleştirilerin ve suçlamaların odağı haline geldiler.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı gibi aile ve bireylerin korunması toplumdaki sosyal ilişkileri geliştirmek üzere kurulmuş bir bakanlığın en üst temsilcisi bakan Sema Ramazanoğlu’nun olayın üzerine titizlikle giderek aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması kurumun adının ve geride kalan yönetici ve gönüllülerinin aklanmasını sağlaması gerekirken.  Ensar Vakfı Karaman Şubesinde yaşanan cinsel istismar iddialarına ilişkin olarak yöneltilen soruya, “Buna bir kere rastlanmış olması karalamak için gerekçe olamaz” diyerek,  “bir defa ile bir şey olmaz” anlamına gelen bu ifadesi ile yaşanan olayı tasvip edercesine, olağan karşılayan bir tavır sergilemesi kabul edilemez. 

Eğitim, kültür, dayanışma ve yardımlaşma adı altında kurulan vakıf ve derneklerden birinde bir kişi veya bir grup tarafından yapılan usulsüzlük, yoksuzluk, hırsızlık ve cinsel istismar olayları kamuoyunun dikkatini bu kurumların tamamının üzerinde yoğunlaşmasına neden oluyor. Zira bu kurumlar ve verdikleri hizmetler toplumumuzun hassasiyet gösterdiği alanlardandır. Vatandaşları “diğer kurumlarda aynı mı?”  diye bir şüpheye düşürüyor.

Bu nedenle bir daha asla yaşanmasını arzu etmediğimiz bu olayların tekrar etmemesi ve hizmet kurumların üzerinde oluşan kötü intiba’ın kalkması için gerekli önlemlerin alınması ve bu kurumların daha sık denetlenerek burada her kademede hizmet veren kişilerin özenle seçilmesi için gerekli yaptırımların bir an evvel düzenlenmesi gerekir.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

25.03.2016/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.