1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan, CHP'den samimi olmasını istedi?
Erdoğan, CHP'den samimi olmasını istedi?

Erdoğan, CHP'den samimi olmasını istedi?

Erdoğan, CHP'den samimi olmasını istedi?YENİ ŞAFAK İNTERNET-AJANSLARAK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal...

A+A-

Erdoğan, CHP'den samimi olmasını istedi?

YENİ ŞAFAK İNTERNET-AJANSLAR
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Başörtü yasağını biz çözeriz" sözünü eleştirdi.

Erdoğan, "Samimi olun, kararı Anayasa Mahkemesi'ne siz götürmediniz mi?" diye sordu.

Başbakan Erdoğan, referandum mitingleri kapsamında Kocaeli'ye geldi. İzmit Perşembe Pazarı'nda halka seslenen Erdoğan, burada anamuhalefet partisine yüklendi. CHP'yi samimiyetsizlikle suçlayan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun meydanlarda verdiği sözleri eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun 'başörtü yasağını biz çözeriz' sözlerini hatırlatan Erdoğan, "Başörtü yasağı Meclis'te 411 oyla geçti. Düşünün 550'nin 411'i buna evet dedi. Şimdi anamuhalefet lideri çıkıp başörtü meselesini ben hallederim diyor. Ya dürüst ol dürüst ol. Samimi ol. Anayasa Mahkemesi'ne kim götürdü? CHP götürdü. Onun altında senin de imzan var mıy dı yok muydu? Yoksa sen ölü müydün? Dersim olayında ben daha doğmamıştım diyor. İşine gelince ölü ve doğmamış oluyor. Dürüst olun. Çarşaflı kardeşlerimize rozet taktınız, sonra gidip otobüsten attılar. Biz sizi çok iyi biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Zaman zaman MHP'ye de yüklenen Başbakan Erdoğan, MHP'nin CHP'nin yanında yer almasını eleştirdi. Erdoğan şöyle konuştu: "MHP ile başörtü yasağının kaldırılması için destek verdik. CHP bunu Anayasa'ya götürüp iptal ettirdi. Sen nasıl oluyor da o CHP ile beraber olabiliyorsun? İşte biz siyasette dürüstlüğü istiyoruz. Hiçbir araya gelmeyenler şimdi bir araya geldiler. CHP, MHP, BDP ve yandaş medya. O yandaş medya ne manşet attı; 'kaosa kalkan 411 el'. Bunu bir kaos olarak gördü. Parlamento'nun aldığı bu karara sen nasıl kaos diyorsun? İnanç özgürlüğü, eğitim özgürlük anlayışınız bu mu?"

"BU BİR PARTİ OYLAMASI DEĞİL"

12 Eylül referandumunun bir parti oylaması olmadığını bir kez daha hatırlatan Başbakan Erdoğan, burada sadece evet ve hayırın olduğunu söyledi.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü: "12 Eylül'de çocuklarımızın geleceğini oylayacağız. Partililerin değil. Burada evet var hayır var. Parti işareti yok. Onun için de ben CHP, MHP, BDP'li kardeşlerime sesleniyorum. Bunu lütfen dikkate alın. Parti liderleriniz niye hayır dediklerini anlatamıyorlar. Biz AK Parti olarak dedik ki Türkiye bu anayasa ile yoluna devam edemez. Bölgesinde, dünyada güçlü olamaz. Dün bu anayasaya darbe anayasasıdır diyenler şimdi sesini çıkarmıyorlar. Bu seçimde ne var, iki şey var. Bir, darbe anayasasından yana olanlar, bir de milletin anayasasından yana olanlar."

Geçmişte birilerinin 'bir sağdan bir soldan idam ettiklerini gururlanarak anlattığını' hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bana Menderes'in akıbetini biliyor musunuz diyorlar. Ben Menderes'in akıbetini çok iyi biliyorum. Bu yola çıkarken beyaz elbiselerimizi giyerek çıktık. Onun için bizi bunlarla ölçemezsiniz. Bize muhtar bile olamazsınız dediler. Bize muhtar olamazsınız diyen medya nerede? Buna millet karar verir. Siz kendinizi milletin üstünde gördünüz. Halen görüyorlar. Biz ise en büyük saygıyı millete duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Erdoğan, anayasa değişiklik paketini hazırlarken CHP ve MHP'nin kapısını kapattığını, arkadaşlarının gittiğini ancak netice alamadığını belirtti. Başbakan şöyle konuştu: "14 gün 14 gece Parlamento'da çalıştık. Muhalefet Meclis'e bile gelmedi."

Artık birilerinin arka bahçesi olmayacaklarını belirten Erdoğan, "Ne Anayasa'nın ne Yargıtay'ın, sadece milletin arka bahçesi olacağız. Biz bu aşkla yola çıktık. Halka gittik. Bunlar halka değil Anayasa Mahkemesi'ne gittiler. Bir iki müdahale olsa da bu değişiklik çıktı. Şimdi karşınızdayız. Meclis'te sandığa gitmeyenler, şimdi halka sandığa gidip hayır oyu vermesini istiyor. Sen gitmedin niye milleten istiyorsun?" sözleriyle muhalefetin tavrını eleştirdi.

"ANKARA 17 AĞUSTOS'U DUYMADI"

57'inci hükümet dönemi ile şimdiki dönemi de karşılaştıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meydana gelen 17 Ağustos depreminde dönemin hükümetinin Kocaeli'deki acıyı duymadığını söyledi.

Erdoğan görev yaptıkları 7.5 yılı şöyle özetledi: "17 Ağustos depreminde Kocaeli büyük bir acı çekti. Ankara bu acıyı duymadı. Ama Diyarbakır, Hakkari, Erzurum duydu. İstanbul duydu. Acaba Ankara niye duymadı? Bu işte anlamlıydı. Türkiye varını yoğunu ortaya koydu. Türkiye o gün kenetlendi. Buraya yardıma koştu. İşe biz böyle milletiz. Sevincimiz bir, hüzünlerimiz bir, ağıtlarımız bir. Dün yanı başımızdaki depreme bile müdahale edemeyen Türkiye vardı. Şimdi dünyaya elini uzatan bir Türkiye var. Artık Pakistan'a kadar uzanan bir Türkiye var. Şili'de afet oldu oradaydık, Pakistan'da deprem oldu biz oradaydık. Şimdi sel oldu biz oradayız, olmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim medeniyetimizde, genlerimizde bu var. İlk andan itibaren Kızılay'ımız faalïyete geçti ve kardeşlerimize ulaştı. Biz kampanay başlattık, Diyanet İşleri Başkanlığı'mız da yardım kampanyası başlatacak. Bu kampanya başarılı olacak ve daha fazla kimsesizin yardımına koşacak. Gelin siz de az çok demeden bu kampanyaya katılın."

"TÜRKİYE TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR"

"Dün bölgesinde gelişmeleri sadece takip eden bir Türkiye vardı, şimdi takip edilen bir Türkiye var" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün İMF'nin kapısında el ovuşturan bir Türkiye vardı. 30 milyar dolar borç aldılar. Bize 23,5 milyar dolar borç bıraktılar. Ödedik şimdi 6 milyar borcumuz kaldı. Merkez Bankası'nda şu anda 70 milyar dolar paramız var. Nereden nereye. Enflasyon yüzde 30'du şimdi 7.6 oldu. Milletin cebindeki parayı eritiyordu, azaltıyordu. Şimdi güçlendiriyor. DSP ANAP MHP ne yapıyordu, sabah kalkıp yanına bir sıfır koyuyordu. Zenginleri zengin ediyorlardı. Bir milyona tuvalete gidiyorduk. Halen bununla övünüyorlar. Bol bol karşılıksız para bastılar. Bu da model hırsızlıktır. Böyle aldattılar. Enflasyon, düştü, faiz düştü, bunu anlatmıyorlar millete. 7.5 yıl önce beyin aldığı maaşla ne kadar yumurta alıyodu şimdi ne kadar alıyor. Mayıs ayındaki işsizlik bir önceki yılın aynı ayına göre düştü. Yüzde 11 oldu. Bakıyorsunuz bazıları çıkıyor işsizlik düşmüyor diyor. Avrupa'da işsizlik artıyor bizde düşüyor. Slovakya'da işsizlik 3.5 puan arttı. Bulgaristan'da 3.4 arttı. İspanya gibi bir ülkede 1.9 puan arttı. 27 AB ülkesinde 0.28 puan işsizlik arttı. Bizde düşüyor. Biz bundan dolayı mutluyuz. Büyümede Avrupa'da birinci olduk. Dünyada ikinci olduk."

Muhalefetin tavrını "Felaket tellalları niye sesiniz çıkmıyor?" sözleriyle ifade eden Erdoğan, "İşsizlik yüzde 10'lara geleceğini söylerken burun kıvıranlar şimdi neredeler? Biz söylediğimizin arkasındayız. AK Parti yapıyor diye hazmedemiyorlar. AK Parti başarıyor diye içlerine sindiremiyorlar. AK Parti kaybetsin de ne olursa olsun diyorlar. Biz de diyoruz ki ülke de kazanacak millet de. Kaybeden çeteler olacak, mafya olacak, umutsuzluk olacak, milleti yok sayanlar olacak." sözlerini kaydetti.

Anayasa değişikliğinin bir millet meselesi olduğunu vurgulayan Başbakan, "Bizim miletimiz buna sahip çıkıyor destek verecek.

Büyük Türkiye'ye evet mi? Güçlü Türkiye'ye evet mi? Öyleyse sevdamız millet, oyumuz evet. Kocaeli kararını vermiş. 12 Eylül bir milat olacak. Sosyal devlet, hukuk adına bir milat olacak. Bir anayasa dağişikliği için bir milat olacak. Bu yaptığımız değişiklik her şey değil. 2011 genel seçimlerinde bu başarıyı daha farklı kazanacağız. Daha güçlü geleceğiz.

12 Eylül'de partiler oy almayacak. Bu bir AK Parti projesi değil. Ne iktidara ne de muhalefete oy verecekler. Senin bu anayasa içeriği ile ilgili söyleyecekerin var mı? Yok. Ben CHP'nin, MHP'nin ve BDP'nin başındakilere değil, oy veren kardeşlerimize konuşuyorum." şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.