Erdoğan Diyarbakır'dan meydan okudu?

Erdoğan Diyarbakır'dan meydan okudu?

BDP boykotnun işe yaramadığı gözlenen Diyarbakır mitinginde Erdoğan 'Başbakan Diyarbakır'da ne mesaj verecek?' diyen BDP ve MHP'ye yüklendi. Bahçeli'ye...

BDP boykotnun işe yaramadığı gözlenen Diyarbakır mitinginde Erdoğan 'Başbakan Diyarbakır'da ne mesaj verecek?' diyen BDP ve MHP'ye yüklendi. Bahçeli'ye meydan okudu. CHP'nin rahibe bezetmesine çattı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,''Ape Musa'nın, yani Musa Anter'in acısını bizler unutamayız. Diyarbakır Cezaevinde 7 yıl işkence gören Abdürrahim Semavi'nin çilesini bizler unutamayız.

Şivan Perver'in hasretini görmezden gelemeyiz. Ahmet Kaya'nın gurbette vefatını hatırımızdan çıkaramayız'' dedi.

Erdoğan, partisince Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

''Oğlunu şehit vermiş Çorumlu annenin gözyaşı benim yüreğime akar. Oğlunu dağda çetelere kaptırmış, terör örgütüne kaptırmış, göz göre göre ölüme yollanan oğlunu kaybetmiş ananın gözyaşı benim ciğerime akar'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Ape Musa'nın, yani Musa Anter'in acısını bizler unutamayız. Orhan Miroğlu'nun yarasını bizler unutamayız. Diyarbakır Cezaevinde 7 yıl işkence gören Abdürrahim Semavi'nin çilesini bizler unutamayız.

Şivan Perver'in hasretini görmezden gelemeyiz. Ahmet Kaya'nın gurbette vefatını hatırımızdan çıkaramayız. Ahmede Hani'nin aşkını, Faki Teyran'ın sevdasını bizler aklımızdan çıkaramayız. Çünkü biz bu toprakların çocuğuyuz.

Biz bir gün Edirneliyiz, biz Karslıyız, biz Rizeliyiz, İstanbulluyuz, biz Hakkariliyiz, Vanlıyız, Batmanlıyız, biz Yozgatlıyız, Aydınlıyız, Muğlalıyız, İzmirliyiz. Çünkü biz Diyarbakırlıyız, Diyarbakır'ın evladıyız.

''ZILGIT DA BİZİM, HORON DA BİZİM, HALAY DA BİZİM, ZEYBEK DE BİZİM''

81 vilayet bizim vilayetimizdir, 73 milyon benim öz be öz kardeşimdir. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Boşnağıyla, Gürcüsüyle, Romanıyla, Arabıyla kim olursa olsun 73 milyon benim öz be öz kardeşimdir.

Çünkü biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz. Biz, Nurettin Zengi'nin, Kılıçarslan'ın, elbette ki Selahattin Eyyubi'nin şanlı ordusundaki neferlerin torunuyuz.

Alparslan'ın ordusunda Malazgirt'e biz hep birlikte girdik. Selahattin Eyyubi'nin sancağı altında Kudüs'ü biz hep birlikte fethettik. Kanuni'nin, Yavuz Sultan Selim'in, Fatih'in eliyle üç kıtaya biz birlikte adalet dağıttık. Kut'ul Amare'yi birlikte savunduk.

Çanakkale'de yan yana şehit düştük. İstiklal Savaşı'nı hep birlikte verdik. Şu Diyarbakır surlarında her birimizin alınteri var. Şu Süleyman Camii'nin tuğlalarında her birimizin sağlam inancı var.

Ulu Camii'nin, Behram Paşa Camii'nin, Şeyh Mutahhar'ın, Sipahiler Çarşısı'nın, Malabadi Köprüsü'nün, Dicle Köprüsü'nün harcında bizim kardeşliğimiz var.

Zılgıt da bizim, horon da bizim, halay da bizim, Zeybek de bizim. Bizim dualarımız ortak, bizim kıblemiz bir, hepimiz aynı geleceğe yürüyoruz.

Hepimiz, her bir vatandaşın haysiyetiyle, onuruyla yaşadığı, her bir vatandaşın, devlet karşısında birinci sınıf vatandaş olduğu bir gelecek istiyoruz. Nasıl tarihimiz birse istikbalimiz de bir.''

'ALLAH'A İNANDIĞIM GİBİ İNANIYORUM BOŞA GİTMEYECEK'

Erdoğan, bu ülkenin yaşadığı sorunları her zaman yüreklerinde hissettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Hiçbir zaman pes etmedik, hiçbir zaman yılgınlığa kapılmadık, hiçbir zaman ümitsizliğe düşmedik. Milletimize inandık, demokrasiye inandık, mücadeleye, çalışmaya, hizmet etmeye inandık.

Eğer demokrasi mücadelesi verirseniz, eğer milletle el ele, gönül gönüle hareket ederseniz her türlü zorluğun aşılacağına inandık. AK Parti, Türkiye'yi demokratikleştirme hareketidir.

AK Parti, Türkiye'yi özgürleştirme, Türkiye'yi büyütme, Türkiye'yi güçlendirme hareketidir. İşte bugün de verdiğimiz mücadele demokrasi mücadelesidir. Bugün de verdiğimiz mücadele hak mücadelesidir, hukuk mücadelesidir, adalet mücadelesidir.

12 Eylül'deki halk oylaması, Türkiye'nin demokratikleşme tarihinin en önemli olaylarından biridir. Türkiye'de demokrasi mücadelesi verenler büyük sıkıntılar, eziyetler çektiler, çok karanlık günler yaşadılar ama hiçbir mücadele karşılıksız kalmadı, hiçbir çaba boşa gitmedi.

Demokrasi açısından her günümüz bir önceki günden daha iyi oldu. 12 Eylül halk oylaması için verdiğimiz demokrasi mücadelesi de boşa gitmeyecek, Allah'a inandığım gibi inanıyorum boşa gitmeyecek.

12 Eylülde kazanan A partisi, B partisi olmayacak, 12 Eylülde kazanan millet olacak, demokrasi olacak, özgürlükler olacak.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bir gece yarısı, sokak ortasında ensesine kurşun sıkılarak katledilen; katilleri gecenin karanlığında kaybolup bir daha hiç ortaya çıkmayan, çıkarılmayan faili meçhullerin acısını çok iyi biliriz'' dedi.

Erdoğan, partisince Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, bugün yüreğini açmak, vatandaşlarla gönül diliyle hasbihal etmek istediğini söyledi.

''Biliyorsunuz, bizim Diyarbakır'a ayrı bir sevdamız, ayrı bir muhabbetimiz var'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ozan Ahmet Arif, 'Seni, baharmışın gibi düşünüyorum, Seni, Diyarbekir gibi' diyordu. Biz de sizi Diyarbakır kadar büyük, Türkiye kadar engin bir muhabbetle seviyoruz.

Çünkü biz inanıyoruz ki, insan yaratılmışların en şereflisidir ve insana hizmet etmek, siyasetin en büyük gayesidir. Çünkü biz inanıyoruz ki, insan kutsaldır, insanın hakları da kutsaldır.

Millete efendilik yoktur, hizmetkar olmak vardır. Bu yüzden siyasetimizin merkezine insanı yerleştirdik, insana hizmeti yerleştirdik, insanın hak ve özgürlüklerini geliştirmeyi, sadece siyasetimizin değil, hayatımızın gayesi, hedefi bildik.

'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' anlayışını rehber edinirken biliyorduk ki, insanınız mutlu değilse, huzurlu değilse, özgür değilse, güvenlik içinde değilse geri kalan hiçbir şeyin önemi yoktur.

İnsanı yüceltmeden, insana adalet sağlamadan, insana özgürce bir yaşam sağlamadan hiçbir sistem, hiçbir düzen varlığını devam ettiremez.

Bu yüzden insanı yüceltmek kadar, demokrasiyi de geliştirmenin önemine inandık. Çünkü demokrasi yoksa, ileri demokrasi uygulanmıyorsa orada ekonomi de gelişmez, hukuk da çalışmaz, adalet de olmaz, güvenlik de sağlanamaz.''

'ÜÇ DEMOKRASİ KAHRAMANINI DARAĞACINA GÖNDERDİLER'

Erdoğan, Türkiye demokrasisinin büyük badireler atlattığını, insanların büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, şunları söyledi:

''Ama demokrasiye inanan insanların mücadelesi çok büyük zorlukları geride bıraktı. Rahmetli Menderes'in mücadelesi çok partili sistemi işler kıldı.

Tahammül edemediler. Üç demokrasi kahramanını darağacına gönderdiler. Demokrasi biraz toparlanmaya başladı, 12 Mart'ta yeniden müdahale ettiler.

1970'ler de ayakları üzerinde doğrulmaya çalışan demokrasimiz yeniden müdahaleye uğradı. İkinci Dünya Savaşı'ndan büyük bir çöküşle çıkan Almanya bile yeniden toparlandı, ayağa kalktı.

Birileri Türkiye'nin ayağa kalkmasına izin vermedi. 12 Eylül demokrasimize ağır bir darbe vurdu. Kaybeden yine gencecik fidanlar oldu, demokrasimiz oldu, milletimiz oldu.

Rahmetli Özal'ın mücadelesi Türkiye'yi dünyaya açtı, ekonomik alanda devasa adımlar atıldı. Yine tahammül edemediler. 1990'ların ilk yarısı değişime direnenlerin sabotajlarıyla, kirli oyunlarıyla geçti.''

''SİİRTLİ KARDEŞLERİME BİR ŞİİRLE SESLENDİĞİM İÇİN YARGILANDIM''

28 Şubat sürecinin milli iradeyi hiçe saydığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Demokratik kazanımları bir bir geri aldı, milletin ve memleketin üzerine karabasan gibi çöktü. Bu kardeşiniz, 12 Aralık 1997'de Siirt'te, Siirtli kardeşlerinin arasında bir şiir okudu.

Siirt'e, Siirtli kardeşlerime bir şiirle seslendiğim için yargılandım, hüküm giydim ve Pınarhisar Cezaevinde yattım. Dört duvar arasında, milletimin hayır dualarıyla baş başa kaldım.

Dört duvar arasında, umutsuzluğa hiç ama hiç kapılmadan, yeise düşmeden, milletime olan sevdamı, ülkeme olan aşkımı, hizmet tutkumu çoğalttım.

Özgürlüğün kıymetini o mahpus duvarları arasında daha fazla anladım. Demokrasiye olan ihtiyacı o gün çok daha iyi hissettim. O gün, kimi gazeteler, 'muhtar bile olamaz' diye manşet attılar.

Düşüncelerimiz, hareketimiz, millet sevdamız, memleket tutkumuz her zaman engellenmek istendi.''

'ÜNİVERSİTE KAPILARINDA BOYNU BÜKÜK KALMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİRİZ'

''Bizi dışlamak istediler, bizi tecrit etmek istediler, bizi yok saydılar'' diyen Erdoğan, şöyle dedi:

''Fikirlerimizi, siyasetimizi, millete hizmet etme tarzımızı küçümsediler. Biz bu ülkede fikirlerinden dolayı mahkum edilen insanların derdini çok iyi biliriz.

Biz bu ülkede yazı yazdığı için, konuştuğu için, fikirlerini söylediği için, şiir okuduğu için, aş-iş dediği için, hak dediği, demokrasi dediği için mahpus damlarında çürümenin nasıl bir duygu olduğunu çok iyi biliriz.

İnancından dolayı, ibadetinden dolayı, başındaki örtüden dolayı dışlanmanın ne olduğunu biz çok iyi biliriz. Üniversite kapılarında boynu bükük kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliriz.

Biz yoksulluğu biliriz, yasakların, baskıların, mahrumiyetin ne olduğunu çok iyi biliriz. Bir gece yarısı, sokak ortasında ensesine kurşun sıkılarak katledilen; katilleri gecenin karanlığında kaybolup bir daha hiç ortaya çıkmayan, çıkarılmayan faili meçhullerin acısını çok iyi biliriz.

Evi basılıp tarumar edilmek nedir biliriz. Kitapların derdest edilmesini biliriz. Köy meydanına toplanan köylülere uygulanan eziyeti biliriz; köylerin boşaltılması ne demektir, meraların yasaklanması nedir biliriz.

Hapisteki oğlunu ziyarete giden ama oğluyla tek kelime Kürtçe konuşamayan annenin acısını, gözyaşını, feryadını, yüreğinde kopan fırtınayı biz biliriz.

Hakkari'de, sabah ezanını okuduktan sonra saldırıya uğrayan ve oracıkta vefat eden, Hacı Sait Camii'nin imamı Aziz Tan'ı, onun ailesinin kederini biz biliriz.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''Burada BDP, Erzurum'da da Bahçeli, işi gücü bırakmışlar, bize konuşma metni yazmanın derdine düşmüşler.

Sayın Bahçeli, sen bize konuşma metni yazmayı bırak; söyleyecek sözün varsa, eğer bir çözümün varsa buraya gel, Diyarbakır'a gel, söyleyeceğini şu Diyarbakır Meydanı'nda söyle'' dedi.

Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

''Şurada, yanı başımızda, tam 41 sahabenin kabri bulunuyor'' diyen Erdoğan, şunları söyledi:

''Diyarbakır, Mekke ve Medine;den sonra, en fazla sahabe kabrine sahip olan şehir unvanını taşıyor. Diyarbakır sahabelerin şehri, Diyarbakır ilim şehri, medeniyet şehri.

Diyarbakır kardeşliğin şehri. Bu ulu şehre gelip de, yalan söyleyenler, o yalanın altında ezilirler, biterler. Bu aziz milletin huzuruna çıkıp da, yapamayacaklarını söyleyenler, vaatlerinin altında ezilirler.

Burada samimiyet diliyle konuşmayanlar, muhabbet diliyle konuşmayanlar; burada Yunus Emre'nin, Mevlana'nın, Ahmede Hani'nin, İbrahim Gülşeni'nin gönül diliyle konuşmayanlar, milletin huzuruna çıkamaz, milletin yüzüne bakamazlar.

Günlerdir birileri konuşuyor. Günlerdir birileri yazıp çiziyor. Başbakan Diyarbakır'da 'ne konuşacak' diyorlar. Başbakan Diyarbakır'da 'ne mesaj verecek' diyorlar.

Burada BDP, Erzurum'da da Bahçeli, işi gücü bırakmışlar, bize konuşma metni yazmanın derdine düşmüşler. Sayın Bahçeli, sen bize konuşma metni yazmayı bırak; söyleyecek sözün varsa, eğer bir çözümün varsa buraya gel, Diyarbakır'a gel, söyleyeceğini şu Diyarbakır Meydanı'nda söyle.

Diyarbakır'ın bu güzel insanlarıyla, yiğit, mert insanlarıyla gönül bağı kurabiliyorsan gel buraya Diyarbakır insanının huzurunda konuş. Diyarbakır insanını kucaklamadan, Hakkari insanının hatırını sormadan, Batmanlı kardeşimizin gönlünü almadan hariçten gazel okumakla bu işler olmuyor.

Türkiye'nin birlik bütünlüğü hamasetle korunmuyor. Bin yıllık kardeşliğimiz, inkarcı zihniyetle korunmuyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası küstüren, dışlayan, horlayan anlayışlarla korunmuyor.

Bugün bizim ortaya koyduğumuz birlik siyaseti, Türkiye'nin bütünlüğüne hizmet ediyor. Biz Türkiye'nin partisiyiz. Belli bir etnik unsurun değil, bölgenin değil.

73 milyonun partisiyiz, 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarının partisiyiz 81 vilayette ya birinci partiyiz, ya ikinci partiyiz.''

Başbakan şöyle konuştu:

81 vilayet 73 milyon benim öz kardeşimdir. Çünkü biz yaratılanı Yaradan'dan dolayı seviyoruz... Bizim bü ülkenin her köşesinde sağlam inancımız var... Bütün eselerin altında bizim kardeşliğimiz var... Kardeşlerim, zılgıt da bizim horon da halay da bizim zeybek de bizim. Dualarımız ortak kıbelmiz bir. Geleceğimiz bir. Hepimiz her bir vatandaşın birinci sınıf vatandaş olduğu bir gelecek istiyoruz.

Biz mücadeleye hizmete inandık. eğer milletle el ele gönül gönüle hareket ederseniz her türlü zorluğun aşılacağına inandık. Ak Parti Türkiye'yi güçlendirme hareketidir. Bugün verilen mücadele demokrasi ve halk mücadelesidir. 12 Eylül'deki halk oylaması Türkiye'de demokratikleşme tarihinin en önemli olaylarından biridir. Hiçbir mücadele karşılıksız kalmadı. Hiçbir çaba boşa gitmedi. Herbir günümüz bir öncekinden iyi oldu. 12 Eylül günü mücadelemiz de boşa gitmeyecek.  12 Eylül'de kazanan millet olacak sizler olacak .Çocuklarımız olacak. Şurada yanıbaşımızda 41 sahabenin kabri bulunuyor. Diyarbakır Mekke ve Medine'den sonra en çok sahabe bulunan il. Bu ulu şehire gelip de yalan söyleyenler o yalanın altında ezilirle. Vaatlerinin altında ezilirler. Burada muhabbet diliyle konuşmayanlar milletin huzuruna çıkamazlar...

Günlerdir birileri konuşuyor yazıp çiziyor. Başbakan Diyarbakır'da ne konuşacak diyorlar. Ne mesaj verecek diyorlar. MHP ve BDP Erzurumda ve Burada bize konuşma metni yazmanın peşine düşmüşler. Sayın Bahçeli söyleyecek sözün varsa diyarbakır'a gel. Söyleyeceklerini bu meydandan söyle...

Biz etnik ve bölgesel milliyetçiliği reddettik. Biz 73 milyonun partisiyiz. Bizim partimizde ayrım yok. Burada Kürt Laz Arap Boşnak hepsi var. Her kesimden milletvekili var. Biz size sevdalıyız. Sizi seviyoruz. Diyarbakır'da farklı İstanbul'da farklı bizim kitabımızda bu yok. Tunceliye ayrı Kayseri'ye ayrı konuşuyorlar. Biz hepsine aynı konuşuyoruz.

Bu başbakan doğuda ayrı batıda ayrı kuzeyde ayrı güneyde ayrı konuşan başbakan değildir.Biz söz verip unutanlardan da olmadık. Biz verdiğimiz sözden çaymadık. Biz Ağustos ayında ne dediysek onurumuzla şerefimizle arkasında durduk.

Beni yaradan Allah onları da yarattı. Biz kardeşiz. Bu kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı 12 Eylül bir manifestodur. Biz milli birlik kardeşlik derken neyi kastettik.

Ayrımcılık ortadan kalksın diye... Biz bu yola çıkarken olağanüstü hal var mıydı? Ben buralara geldim... Bize dediler ki olağanüstü hali kaldırım yeter dediler.

Olağanüstü hali biz kaldırdık mı? Ama şimdi kimse hatırlamıyor. Çevi gücü gönderdik mi? O da unutuldu. Devletin tv'si Kürtçe yarım saat yayın yapıyordu.

Biz ne yaptık TRT Şeş'i kurduk. Bu zulme biz son verdik mi? suça itilen çocuklarla ilgili yasayı düzenleyerek çocukları cezaevinden çıkardık mı?

Burada bir gerçeği vurgulamak istiyorum. Bunlar yaptıklarımızın sadece bir kısmı. Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını yaptık.

Şimdi anamuhalefet lideri ne diyor biliyor musunuz? Eğer evet vermezseniz yeşil kartı kaldıracağız diyormuşuz.

İstanbul'da afişler asmışlar hatta burada da asmışlar ne yazmışlar biliyor musunuz, Rahibe kıyafetine evet. Yani benim başörtülü bacımın kıyafetini rahibeye benzetmişler...

Biz hatır diyene de saygı duyarız evet diyene de saygı duyulmasını isteriz. Beklenen budur. Demokrasi budur. Biz seçimlerin boykotunu da antidemokratik görüyoruz. Oy pusulasında evet var hayır var. Orada A-B partisi yok...

Şurada bir Diyarbakır'da bir cezaevi var. Bir dili olsa da konuşsa ah şu koğuşlar dile gelip o insanlık dışı muameleleri söylese... Sözümüz var mıydı. Evet Diyarbakır cezaevinin kapatıyoruz... Yenisini yapıp öevcut Diyarbakır cezaevini de kapatacağız. Orası artık varlığı ile sürekli bize 12 Eylül'ü hatırlatmasın istiyoruz... O tutuklular Allah'ım canımızı al diye yalvardı. Biz buna son veriyoruz.

NTV'nin siyaset danışmanı Ruşen Çakır, Erdoğan'ın konuşmasının uzmanlıkla hazırlanmış olduğunu söylerek 'Muhalefetin eline koz vermedi' diye konuştu..

''BU KARDEŞLİĞİMİZİ BOZMAK İSTEYENLERE KARŞI 12 EYLÜL BİR MANİFESTODUR''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu Başbakan, tekrar ediyorum, doğuda ayrı, batıda ayrı; kuzeyde ayrı, güneyde ayrı konuşan bir Başbakan değildir. Bugüne kadar konuşmadım o şekilde, bundan sonra da konuşmayacağım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, 81 vilayette ya birinci parti ya da ikinci parti olduklarını belirterek, şunları söyledi:

''Birileri için ne diyorlar onlar, 'filanca etnik unsuru temsil ediyor.' Bir diğeri için, 'filanca etnik unsuru temsil ediyor.' Bir diğer parti için 'o kumsalların partisi' diyorlar öyle mi? Kumsalların partisi CHP. Şu anda zaten kumsaldalar. Biz, etnik milliyetçiliği reddettik. Biz bölgesel milliyetçiliği reddettik, dinsel milliyetçiliğini reddettik. Ne dedik? Dedik ki, 'Biz 73 milyonun partisiyiz.' Bizim partimizde ayrım yok, Türkü de var, Kürdü de var, Lazı da var, Gürcüsü de var, Arabı da var, Boşnakı da var, hepsi var, 81 vilayetten 80'inde milletvekili var. İnşallah hedef 81'de 81, inşallah 2011'de bunu yakalayacağız. Niye? Çünkü biz size sevdalıyız be, sizi seviyoruz be. Ayrım yok bizde, ayrım yok. Yani Diyarbakır'da farklı konuş, İstanbul'a git farklı konuş, bizim kitabımızda bu yok ama onlara bakıyorsun farklı, Tunceli'de farklı konuşuyor, Kayseri'ye gidiyor farklı konuşuyor. CHP bu ama bizde bu yok. Biz Kayseri'de de aynı, Tunceli'de de aynı konuşuyoruz. Niye? Çünkü biz hepsine aynı nazarla bakıyoruz. Hepsini aynı şekilde seviyoruz, hepsine de hizmetkar olmaya devam ediyoruz, yine devam edeceğiz.''

''SÖZÜ EĞİP BÜKENLERDEN OLMADIK''

''Bakın, Diyarbakır'dan sesleniyorum'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu Başbakan, tekrar ediyorum, doğuda ayrı, batıda ayrı; kuzeyde ayrı, güneyde ayrı konuşan bir Başbakan değildir. Bugüne kadar konuşmadım o şekilde, bundan sonra da konuşmayacağım. Türkiye'nin birliği beraberliği, bizim derdimizdir. Bizim aşkımız bu, bunu sağlayacağız. Bakınız biz söz verip sözünü unutanlardan da olmadık. Hatırlarsınız bu meydanda 22 Temmuzda ne demiştim, ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız demiştim. Ve bugüne kadar bunu aynı böyle sürdürdük. Ve gönül diliyle konuşuyoruz. Sözü eğip bükenlerden olmadık. Verdiği sözü unutanlardan da olmadık. Diyarbakır'a gelip sonra sırtını dönenlerden olmadık. Rüşveti kelam edenlerden değiliz. Biz doğruyu gizleyenlerden, yanlışa göz yumanlardan değiliz. AK Parti'yi kurduğumuz günden itibaren Türkiye'nin meselelerini cesaretle dile getirdik. Türkiye'nin önünü tıkayan, Türkiye'ye ayak bağı olan, milletimize kan kusturan her ne mesele varsa onu kendi meselemiz edindik. AK Parti'nin parti programında ne dediysek onun arkasında durduk. Ve bunları yerine getirdik, getiriyoruz.''

''DEMOKRATİKLEŞME BİR ZİHNİYET DEVRİMİNİ GEREKTİRİR''

''Bugün huzurunuzda niçin varız'' diye soran Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bir Anayasa değişikliği için. 2005 yılında burada, Diyarbakır'da ağustos ayında ne dediysek onurumuzla, şerefimizle onun arkasında durduk. Demokratikleşme, bir zihniyet devrimini gerektirir. Özgürlük, bir zihniyet değişimini gerektirir. Eğer bu zihniyeti değiştirmezseniz hiçbir şey değişmez. İşte biz Türkiye'de bu statükocu zihniyeti değiştirerek, aydınlık yarınlara hazırlıyoruz. Onun için önce zihniyeti değiştirdik. Yönetim değişmeden hiçbir şeyin değişmeyeceğini çok iyi biliyorduk. Onun için önce zihniyeti değiştirdik, yönetim anlayışını değiştirdik, insana bakışı değiştirdik. Biz, ezberleri bozarak işe başladık, prangaları kırarak işe başladık, değişime direnen anlayışları elimizin tersiyle iterek yola çıktık. Baskıya direndik, dışlamaya, horlamaya tahammül göstermeyeceğimizi ilan ederek yola çıktık. Şimdi bu Anayasa değişikliğiyle her şey bitmiyor. Unutmayın 2011 seçimleri var, 2011 seçimlerinden sonra daha geniş tabanlı, yeni bir anayasanın temellerini atıyoruz. Yani şimdi kapıyı açıyoruz, kapıyı, onun için 12 Eylülde sandıklara giderek 'evet' demeye hazır mıyız?''

''BENİ YARADAN ALLAH ONLARI DA YARATTI''

Ayrımcılık yapan anlayışları hep karşılarına aldıklarını ifade eden Erdoğan, ''Benim Diyarbakırlı kardeşimin, Siirtli kardeşimden farkı yok, Rizeli kardeşimden farkı yok. Hepsi benim için aynı. Neden? Beni yaradan Allah onları da yarattı da onun için. Her zaman söylüyorum, biz kardeşiz, kardeş. Bu kardeşliğimizi bozmak isteyen var mı'' diye sordu.

Alandakilerden ''evet'' yanıtını alan Erdoğan, ''İşte, bu kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı 12 Eylül bir manifestodur. Evet mi? Çünkü, biz milli birlik, beraberlik, kardeşlik derken neyi kastettik, işte bu engeller, bu ayrımcılık ortadan kalksın diye'' dedi.

''KÖYE DÖNÜŞÜ TEŞVİK ETTİK. BU ÇOK ÖNEMLİ. TERÖRDEN ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIMIZA 1 MİLYAR 665 MİLYON LİRA ÖDEME YAPTIK. BUNLAR, YAPTIKLARIMIZIN SADECE BAZILARI...''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapılacak halk oylamasının boykot edilmesini antidemokratik bir yaklaşım olarak gördüklerini belirterek, oy pusulasında 'evet'' ve hayır'' dışında bir seçenek bulunmadığını bildirdi.

Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Erdoğan, bugüne kadar partisinin programında ne dedilerse onun arkasında durduklarını belirterek, ''hükümet programında ne dediysek, onun arkasında durduk. 2005 yılında, burada, Diyarbakır'da ne söylediysek, onurumuzla, şerefimizle onun arkasında durduk'' dedi.

Demokratikleşmenin, bir zihniyet devrimi gerektirdiğini, zihniyet değişmeden, anlayış değişmeden, hiçbir şeyin değişmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, ''Biz, Türkiye'de statükocu zihniyet değişmeden hiçbir şeyin değişmeyeceğini çok iyi biliyorduk. Onun için önce zihniyeti değiştirdik, yönetim anlayışını değiştirdik, insana bakışı değiştirdik'' diye konuştu.

Ezberleri bozarak, prangaları kırarak işe başladıklarını, değişime direnen anlayışları ellerinin tersiyle iterek yola çıktıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, baskıya, dışlamaya, horlamaya tahammül göstermeyeceklerini ilan ederek yola çıktıklarını söyledi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Olağanüstü Hali geldik, biz kaldırdık. Şimdi kimse hatırlamıyor, her şey normale döndü onun için... Çekiç Gücü biz gönderdik mi? Ama kimse bugün bunu konuşmuyor. Niye? O da unutuldu. Çünkü hafıza-i beşer, nisyan ile maluldür. Hep unutuyor. Dediler ki, 'Devlet Güvenlik Mahkemelerini kaldırın'. Kaldırdık mı? ama o da unutuldu.

Birçok kanunu değiştirdik, demokrasinin standartlarını yükselttik. Bilgi Edinme Kanununu getirdik. Anneler, babalar, çocuklarına isim koyarken bile problem yaşıyordu, bu problemi ortadan kaldırdık. Yerleşim yerlerinin isimleri noktasında kısıtlamalar vardı. Bunu ortadan kaldırdık mı? Bazı yerler onları da kaldırıyoruz. Ana dilde yayın hakkı getirdik mi? Ana dilde kurslar açtık mı? Farklı dil ve lehçelerin öğretilmesinin önünü açtık mı? Gazete, dergi, kitap yayınının farklı dil ve lehçelerde yapılmasını sağladık mı? Devletin televizyonu yarım saat yayın yapıyordu. Bize dediler ki 'yarım saatten ne olur?' Biz ne yaptık? Devletin bir kanalını 24 saat yayın yapar hale getirdik mi? TRT Şeş'i kurduk, ardından TRT Arapça'yı kurduk.

Cezaevlerinde, görüş günlerinde analar oğullarıyla, kızlarıyla ana dillerinde konuşamıyordu. Bu zulme biz son verdik mi?

Suça itilen çocuklarımızla ilgili yasal düzenlemeyi düzenleyerek, bu çocuklarımızın cezaevlerinden çıkmasını hazırladık mı? Bakın bunları AK Parti iktidarı yoğun çalışmalarıyla gerçekleştirdi. Ve hala da gerçekleştirmeye devam ediyor.

Köye dönüşü teşvik ettik. Bu çok önemli. Terörden zarar gören vatandaşlarımıza 1 milyar 665 milyon Lira ödeme yaptık. Bunlar, yaptıklarımızın sadece bazıları...''

BÖLGEYE YÖNELİK YATIRIMLAR

''Doğu ve Güneydoğu Anadolu kardeşlerime şunu hatırlatmak istiyorum'' diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını yaptıklarını, 79 yılda yapılmayanları gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ''Şu 8 yılda, Doğu ve Güneydoğuya yapılan yatırım 24,5 milyar lira...'' dedi.

Doğu ve Güneydoğu illerinde 2002 yılına kadar, yani 79 yılda 53 bin derslik varken, 8 yılda buna 40 bin yeni derslik ilave ettiklerini anlatan Erdoğan, ''2002 yılında 95 bin olan öğretmen sayısını bu iki bölgemizde 143 bine yükselttik. Doğu Anadolu Bölgemizde 12, Güneydoğu Anadolu Bölgemizde 8 yeni üniversite kurduk. Tüm Türkiye'de olduğu gibi bölgemizde de üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı'' dedi.

76 yeni hastane kurduklarını; hastanelere 31 ilave blok eklediklerini, 245 sağlık ocağını bölge illerine kazandırdıkların vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''İki bölgeye yaptığımız sağlık yatırımı 2.5 milyar TL'yi aştı. Ambulans helikopter sistemini kurarak sağlık hizmetlerine ulaşımda engelleri ortadan kaldırdık. Doğu Anadolu'muzdaki 251 kilometre bölünmüş yola 2 bin 45 kilometre daha ekledik. Güneydoğu Anadolumuzdaki 326 kilometre bölünmüş yola bin 340 kilometre daha ekledik.

Cumhuriyet tarihimizin en büyük yerel kalkınma projelerini uygulamaya geçirdik. Ülke genelinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu illerimizde de, köylerimizin su ve yol ihtiyacını gidermek için kararlı şekilde mücadele ediyoruz. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) bizim dönemimizde yeniden faaliyete geçti, ciddi şekilde ele alınıyor.

DAP Kapsamında sulama projelerini başlatarak 75 bin hektar alanı sulamaya açtık. GAP Bölgesinde Sulama projelerinin tamamlanma oranını yüzde 12;den yüzde 28;e çıkardık. Tarımda Cumhuriyet tarihinin en büyük desteklerini sağladık. Doğu Anadolu Bölgemizde 36 bin konutun inşasına başladık, 23 binini tamamladık. Güneydoğu Anadolu Bölgemizde 30 bin 465 konutun inşasına başladık, 26 bin 101'ini tamamladık. Bunlar da yaptıklarımızın, yatırımlarımızın sadece bir kısmı... Eğitimde, sağlıkta, adalet ve emniyette, konutta, ulaştırmada, Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını bölgeye kazandırdık, bölgenin çehresini değiştirdik, değiştirmeye de devam edeceğiz.

Şu 8 yılda Diyarbakır'da 3 bin 185 derslik yaptık.''

RAHİBE KIYAFETİ

Başbakan Erdoğan, diğer atılımları da anlatarak, anamuhalefet partisi liderini eleştirdi.

Anamuhalefet partisi liderinin, ''eğer oyu vermezseniz yeşil kartı kaldıracağız'' dediklerini iddia ettiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bakınız İstanbul'da afişler asmışlar. Ne diyorlar biliyor musunuz? (Rahibe kıyafetine evet)... Yani benim başörtülü bacımın kıyafetini rahibe kıyafeti ile özdeşleştiren anlayış, CHP bu... Bugüne kadar, ne benim, ne arkadaşlarımın yeşil kart veya başka konularda olsun, asla bizler demokrasinin bir gereği olan bu referandum ile ilgili şunu yaparsanız, şunu yaparız gibi bir tehdidimiz olmamıştır, olamaz.

Biz, hayır' diyene de saygı duyarız, 'evet' diyene de saygı duyulmasını isteriz. Beklenen budur. Çünkü demokrasi budur. İşte onun için biz, seçimlerin boykot edilmesini de antidemokratik bir yaklaşım olarak görüyoruz. Zira, oy pusulası içinde 'evet' var, 'hayır' var. Başka bir seçenek yok. Orada A partisi, B partisi de yok.

Sizler buradan seçip gönderdiğiniz milletvekillerini niçin parlamentoya gönderiyorsunuz? Gidin, konuşun, haklarınızı savunun, ondan sonra oyunuzu o istikamette verin' diyorsunuz. Ama bunlar bir taraftan diyorlar ki, 'bizim partimiz çok kapatıldı, öbür taraftan da yaptıkları işe bak. Parti kapatmayı zorlaştıracak madde geliyor, hiçbiri oy kabinine gitmiyor. Bu nasıl bir demokrasi mücadelesidir? Aslında bu, demokratik hakları ipotek altına almaktır. Böyle bir yaklaşım, siyasette olmaz.''

Erdoğan sürprizi sona bıraktı?

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır?daki evet mitingine eski Galatasaraylı futbolcular Hakan Şükür, Suat Kaya, Mehmet Gönülaçar katıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Diyarbakır mitinginde spor ve sanat dünyasının ünlülerini de kürsüye davet etti. Erdoğan'ın konuşması öncesinde, ayrıca 8 bakan ve 40'a yakın bölge milletvekili de platforma çıkarak vatandaşı selamladı.

Erdoğan miting konuşmasının ardından Galatasaray'ın eski futbolcuları Hakan Şükür, Diyarbakırspor'un teknik direktörlüğünü yürüten eski milli futbolcu Suat Kaya, teknik direktör yardımcısı Mehmet Gülerman ile sanatçı Berdan Mardini'yi kürsüye çıkardı. Kürsüye ''evet'' yazılı şapkalarla çıkan sanatçı ve sporcular Erdoğan ile halkı selamladı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Diyarbakırspor atkısını da boynuna astı.

Diyarbakır'da 35. mitingini düzenleyen Erdoğan, ilk kez 8 bakan 40'a yakın milletvekiliyle kürsüye çıktı. Bölgenin hemen hemen tüm vekillerini kürsüye çıkaran Erdoğan'ın konuşmasından önce AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Baki Aksoy da kısa bir konuşma yaptı. Aksoy, konuşmasının başında halkı Kürtçe selamladı. Ardından da dünya dillerinde ''Evet'' diyerek, vatandaştan destek istedi.

Mitingde ayrıca Kürtçe ''Sonuna kadar evet'' yazılı bir pankart da dikkat çekti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler