İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Erdoğan Putin arasını açmak için, Rus uçağını ABD düşürmüş,

 

Türkiye ve Rusya arasında 16 Kasım 2001 tarihli Siyasi İlişkiler, Ekonomik İlişkiler ve Terörle Mücadele olarak üç ana maddede toplanan siyasi ve güvenlik işbirliğini de kapsayan “Avrasya’da İşbirliği Eylem Planı: İkili İşbirliğinden Çok Boyutlu Ortaklığa” belgesinin imzalanması ile başlayan ve takip eden. Bir dizi benzer anlaşmaların ardından askeri alandaki işbirliği konusunda da anlaşmalar yapılmıştı. Böylece Türkiye Rusya ilişkilerinde tarihin en iyi dönemini yaşanırken iki ülke lideri Vladimir Putin ve R.Tayyip Erdoğan arasında da sıkı bir dostluk başlamıştı.

Ancak bu yakınlaşma ve dostluk ABD ve İngiltere’yi rahatsız etti. ABD ve İngiltere, Rusya lideri Putin ile bölgedeki en önemli sadık müttefiki Türkiye’nin lideri Erdoğan’ın giderek güçlenmesi ve bu iki liderin birbirine yaklaşmasını. Orta doğudaki planları ve “Yeni Dünya Düzeni” (New World Order-NWO) projesinin hedefi olan “Dünya Devleti”’nin önünde engel olarak görüyor, bu dostluğu bozmak istiyordu.

Bu konuda Stratfor'un 2013 Eylül tarihli bir raporunda dikkat çekici bir not var ki, bu notta ABD ve İngiltere’nin Ankara- Moskova yakınlığından rahatsızlığından bahsediliyor. Bu ikili Putin ve Erdoğan'ı istemiyor, kurtulmak için gereken neyse yapacaklar deniliyor.

ABD ve İngiltere’nin sıkıntısı sadece Putin – Erdoğan ilişkileri değil elbette;

Nato ve AB’ye karşı yeni bir birlik oluşturma konusunda Putin’in, İran ve Çin ile dirsek temasında olması. İran’ın ısrarla Türkiye’nin de bu birlikte olmasını istemesi, bunun için Putin ile Erdoğan’ın ekonomik, siyasal ve askeri işbirliğinden doğan dostluğa dayanarak İran, Putin’in Erdoğan’ı birliğe girmeye ikna etmede muvaffak olacağı düşünüyordu.

Durumdan rahatsızlık duyan ABD-İngiltere ise, bu dört ülke tarafından kurulacak böyle bir birliğin, Varşova Paktı’nın ve Sovyet Birliği’nin dağılması ile Rusya’nın kaybettiği gücü yeniden kazanması, dünya ekonomisinin en önemli aktörlerinden Çin’in 22. Yüzyıl’ın dünya lideri olacağı düşüncesiyle istemiyorlar.

Böyle bir oluşum ABD ve İngiltere’nin hayali olan “Yeni Dünya Düzeni” (New World Order-NWO) projesinin hedefi olan “Dünya Devleti”’ni kurmalarını mümkün kılmayacak.

Erdoğan’a gelince, Türkiye sözde Ermeni soykırımı yalanını teker teker AB ülkelerinin kabul etmeye başlaması, Terör örgütü mensuplarını Avrupa’nın önemli kentlerinde barındırması. PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin terör örgütü olarak tanımlanmaması, terör örgütlerine yapılan silah ve siyasi destek vb. nedenlerden AB ve NATO’ya karşı tavır alması ABD ve İngiltere’yi rahatsız ediyor. Çünkü Türkiye bulunduğu konum ve bölgede en önemli müttefik olması nedeniyle elden kaçırılmak istenmiyor. İşte bundan dolayı önce Rus uçağı düşürüldü.

Tüm uyarılara rağmen sınır ihlaline devam eden Rus uçağı için, Hava kuvvetleri komutanı, Genelkurmay başkanı ve Başkomutan sıfatıyla Cumhurbaşkanının anlık istişaresi sonucunda “vur” emri verildiği açıklanmıştı. Olayın ertesi gün 25 Kasım’da AK Parti grubunda Başbakan Davutoğlu “emri bizzat ben verdim” demişti.

Bu olayın ardından Erdoğan ve Putin arasında karşılıklı restleşme yaşandı, iki liderin arası açıldı iki ülke arasındaki ilişkiler durduruldu.

Çin Dışişleri bakanlığı tarafından 24 Kasım günü Gaofin-1 uydusunun ABD’ye ait  Awacs takip ettiği SU-24 Rus savaş uçağını,yine ABD’ye ait B-2  (SGP) Spirit Ghost Plane savaş uçağı tarafından Türk F-16’sından önce vurduğuna ait görüntülerini Rusya lideri Putin’e ulaştırıyor. Putin’ın bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubu olumlu değerlendiriyor ve iki lider arasındaki buzlar erimeye başlıyor.

Rus savaş uçağını vurdukları söylenen iki Türk F-16 pilotu, 15 Temmuz darbe girişimi ardından FETÖ kapsamında gözaltına alındı, pilotların akıbeti bilinmiyor.

Eğer yerde Amerika ve İngiltere yan yana gelmişse kimse kolay kolay karşı koyamaz.” Denilir. Fakat bu defa sert kayaya çarptılar, önce Putin 24 Kasım’da düşürülen uçağı aslında ABD’nin düşürdüğünü öğrendi, Türkiye ile yeniden ilişkileri düzeltmeye başladığı gibi

15 Temmuz akşamı TSK içerisinde bir grup üniformalı FETÖ mensubu teröristin derin CIA desteği ile kalkıştığı darbe girişimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile milletin meydanlara inmesi ve darbecilere karşı koyması ile darbe girişimi başarıya ulaşamadı.

Darbe girişiminin başarıya ulaşamaması konusunda Fransız araştırmacı Hannibal Genseric “La CauseduPeuple’de” 27 Temmuz günü “Obama’nın Türkiye’de yaptırdığı darbeyi Putin nasıl Şah-Mat etti”.başlıklı yazısında anlattıkları olayı farklı bir boyuta taşıyor. Genseric’e göre 15 Temmuz akşamı darbe girişiminin başarıya ulaşamamasında Rusya’nın da büyük rolü olmuş.
Putin danışmanı Alexander Dugin'i, Türkleri darbe konusunda uyarması için, Ankara'ya çok gizli bir şekilde gönderiyor. GensericTürk F-16’larının peşinde 7 Rus uçağı ve iki S400 füze sistemi de üzerlerine kilitlenmişti. F-16 pilotlarına ihtar edildi: "Erdoğan'ın uçağına en ufak bir atış yaptığınız takdirde yok edileceksiniz." Bu sebeple, Türk jetleri Erdoğan'ın uçağına ateş edemedi.” diyor.
7 Ağustos Pazar günü (dün)İstanbul Yenikapı’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay başkanı Hulisi Akar, Başbakan ile CHP ve MHP liderlerinin konuşmacı olduğu. Partili partisiz beş milyon vatandaşın ellerinde ay yıldızlı bayraklar ile katıldığı “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” ile Türk milletinin bir bütün olduğunu gören ABD ve ekürisi İngiltere, bölgede ve Türkiye’de artık istediği at koşturamayacağını, komşuları ile arasını bozamayacağını anlamış olmalıdır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

08.08.2016/adanapost.com

twittercom/ihalilsipahi

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.