Erdoğan'a yeni askeri danışman?

Erdoğan'a yeni askeri danışman?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın askeri danışmanlığına bu yıl korgeneralliğe terfi eden Abdullah Recep atandı. Başbakan Erdoğan'ın daha önceki askeri...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın askeri danışmanlığına bu yıl korgeneralliğe terfi eden Abdullah Recep atandı. Başbakan Erdoğan'ın daha önceki askeri danışmanı Korgeneral Mehmet Eröz ise Adana'da bulunan 6. Kolordu Komutanlığı'na atandı. Başbakan Erdoğan'ın Eröz'den önceki askeri danışmanı Orgeneral Nusret Taşdeler ise Ege Ordu Komutanlığı'na atandı.

1955 yılında Giresun'un Tirebolu ilçesinde doğan Korgeneral Abdullan Recep, 1975 yılında Kara Harp Okulu'ndan İstihkam Teğmen olarak mezun oldu. 1982-1984 yıllarında Kara Harp Akademisi eğitimini tamamlayan Korgeneral Recep, 1989-1993 yıllarında Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı Plan Şubesi'nde Plan ve Proje Subaylığı görevlerinde bulundu.

1994-1997 yılları arasında Belçika Mons'da bulunan NATO Avrupa Karargahı Harekat Planlama Dairesi Barışı Koruma Şubesi'nde Karargah Subaylığı görevini ifade eden Korgeneral Recep, 1997-2000 yılları arasında Genelkurmay Başkanı Özel Kalem Müdürlüğü yaptı. Korgeneral Recep, 2000-2001 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevini yürüttü.

2001-2004 yıllarında Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Daire Başkanlığı ve 2004-2006 yıllarında 16'ncı Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunan Recep, 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri Norfolk'daki NATO Transformasyon Komutanlığı'nda Kurmay Başkanı Kaynaklar ve Lojistik Yardımcılığı görevini yaptı. Recep, 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Son Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında ise Recep, tümgenerallikten korgeneralliğe terfi etti ve Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanlığı'na getirildi. Recep, Başbakan Erdoğan'a da danışmanlık görevinde bulunacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler