Erdoğan'ın meydanlara damga vuran rengi?

Erdoğan'ın meydanlara damga vuran rengi?

24 Temmuz'dan bu yana Ankara ile Anadolu'daki iller arasında mekik dokuyan Erdoğan, bugüne kadar 24 şehirde miting gerçekleştirdi. Referanduma kadar 12 ile...

24 Temmuz'dan bu yana Ankara ile Anadolu'daki iller arasında mekik dokuyan Erdoğan, bugüne kadar 24 şehirde miting gerçekleştirdi. Referanduma kadar 12 ile daha gitmeyi planlayan Erdoğan'ın programı:

Hakkı KURBAN'ın haberi

'Evet' mitinglerini 24 Temmuz'da Bingöl'den başlatan Erdoğan, bugüne kadar 21 ilde halkla buluştu. AK Parti'nin referandum rengi olarak belirlediği beyaz, tüm mitinglerde ön plandaydı. Alanlarda beyaz gömlek giyen Başbakan, kıyafetini söylemine de yansıttı

12 Eylül'deki referandum için geri sayım sürerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da tempoyu artırdı. 'Evet' mitinglerine başladığı 24 Temmuz'dan bu yana Ankara ile Anadolu'daki iller arasında mekik dokuyan Erdoğan, bugüne kadar 24 şehirde miting gerçekleştirdi. Referanduma kadar 12 ile daha gitmeyi planlayan Başbakan, 29 Ağustos'ta ise Ankara'da halka seslenecek. İstanbul ve Diyarbakır mitingleri ise eylülde.

MİTİNG SAYISI 36'YI BULACAK

Başbakan Erdoğan, referandum için miting programına 24 Temmuz'da Bingöl'den başlarken, ay sonuna kadar 7 ilde halkla buluştu. Ağustos ayında da, Yüksek Askeri Şura, Milli Güvenlik Kurulu, Bakanlar Kurulu toplantılarının yanı sıra, gelen yabancı konuklar ve Ankara'nın yoğun siyasi trafiği arasında 17 ilde miting yapan Erdoğan, ağustos ayı sonuna kadar 7 ilde daha meydanlara inecek.

BUGÜN SAMSUN'DA OLACAK

Referandum çalışmaları çerçevesinde dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün memleketi Kayseri'de miting yapan Erdoğan, bugün de Samsun'da halka hitap edecek. İftarını Ordu'da açacak olan Başbakan, yarın Van, salı günü Sivas, çarşamba günü de Tokat'ta miting yapacak. Erdoğan, 27 Ağustos Cuma günü Genelkurmay Başkanlığı'ndaki devir teslim törenine katılacak. 28 Ağustos'ta Konya, 29 Ağustos'ta da Ankara mitinglerini yapacak olan Erdoğan, 30 Ağustos törenlerine katıldıktan sonra, ayın son günü ilk kez Trakya'ya geçerek Tekirdağ'da miting gerçekleştirecek. Eylül ayında ise Diyarbakır, Mersin, İstanbul, Şanlıurfa ve Bursa mitingleri var.

Gezilerine Başbakanlık'a ait ANA uçağıyla giden Erdoğan, bu nedenle muhalefetin tepkisini çekerken, Başbakanlık yetkilileri, gezilerin resmi programları içerdiğine dikkat çekiyor.

EYLÜL'DE DİYARBAKIR'DA

ErdoĞan'In Diyarbakır seferinin 3 Eylül'de gerçekleşmesi öngörülüyor. Terör örgütünün 'Eylemsizlik' kararının ardından BDP'nin 'Boykot' çağrısını tekrar gözden geçirecek olması nedeniyle Diyarbakır mitingi pek çok çevre tarafından merakla bekleniyor. Son olarak çeşitli sivil toplum örgütleri, yaptıkları açıklamalarda referandumda 'Evet' oyu kullanacaklarını duyurmuştu. Erdoğan'ın, demokratik açılımla ilgili mesajlar da vereceği belirtiliyor.

Gül suyuyla serinlediler

HavalarIn sıcak olmasına karşın AK Parti, özel sistemle meydanı dolduranları serinletti. Borularla hazırlanan düzenekten vatandaşların üstüne soğuk buhar püskürtülürken, bazı illerde de gül suyu kullanıldı. Referandumun nabzı ise gidilen alanlarda miting öncesi ve sonrası yapılan anketlerle tutulmaya çalışıldı.

Aydın'dan Menderes'li mesaj

Partİ teşkilatı için çeşitli kılavuzlar hazırlatan ve genelgelerle uyaran Başbakan Erdoğan'ın kendisi de kurallara titizlikle uydu. Özellikle referandum rengi olarak benimsenen 'Beyaz', AK Parti'nin her mitinginde ön plandaydı. Mitinglerde beyaz gömlek giyen Erdoğan, kurmaylarından da bu tip toplantılarda beyaz gömlek giymelerini istedi. Hatta Erdoğan, Yüce Divan tartışmalarının yaşandığı süreçte 'Ben Yüce Divan ile korkmam. Biz, bu yola beyaz gömleğimizi giyerek çıktık' diyerek kıyafetini söylemine de yansıttı. Erdoğan böylece eski Başbakan Adnan Menderes'in idamını da gündemine taşımış oldu.

SLOGANLARDA 'EVET' VURGUSU

HazIrlanan şarkılar ve sloganlarda da 'Evet' vurgusu ön planda yer aldı. Hem Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını yaptığı sahne hem hazırlanan flamalar ve pankartlarda iki slogan ön plana çıktı. Bunlar, 'Sevdamız Millet, Kararımız Evet' ve 'Evet Söz Milletin, Evet Karar Milletin' oldu.

AKŞAM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler