İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Eren’ler yitiyor, terör bitmiyor..

Çanakkale’nin onbeşliklerinden sonra Maçka’nın gurur, sembolü 15 yaşında PKK terörüne şehit verdiğimiz Eren Bülbül. İki gündür gazetelerin manşetinde, sosyal medyanın en çok konuşulan konusu. Hayatın henüz başında bütün umutları ve hayalleri hain bir kurşunla elinden alındı, ha keza onu o yaşa getiren ve daha muradını alamayan anne ve babasının bir yanı ömürlerinin sonuna kadar boş kalacak.

Buna sebep olan sadece hain teröristler ve onların hain mermisi mi?

 

İnsan hayatı üç kuruşluk bir mermi kadar ucuz olmamalı.

Ben hayatım boyunca ölümden hiç korkmadım. Terörle mücadele görevinde olan bir asker olarak ölümün soğuk nefesi her an ensemizdeydi. En çok korktuğum eksik amel ile Rabbimin karşısına çıkmak, en çok endişe duyduğum ise 13 yıl şerefle görev yaptığım TSK Özel Kuvvetlerde 23 ekip arkadaşımın teröristlerin hain kuşunu ile şehit edildiği gibi bir veya bir buçuk lira değerinde hain bir kurşunla hayatımı kaybedecek olmaktı. Bir ömrün üç kuruşluk hain kurşunu ile heba olmasıydı.

Henüz 15 yaşındaki Eren kardeşimin de hayatı hiç hak etmediği bir şekilde böylesine ucuz bir ölümle son buldu. Rabbim mekânını cennet eylesin ailesine sabır versin.

TSK ve güvenlik güçlerimiz iki yıldır kararlı bir şekilde PKK’yı bitirmeye yönelik operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. Dışarıda Kandil’i terk eden PKK yönetimi Suriye’ye yerleşti, bu dış tehdidin bittiği anlamına gelmiyor elbet. İçeride ise, Güneydoğu bölgesinde başını kaldıramaz hale geldi. Varlığını sürdürebilmek ve aktifliğini ispatlamak için zayıf noktalar bularak hain saldırılarını sürdürmeye çalışıyor.

 

PKK’nın uyuşturucu ve kaçak mamuller için yeni koridor arayışı;

Bütün terör örgütleri gibi varlığını sürdürmek için finansal kaynağını yasadışı yollardan karşılayan PKK’nın en önemli gelir kaynağı uyuşturucu, silah, sigara, insan vb. kaçakçılık faaliyetleridir. PKK kendi ihtiyacı dışında uyuşturucu taşeronu bir örgüttür. Dünya uyuşturucu üretiminin yüzde 65’ ni karşılayan Afganistan’da,  ABD’nin TALİBAN’a ürettirdiği uyuşturucunun nakliyesini PKK yapmaktadır.

OHAL şartları, güvenlik güçlerinin göz açtırmayan operasyonları ile TSK ve Güvenlik birimlerindeki FETÖ yapılanmasının kısmen temizlenerek mevcut olanların ise pasif konuma geçmesi üzerine Hakkâri ve Yüksekova’dan Türkiye’ye sokulan Güneydoğu- Akdeniz koridorunu kullanamayan terör örgütü.

PKK uyuşturucu başta olmak üzere kaçak portföyünde bulunan mamulleri daha kısa ve daha az risk riskle Avrupa’ya taşımak için son yedi sekiz yıldır Karadeniz sahiline açılmak için kendisine bir koridor açmayı hedefliyordu. Burada yer edebilmek için zaman zaman terörist saldırılar düzenlemeye başladı. Ancak Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu bölgesi gibi PKK’nın kolay yayılacağı bir yer değildi.

Karadeniz halkı daha uyanık, teröristlerden çekinecek bir yapıya sahip olmadığı gibi teröristlerin üzerine çekinmeden gidebilecek bir halktı. Bunun üzerine Karadeniz’e kıyısı olan kentlere önce Kürt halkını göç etmeye teşvik etti (zorladı) bu vesileyle buralara terörist sızmaları kolaylaştırmayı hedefliyordu.

Karadeniz halkı ise PKK’yı topraklarına sokmamakta kararlıydı, bunun için her zaman uyanık oldu. Daha önce de PKK’nın sızma hareketine karşı koydukları gibi bugün 15 Yaşındaki Eren Bülbül’ün canını hiçe sayarak gösterdiği gayret bunun en önemli örneğidir.

 

PKK’nın uyuşturucu ticaretini yapabilmek ve Avrupa’ya daha rahat açılabilmek, AB’de terör destekçisi ülkelere kolayca gidebilmek için, uzun zamandır Karadeniz sahiline çıkma, bunun için Karadeniz illerine yerleşme gayretinde olduğunu defalarca yazmamıza. PKK’nın bu faaliyetlerini bu bölgede terör saldırıları düzenleyerek ifşa etmesine karşılık, maalesef iktidar tarafından gereken tedbirler alınmamıştır. 

Hain saldırılar, hain kurşunlar sonucu yiten canların ardından, Şehit cenazelerinde gövde gösterisi yapmak, şehitlerimizin kahramanlıkları ile övünerek bir yere varılamaz. Her şehit cenazesinde “Misli ile karşılığı görecekler”, yapılan operasyonlarla teröristler öldürüldüğünde, “Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı” demek marifet değildir.

Marifet, terör saldırıları olmadan, insanlarımız hayatını pisipisine yitirmeden, tedbirlerin alınması, olaylar olmadan önlenmesi, daha önemlisi ivedilikle terör illetinden bu ülkenin ve milletin kurtarılmasıdır.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

13.08.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 


 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.