İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Eski! eşkiya’ya Terörist desteği..

25 Eylül’de K.Irak’ta tüm ikazlara rağmen yapılan  referandum sonrası İran, Irak ve Türkiye tarafından siyasi,ve ekonomik yaptırımlar ile kıskaca alınan. Türkiye ve Irak’ın Habur’da ortak tatbikatı ile sırada askeri yaptırımların olduğu mesajı verilen  Barzani’ye, İsrail’in manevi desteğinin ardından, PKK/PYD’den terörist destek açıklaması geldi.

27-28 Eylül tarihide sözde kongresini toplayan  PKK'nın Suriye uzantısı ABD’nin Suriyede müttefiki, kara gücü görevini yüklediği, adını Demokratik Suriye Güçleri (DSG) olarak değiştirerek meşrulaştırmaya çalıştığı terör örgütü PYD, kongresinde görevini bırakan Eş Başkan Salih Müslim, IKBY'ye bir saldırı olması halinde Barzani'ye destek olacaklarını açıkladı.

Referandumdan iki üç gün önce Kerkük’teki arkadaşlarım aramış, Kerkük’te Türkmen ve Araplar üzerinde referandum baskısının arttığını, ayrıca Kerkük’e çoğunluğu Suriye plakalı bir kısmı plakasız ikiyüz civarında ağır silah yüklü araç ile 250-300 civarında silahlı PKK/PYD’li teröristin geldiğini söylemişlerdi.

Anlaşılacağı üzere PKK/PYD ile Barzani arasındaki yardımlaşma, referandum öncesi başlamış.

Bu yardımlaşma, bu destek tabiki olağan. Barzani ve Müslim, ikiside aynı meşrepten, ikiside aynı amaca ve merkeze hizmet eden maşa.

Dün Kobani’de sıkışan Müslim’in PYD/YPG’sine yardım eden Barzani’ye, bugün elbette Müslim yardım edecek.

Barzani’nin Müslim’e Kobani’de sıkıştığı zaman yaptığı yardım hala hafızamızda tazeliğini muhafaza ediyor.

Yıl 2014 Barzani Peşmergelerinin ağır silahlarla oluşturduğu araç konvoyu. Kobani’de çarpışan (DEAŞ- PYD/YPG) iki terör örgütünden PYD/YPG terör örgütüne destek için, Türkiye üzerinden Kobani’ye askeri yardım götürüyordu.

Bunun için 29 Ekim günü seçilmişti, Türkiye K.Irak sınırından Habur sınır kapısına kadar olan  6 saatlik mesafeyi gündüz saatlerine de denk getirilince, mesafe 12 saatte kat edildi. Yerleşim merkezlerinden geçerken güvenlik güçlerimizin seyrettiği, PKK sempatizanlarının tezahuratı altında karnavala dönüştürüldüğü o rezalet dün gibi gözlerimizin önünde..

Kerkük’ten aldığım ilginç bir haberde, K.Irak’ta ABD’nin hareketlendiği hakkında. ABD, Musul'a bağlı Kayyara'da bulunan askeri üssünü IKBY'nin başkenti Erbil'in Mahmur bölgesine taşımış.

ABD'nin yeni üssünde çok sayıda ağır silah, top ve insansız hava araçları bulunduğunu söyleyen arkadaşlar. ABD’nin referanduma karşı görünmesine, Barzani’ye referandum için sitem etmesine rağmen. Bu değişikliği Türkiye ve Irak merkezi hükümeti tarafından IKBY karşı yapılacak bir askeri harekatı engellemek için aldığı bir tedbir olarak değerlendiriyorlar. Evet bu görüşe bende katılıyorum, durum onu gösteriyor.

Çünkü ABD’nin Musul’daki üssü Irak’tan IŞİD/DEAŞ’ı çıkarma ve saldırlara karşı  Irak ordusuna destek amaçlı konuşlanmıştı. Tehdidin merkezi olan Musul’dan Erbil’e kaydırılması bu nedenle manidardır.

Bugün Suriye’de  ABD destekli PKK/PYD terör örgütü Barzani’ye deteğini açıkladı zaten bir açıklamaya yapmasına gerek kalmayan sürekli iç içe olan K.Irak’taki PKK güçleri tetikte, yarın İran’da PKK’nın uzantısı PEJAK hareketlendiği taktirde bölge ülkeler ve bölge halkını sıkıntılı günlerin beklediği kaçınılmazdır.

Bundan dolayıdır ki, 25 Eylül’de Referandum öncesi gerekli yaptırımlar ugulansın bu referandumun yapılması önlensin hatta birdaha gündeme gelmemek üzere tarihe gömülsün dedik.  Bugün yaşanan ve katlanarak büyüyecek sıkıntılar yaşanmasın diye.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

30.09.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.