Et fiyatları 2 ayda yüzde 25 arttı

Et fiyatları 2 ayda yüzde 25 arttı

ANKARA -ANKA- Sağlıklı Gıda Platformu (SGP) Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hakları Uzmanı Av. M. Bülent Deniz, son iki ayda kırmızı et fiyatlarının...

ANKARA -ANKA- Sağlıklı Gıda Platformu (SGP) Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hakları Uzmanı Av. M. Bülent Deniz, son iki ayda kırmızı et fiyatlarının yüzde 25 arttığına dikkat çekti.
Yaptığı yazılı açıklamada kırmızı et fiyatlarındaki artışı değerlendiren Sağlıklı Gıda Platformu(SGP) Başkan Yardımcısı ve Tüketici Hakları Uzmanı Av. M. Bülent Deniz, son iki ayda kırmızı et fiyatlarının yüzde 25 arttığına dikkat çekti. Et fiyatlarındaki artışın ilk kez SGP tarafından ilk kez 6 Şubat'ta gündeme getirildiğini ifade eden Deniz, bugüne kadar iyileştirici veya çözüme yönelik hiçbir gelişmenin yaşanmamış olduğunu vurguladı. Tüketicinin bu fiyatlarla et alıp tenceresine koymasının mümkün olmadığını belirten Deniz, ?Ne olduğu bilinmeyen ve ancak fiyatı gerçek kırmızı et fiyatlarına göre daha düşük olan ürünlere yönelmek zorunda bırakılan tüketici, sağlığı ve cebi arasında tercih yapmaya zorlanmaktadır? ifadesini kullandı.

AT, EŞEK VE DOMUZ ETİ PİYASADA CİRİT ATIYOR
Bülent Deniz at, eşek ve domuz etlerinin piyasada cirit attığını ve ucuz fiyatları ile tüketicinin aklını çelmeye devam ettiğine dikkat çekti. Öte yandan tüketiciye gerçek kırmızı et ulaştırmaya çalışan sektör kuruluşlarının da, zor günler geçirmekte olduğunu kaydeden Deniz, ?Yıllardır faaliyet gösteren, marka haline gelmiş firmalar dahil, et sektöründe bulunan tüm firmalar azalan tüketici talebi nedeniyle kepenk kapatma noktasına gelmiş bulunmaktadırlar? dedi.

TÜM ÖNERİLER REDDEDİLMİŞTİR
Kırmızı et sektöründe yaşanan ve tüm ülkeyi ilgilendiren bu olağandışı gelişmeler üzerine başta SGP olmak üzere konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve meslek kuruluşları tarafından dile getirilen önlem ve çözüm önerileri, başta Tarım Bakanı Mehdi Eker olmak üzere ilgili, yetkili ve sorumlu kamu görevlileri tarafından reddedilmiş olduğunu kaydeden Deniz, şu ifadeleri kullandı:
?'Bozulan arz-talep dengesinin sağlanması ve piyasanın yükselen ateşinin söndürülmesi için acilen et ithalatı yapılmalıdır' diyen uzman çevrelerin görüşlerine itibar etmeyen Tarım Bakanı Mehdi Eker, Türk hayvancılığını geliştirmek ve hayvan varlığını arttırmak iddiasını öne sürerek, et ithalatı yapılmayacağını belirtmiştir. Bakanın bu anlaşılmaz ve yanlışlarla dolu politikası, ne yazık ki siyasi iktidar yanlısı bazı sivil toplum örgütü ve meslek kuruluşlarınca da desteklenmiştir.?

UZAYDAN DANA YAĞMADI
?Sonuç ortadadır, uzaydan dana yağmamış, hayvan varlığımız da artmamıştır? ifadesini kullanın Deniz aksine ithalat yapılmadan geçirilen iki ayda, et fiyatlarının yüzde 25 arttığını kaydetti. Deniz şöyle devam etti:
"Yurttaşına 3,35 USD. ile et yediren Bulgaristan Tarım Bakanı Nihat Kabil, 5 dolarlık et fiyatını daha da düşürmek için çalışan Romanya Tarım Bakanı Decebal Traian Remeş, 2.5 dolarlık et fiyatı ile ucuzlukta rekora koşan Avustralya Tarım Bakanı Kim Chance, 2.4 euroluk fiyatın fazla olduğunu ve bununla mücadele edeceğini açıklayan Almanya Tarım Bakanı Ilse Aigner varken, artan fiyatlarla mücadelede icraat yerine laf üreten ve iki ayda fiyatların yüzde 25 artmasına seyirci kalan Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanı Mehdi Eker'e mecbur değiliz. Kendisi de bakanlık yapmaya mecbur değildir.?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.