İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

FETÖ operasyonları menzilden sapmaya başladı.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün darbe kalkışması 15 Temmuz vak’asının ardından iktidar tarafından jet hızıyla başlalan FETÖ operasyonlarda.

İlk etapta TSK,Emniyet ve Yargı ayağı başlayan ardından kamu kurumları, üniversiteler, okullar, sağlık kurumları, işadamı vs.kadar uzanan  FETÖ operasyonları kısa zamanda binlerce kişinin gözaltına alındı, tutuklandı, bir kısmının yargı süreci başla ve ilk hükümler verildi.

Ancak birinci yılına yaklaşırken15 Temmuz vak’ası ve FETÖ operasyonları hakkında iki soru cevabını bulmuş değil.

Birincisi FETÖ’nün siyasi ayağı, İkincisi ise 15 Temmuz’un iç yüzü.

FETÖ’nün siyasi ayağı;

On aylık süreçte her alanda, her kurumda  FETÖ yapılanması deşifre edilirken her ne hikmetse hala siyasi alanda FETÖ’cüye rastlanmadı.

Devletin tüm kurumlarına, sinir noktalarına kadar sızan ve kadrolaşan FETÖ’nün bu sızma ve kadrolaşmayı siyasi destek almadan nasıl yatığı ise muamma(!)

AKP’li İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş’ın damadı işadamı Ömer Faruk Kavurmacı’nın tutuklanması ile FETÖ’nün siyasi kanadının deşifre olacağı beklentisi içine girildi. Kavurmacı tahliye edildi.

Sonra AKP’nin kurucularından ağabey Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter gözaltına alınarak tutuklanması ve Arınç’ın konuşacağı beklentisine girildi. Arınç tam sitemkar sözlere başladı ki, damadı Yeter sağlık sorunlarından dolayı tahliye edildi.

Dolayısıyla Kadir Topbaş ve Bülent Arınç’ın daha fazla konuşmasına gerek kalmadan buda kapandı.

15 Temmuz’un iç yüzü;

Mit müsteşarı Hakan Fidan’ın 15 Temmuz günü darbe yapılacağını haber alıp Genelkurmaya kadar gitmesine rağmen bilgiyi Cumhurbaşkanı ve başbakana neden paylaşmadığının cevabı verilmiş değil.

16 Nisan referandum öncesi CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu’nun darbe yapılacağı önceden biliniyordu önlenmedi “bu bir kontrollü darbedir” diyerek ortaya attığı ve dört maddelik bu iddialara; Sadece tepki göstermekle yetinen iktidar. Kılıçtaroğlunun iddiasında ortaya koyduğu kuşkulara cevap vermekten imtina etmiştir.

Bu dört madde neydi?

1- Meclis’te kurulan komisyonunun darbenin ana boyutunu ortaya çıkarması iktidar tarafından engellendi. Darbenin kilit bürokratları Meclis’e gelmedi. Bu bizi kuşkulandırdı.

2- FETÖ’yle ilgili ana iddianameyi hazırlayan savcı görevden alındı.

3- Ana çatı iddianamesine dair önemli kuşkular var. İddianamede bazı bölümler arasında kopukluklar var. Nokta nokta gidiyor, sonra üst akıl diye bir bölüm başlıyor. Bu, darbe girişimini kapatma çabası olduğu kuşkusunu ortaya çıkardı.

4- 6 Haziran tarihli FETÖ terör örgütüyle ilgili iddianame var. Orada FETÖ’nün darbe yapacağı söyleniyor. Darbe yapacak güce eriştiğine dikkat çekiliyor. Peki, bu biline biline darbe niye önlenemedi?

FETÖ operasyonları şühleler,iddialar,iftiralar ve ihbarlarla çok değişik boyutlara indirgenirken, 15 Temmuz’un iç yüzünün ortaya çıkarılması ve FETÖ’nün siyasi boyutunun üzerine gidilmemesi.

15 Temmuz ile ilgili bazı bilgiler ile darbeyi tanımlayan yerine oturmayan parçalar hakkında paylaşımlar yapan gazeteciler tutuklanarak susturulmaları 15 Temmuz vak’ası ve FETÖ operasyonları hakkında ister istemez zihinlerde soru işaretleri bırakıyor.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

13.06.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum