Fırat: Yargıtay üyelerinin ses kayıtları rezalet ?

Fırat: Yargıtay üyelerinin ses kayıtları rezalet ?

AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, "Referandumda hayır için Öcalan'a ihtiyaç var" dediği öne sürülen Yargıtay üyelerinin sözlerini...

AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, "Referandumda hayır için Öcalan'a ihtiyaç var" dediği öne sürülen Yargıtay üyelerinin sözlerini "fecaatten de öte rezalet" olarak değerlendirdi.

Hakim sıfatına haiz olan bir kesimin Anayasa Mahkemesi'nce uygunluğu kabul edilen değişiklere karşı siyasi bir tavır almasının HSYK'nın yapısının 'neden değiştirilmesi gerektiğini' gözler önünü serdiğini vurgulayan Fırat, "Ortam dinlemeleriyle gündeme gelen iddiaları yalanlamak bir yana, HSYK Başkanvekili bu sözleri bir televizyon programında doğruladı. Aynı soru kendisine sorulduğunda 'Eski bir bakanın önerilerini nazara almanın ne gibi bir mahzuru var' diyerek, kaş yapayım derken, gözü de çıkardı." dedi.

Adana'da referandum çalışmalarını yürüten Fırat, bir Adalet Bakanı'nın HSYK'nın içinde bulunmasını kurumun siyasallaşması için bir neden olarak görenlerin, 20 yıl önceki bir Adalet Bakanı ile görüşmekten çekinmediğini dile getiren Fırat, "Demek ki Allah söyletiyor. Ben bu bürokratların çok konuşmalarında fayda görüyorum. O zaman vatandaş daha iyi anlayacaktır; niçin HSYK'nın bu kooperatif yapısının değişmesi gerektiğini... Tabii ki hâkimler kararlarıyla konuşurlar. Ancak böyle bir ortamda konuşmalarında yarar var. Çünkü konuştukça vatandaş onları çok daha iyi anlama imkânı buluyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin demokratikleştiğine ve daha şeffaf bir yapıya kavuştuğuna işaret eden Dengir Mir Mehmet Fırat, hiçbir kurumun bunun dışında kalmasının mümkün olmadığının altını çizdi. TSK'ya alınan dinleme cihazlarının amacı dışında kullanıldığına dair iddialar sonrası görevi devir alan Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in derhal soruşturma başlatmasına ilişkin bir soruyu Fırat, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un kazılardan çıkan silahlar ve kimi belgeler için "bu bir borudur, kağıt parçasıdır" dediğini hatırlattı.

Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra karşıt yazılı belgelerin ortaya çıktığına dikkat çeken Fırat, Başbuğ'un ve kurumun zor durumda kaldığını ifade etti. Tüm kurumların hızla değişen sürece ayak uydurmak zorunda olduğunu belirten Fırat, Işık Koşaner'in de böyle bir vahim olayla ilgili soruşturma açmasının normal kabul etmek gerektiğini anlattı. Ulaştırma Bakanlığı'nın konuyla ilgili soruşturma başlattığını bildiren Fırat, Hantepe'deki heron görüntülerinin de aydınlanacağına inandığını vurguladı. Artık hiç kimse 'yasa bana dokunamaz' diyemeyeceğini söyleyen Fırat, herkesin görevi ne olursa olsun, sokaktaki vatandaşlar gibi kanunlar karşısında eşit olacağını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.