Gürkan, Referandum çalışmaları kapsamında İmamoğlu?nu ziyaret etti?

Gürkan, Referandum çalışmaları kapsamında İmamoğlu?nu ziyaret etti?

Devlet Vatandaşı daha çok önemseyecek.TBMM Anayasa Komisyonu üyesi ve Komisyon sözcüsü olan Ak Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan; Referandum çalışmalarını...

Devlet Vatandaşı daha çok önemseyecek.

TBMM Anayasa Komisyonu üyesi ve Komisyon sözcüsü olan Ak Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan; Referandum çalışmalarını İmamoğlu?nda sürdürdü.

12 Eylül de yapılacak olan Halkoylamasına ilişkin çalışmalarını ev ev, mahalle mahalle gezerek sürdüren Gürkan, İmamoğlu İlçesinde Sanayi Sitesi çalışanları ile bir araya geldi. Yoğun ilgi ile karşılanan Gürkan; ?Anayasa Değişiklik Maddelerine ilişkin halkımızın bu denli duyarlı olması beni çok mutlu etti? dedi.

Değişiklik Maddelerinin neler olduğuna ilişkin bilgiler veren Gürkan; ?Yeni Düzenlemeler ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi artık Ankara?ya gelecek. Anayasa Mahkemesinin yapısının değiştirilmesi ile bireysel başvuru hakkı getirilmekte ve böylelikle vatandaşlarımız karşılaştıkları haksızlıklar ve mağdur edildiğini düşündüğü durumlarda Anayasa Mahkemesine başvurabilecekler. Yapılacak olan düzenlemeler ile Hukuk sistemimiz uluslararası normlara uygun hale getirilecektir? dedi.

HAK ARAMA MEKANİZMASI OLACAK

Gelişmekte olan ülkelerde hukuk devletinin güçlendirilmesi ve demokratikleşme adına oluşturulmaya başlanan Ombudsmanlık anayasa değişik paketinde artık ülkemizde de oluşturulacağını kaydeden Gürkan, konuşmasını şöyle sürdürdü.

 ?Vatandaşların kamu yönetimi karşısında hak ve özgürlüklerinin korunması, toplumların çeşitli düzenleme ve kurumlar ile sağlamaya çalıştıkları en önemli demokratik önceliklerdendir. Anayasa değişikliği ile vatandaşın idareyle sorunlarını aktarabileceği hak arama mekanizması kuruluyor. Vatandaşlar, mahkemeye gitmeden Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurabilecek

Ombudsmanlık Kurumu, vatandaşın idareyle olan tüm sorunlarını aktarabileceği bir hak arama mekanizması olacak. Gelişmiş Batı demokrasilerinde yaygın olan ombudsmanlık mekanizması, vatandaşların mahkemeye gitmeden, ilk elden sorunlarına çözüm bulmalarını sağlayacaktır. Devlet kurumlarının her türlü işleminde haksızlığa, kötü muameleye uğrayan vatandaş mahkemeye müracaat etmeden sorununu TBMM'ye bağlı oluşturulacak Ombudsmanlık aracılığıyla çözebilecek.

Anayasa değişiklik paketiyle sorunların ve haksızlığın çözülebilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu oluşturulacaktır. Kamu denetçiliği ile Kamu Kuruluşlarında ki aksaklıklardan dolayı sorun yaşayan vatandaşlarımız, memnun olmadığı konularda bu Kuruma başvurarak sorunun çözüme ulaşmasını sağlayacaklardır. Devlet vatandaşını daha çok önemseyen, ona karşı hizmet etme amacında olduğunu vurgulayan ve vatandaşlarımız tarafından denetlenebilen bir yapı olduğunu gösteren bir uygulama olacaktır? dedi.

ESNAFIN ELEKTRİK SEVİNCİ

Ülkesini seven çocuklarının geleceğini düşünen sağduyulu tüm vatandaşlarımızın hangi siyasi görüşte olursa olsun 12 Eylül de sandığa giderek evet oyu vermesi gerektiğin önemle vurguladı. Bu paketin siyasi ideolojilere kurban edilemeyecek kadar önemli olduğunu söyledi.   

Değişiklik maddeleri hakkında Sanayi Esnafına da bilgiler veren Milletvekili Fatoş Gürkan, Esnaflar tarafından yöneltilen soruları da cevapladı. İmamoğlu Sanayi Esnafının, ?İki gündür elektriklerimiz kesik hiç bir iş yapamıyoruz? şikâyetleri karşısında Ak Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan, TEDAŞ yetkililerini arayarak sorunu iletti ve çözülmesini istedi. Gürkan, gündeme ilişkin soruları cevaplandırmaya devam ettiği esnada ve henüz sanayi sitesinden ayrılmamış iken TEDAŞ yetkililerinin gelerek Sanayi Sitesine elektrik vermeleri karşısında, esnafın alkışları ile Gürkan, buradan uğurlan İmamoğlu Anadolu Lisesinde incelemelerde de bulunan Gürkan; ?Mevcut Anadolu Lisesi ihtiyaçları karşılamaktan çok uzaktır. Bu sebeple İmamoğlu İlçesine yeni ve Modern bir Anadolu Lisesi kazandırmak amacıyla, Ak Parti İmamoğlu İlçe Başkanımız Nail Göçer ile birlikte,  uzun zamandır TOKİ ile görüşmelerimiz sürmektedir. Çok yakın zamanda ihalesi yapılarak inşaatına başlanacağı müjdesini buradan tüm İmamoğlu halkımıza veriyorum? şeklinde konuştu.

İmamoğlu İlçe Başkanının düzenlemiş olduğu iftar programında partililer ile bir araya gelen Gürkan değişiklik maddeleri hakkında katılımcılara bilgi aktardı.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler