Haksızlıklara ne ortak oluruz, nede göz yumarız

Haksızlıklara ne ortak oluruz, nede göz yumarız

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir’in, Samsun Müftüsü Veysel Çakı’nın din görevlilerine baskı yaparak moral ve motivasyonlarını bozduğu...

..din görevlilerinin en küçük kusurlarında yer değişikliğiyle cezalandırdığı gerekçesiyle yaptığı basın açıklaması bir süredir kamuoyunu meşgul ederken, yetkili sendika temsilcilerinin Müftü Çakı lehine yaptıkları açıklamalarda Din-Bir-Sen’i ve Genel Başkanı Yusuf Özdemir’i hedef alan sözlerine Genel Başkan Yusuf Özdemir cevap verdi.

Sayın Müftü bizimle görüşmek istemedi.

Özdemir, Diyanet camiasında haksızlıklara karşı çıkan, din görevlilerinin sesi olan tek sendika Din-Bir-Sen’dir. Samsun’da yaşanan olayla ilgili çıkışlarımızda bunun göstergesidir, diyerek şunları söyledi: “4688 Sayılı yasa ve sendika tüzüğünde üyelerin hak ve menfaatlerinin; mesleki, sosyal, kültürel ve ekonomik konularla ilgili her türlü hakların geliştirilmesi, korunması, takip edilmesi ve gerektiğinde ilgili makamlarla istişare edilmesi yönünde düzenleyici maddeler bulunmaktadır. Sendikalar, sivil toplum kuruluşu olarak aynı zamanda toplumsal hassasiyeti bulunan konularda da düşünce ve fikirlerini açıklayabilir. Dolayısıyla bir sendika olarak Samsun’da din görevlilerine yönelik bir sıkıntının giderilmesine yönelik bir açıklama yaptık. Samsun’daki sıkıntılar bize intikal ettiğinde 7 ay önce Sayın Müftüyü ziyaret ederek bizzat görüştüm ve sıkıntıyla ilgili bilgi verdim. Mülkü İdareden ilgili görevlilerle görüştüm ve sorunun çözülmesini istedim. Ancak sıkıntılar devam etti ve çözülmedi. Bunun üzerine Sayın Müftüyü yeniden aradım, ulaşamadım. Telefon numarasını bize vermediler. Bizzat Samsun’a gittim, kendisiyle görüşemedim. Sayın Müftü bizimle görüşmekten ısrarla kaçındı. Ne zaman ki biz basın açıklaması yaptık, işte o zaman Sayın Müftü bize anında ulaştı. Ancak açıklamalara baktığımız zaman kendisiyle istişarede bulunmadığımız, konuyu daha önce kendisiyle görüşmeyerek keyfi bir eylemde bulunduğumuz açıklamaları yapılıyor ve sıkıntıyı, üyemiz olan bir kişi üzerinden açıklayarak kamuoyunu yanıltıyor. Samsun’da haksızlığa uğrayan ve sıkıntı yaşayan sadece bizim bir üyemiz değil. Başta yetkili sendika üyeleri olmak üzere diğer sendikaların üyeleri de var. Bu kardeşlerimizin daha fazla sıkıntıya girmemesi için bu konuda detaya girmek istemiyorum. Sayın Müftünün açıklamaları gerçeği yansıtmıyor, kamuoyunun bunu bilmesini istiyorum.

Konuyla ilgili inceleme yapılmasını talep ettik.

Sendika olarak Samsun’daki sıkıntıyı Diyanet İşleri Başkanlığına yazarak inceleme yapılmasını talep ettik. İnceleme sonucunda gerçekler ortaya çıkacak. Kim haklı kim haksız herkes görecek. Ancak bu süreçte birilerinin adeta küfür edercesine yaptığı açıklamalar, onların şahsiyetlerini, kişilik ve karakterlerini gösterir. Konuşmalarında ve yorumlarında ifade ettikleri sözleri kendilerine iade ediyorum. Açıklamalarımızda haklı olduğumuzu bildikleri ve Samsun’da yaşanan bu olaylar hakkında bilgi sahibi oldukları halde Sayın Müftü Çakı’nın haksız uygulamalarını örtbas etmek için yarışa girdiler. Biz, eğilip bükülmeden onurumuzla haksızlıklara karşı mücadele ediyoruz. Sendikacılık yaptığını iddia edenlerinde bu şekilde hareket etmesi gerekir.

Üyemizde olsa yanlış yapana sahip çıkmayız.

Din-Bir-Sen, üyemiz dahi olsa yanlış yapanlara sahip çıkmaz. Yanlışı kim yaparsa yapsın karşısında oluruz. Ancak haklının, mağdurun ve mazlumunda sonuna kadar yanında yer alır onu savunuruz. Buradaki meseleyi anlamayan, anlamaktan kaçınan bazı insanların kasıtlı, yanlı ve haksız tutumları karşısında da susamayız. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Biz, ne söylemişsek arkasındayız.

Din-Bir-Sen olarak hiç kimseyi haksız yere hedef almadık.

Din-Bir-Sen olarak bugüne kadar haksız ve hukuksuz bir şekilde hiçbir kurumu, kuruluşu ve şahsı rencide etmedik. Kimseyi haksız yere hedef almadık. Biz, yasalardan aldığımız yetki çerçevesinde sendikacılık yapan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Din-Bir-Sen, Diyanet’in anahtarıdır. Haksızlıkları, hukuksuz uygulamaları, gözden kaçan pek çok sıkıntıyı gündeme getiren, ilgili makamlara ileten ve sorunların çözülmesi için projeler üreten bir sendika olarak yanlış yapanları, yanlışta ısrar edenleri uyarır, doğru yolu gösteririz.

Din-Bir-Sen’in her ferdi onurludur.

Din-Bir-Sen’in her ferdi onurludur. Kimseye yağcılık yapmaz. Bazı güruh, temsil ettiği kurumu lekeliyor. Din-Bir-Sen projeler üretip Diyanet’e sunan bir sendikadır. Diyanet’te projelerimizi dikkate alıyor. Biz, üyelerin parasıyla oturduğumuz yerden ağalık yapmıyoruz. Biz, sendikacılık yapıyoruz. Devlet ve millet düşmanlarını içimizde barındırmıyoruz. Biz, üyelerimize sırtımızı dönmüyoruz. Kibirlenmiyoruz. İnsanlığı da, insanı insan yapan değerleri de çok iyi biliyor ve bu değerlerle yaşıyoruz.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler