Hayrettin Durmuş

Hayrettin Durmuş

Halep Şehri Şen Değil

Halep… Neresi Halep? Sadece Suriye’nin bir şehri mi? Bizimle olan ilgi ne?  Uzun yıllar Osmanlı devletinin bir şehri olan, Bursa’nın kardeşidir Halep. Halep o kadar yakındır ki bize “Halep oradaysa arşın burada” deriz gerçeği ortaya çıkarmak için. Ünlü halk hikâyemizde anlatılan Âşık Kerem’in Aslı’nın ateşine düşüp yandığı, kül olduğu yerdir Halep. Keşke sadece âşıklar yanıp kül olsaydı… Bu günlerde Halep’in kendisi de yanıyor cayır cayır, hem de medeni dünyanın gözleri önünde…

 

Âşık Garip’in dilinden dökülen özlem, vefa ve şükran ifadesi olarak söylediği biz söz vardır; “Şen Olasın Halep Şehri…” Namdar Rahmi Karatay da meşhur şiirlerinden birinde  “Biz batakta köprü olduk başkaları nehri geçti / İşte geldik gidiyoruz şen olasın Halep şehri.” der. Ne güzel bir dilektir bu ancak gel gör ki son yıllarda yaşadığı acılarla hüzün diyarı haline gelen Halep şehri şen değil artık… Oysa 2006 yılında “İslam Kültür Başkenti” olarak ilan edilmişti. Suriye’de beş yıldır yaşanan iç savaş harabeye çevirdi güzelim Halep’i. Bombardıman altında kalan; Firdes, Ensari, Tarık kapısı ve Sahur semtleri yerle bir oldu. Bu günlerde Halep’in kardeşi Musul ve Kerkük’te alevler içinde…

 

Neler yaşandığını kısaca özetleyelim isterseniz:

 

Birleşmiş Milletlerin, Suriye'ye insani yardım ulaştırmaktan sorumlu yetkilisi olan Jan Egeland, kentteki durumu "felaket" olarak nitelendirmiş ve Al Jazeera’nın 5 Şubat 2016 tarihli yayınında şöyle demişti:

 

“Halep’in kuzey kırsalındaki Duveyr Zeytun, Tel Cibbin ve Hardet Til kasabalarını ele geçiren Esed rejimi, Rusya’nın hava desteğiyle ilerlemesini sürdürdü. Rusya sadece Pazartesi ve Salı günü bu bölgelere toplam 270 hava saldırısı düzenledi. Böylece Halep’in kent merkezi, Halep kuzey kırsalından kopmuş oldu.

 

Halep ile bağlantısı kesilen Azez koridoru, muhaliflerin can damarı. Türkiye'den tüm yardımlar bu koridordan geçiyor. Bu koridorun kaybedilmesi demek Halep'in kırsalındaki muhaliflerin bundan böyle tamamen İdlib tarafındaki muhalif bölgeye bağımlı hale gelmesi demek. Ancak bu bölge de Halep'e uzak olduğundan askeri, tıbbi ve sivil yardımların Halep'e ulaştırılmasının zaman alacağı anlamına geliyor. Bu durum Rusya'nın T-90 tankları ve TOS-1 Buratino füze fırlatıcılarıyla donattığı rejim güçlerine karşı muhalifleri stratejik olarak tamamen savumasız hale getirebilir. Rejimin İdlib'e doğru ilerlemesi söz konusu. Halep'in İdlib'deki muhaliflerle de bağlantısı kesilirse, kentteki 300 bin kişi kuşatma altında kalacak.”

 

Denilen oldu. Şimdi Halep muhasara altında.

 

Son günlerde yaşanan olaylar daha vahim. Artık ekmek, su ve ilaç bile götürülemiyor Halep’e. Bir sivil toplum kuruluşu temsilcimiz:

 

“Halep yanıyor dünya sessiz kalıyor” sloganıyla yola çıktık. Bütün sivil toplum örgütleri AFAD, Kızılay'ın yardımları bir an önce Suriye içerisindeki Müslüman kardeşlerimize ulaştırılması konusunda daha hassas olunması gerektiğini düşünüyoruz. Halep kentine yardımlar Kestillo yolundan ulaştırılıyordu. Şu anda Rus ve Esed rejimi uçaklarının saldırılarının artması sonucu Halep kentine gıda yardımları gönderemiyoruz. Terör örgütü PYD ise bölgeyi karadan bombalamaya devam ediyor. 'Halep kenti ikinci Madaya olmasın' (Suriye’nin Lübnan sınırındaki kasabası) diye aylardır dile getirdik. Maalesef Halep kenti ikinci Madaya olmuş durumda. Yardım ulaştırılan yolların bir şekilde açılması gerekiyor. Çünkü orada insanlar ölüyor. Çocukların bedenleri parçalanıyor. Suriye'de çok büyük ekmek sıkıntısı başladı. Bu kardeşlerimizin en azından 2-3 aylık ekmek ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor. İnsanlar en azından karnını doyurabilir.”  diyor.

 

Bir an önce Halep’e yardım ulaştırılmalı; çocuklar ölmesin, insanlar aç kalmasın diye.

 

“Osmanlı gitti. Ortadoğu bitti” diyen Batılı tarihçi ne kadar haklı. Keşke haklı çıkmasaydı. Ortadoğu kan gölüne dönmeseydi. Barut kokusu, gözyaşlarına karışmasaydı. Şiirlerde söylendiği gibi “şen” olsaydı Halep şehri. Ne yazık ki Halep artık şen değil…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.