1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Hatimle teravih kılmanın tadı daha başka oluyor?
Hatimle teravih kılmanın tadı daha başka oluyor?

Hatimle teravih kılmanın tadı daha başka oluyor?

İnananlar, Sevgili Peygamberi-miz'in (sas) tavsiyesi doğrultusunda 'gündüzlerini oruçla, gecelerini de ibadetle' geçirip onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'i...

A+A-

İnananlar, Sevgili Peygamberi-miz'in (sas) tavsiyesi doğrultusunda 'gündüzlerini oruçla, gecelerini de ibadetle' geçirip onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'i en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyor.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklara aldırmadan, sadece Allah'ın (cc) hoşnutluğunu kazanmak amacıyla gündüzleri oruç tutan Müslümanlar, geceleri de teravih namazı için akın akın camilere gidiyor. Bazıları oluşturdukları arkadaş gruplarıyla teravihleri her akşam farklı bir camide eda ederken, bazıları mahalle camisinde ibadetini yerine getiriyor. Bazıları ise son yıllarda hızla yayılan 'hatimle teravih kılınan cami'lere abone oluyor, teravih namazını bir ay boyunca aynı camide kılıyor.

Bundan on yıl önce, şehirlerimizde hatimle teravih kılınan cami sayısı, bir elin parmaklarının sayısını geçmezdi. Toplumda talebinin artmasıyla birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığı da hatimle teravih namazı kılınan cami sayısını artırdı. Bugün başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin her ilinde, her ilçesinde çok sayıda camide teravih namazları hatimle kılınıyor. Hatimle teravih namazı kılınan iller sıralamasına bakıldığında her konuda olduğu gibi İstanbul yine birinci sırayı alıyor. İstanbul'da merkezde 39, toplamda 64 camide teravihler hatimle kılınıyor. İkinci sırada Konya geliyor. Konya merkezde 17, toplamda ise 42 camide teravih namazları hatimle kılınıyor. İzmir merkezde 11, Adana merkezde 8, başkent Ankara'da ise 5 camide teravih namazları hatimle eda ediliyor.

Konya'da hatimle namaz kılınan camilerin biri de tarihi Kapı Camii. Kapı Camii'ni dolduran cemaatin büyük çoğunluğunu, aileleriyle birlikte şehrin dört bir yanından gelenler oluşturuyor. Her akşam mihraba geçip bir buçuk saatten fazla imamlık yapan hocaefendinin iki rekatte bir selam vererek kıldırdığı teravih namazı sanki su gibi akıyor. Müezzinler, onuncu rekatin bitmesiyle ilahili su molası veriyor. Molada cemaat, yanında getirdiği suyla bedenî, müezzinlerin okuduğu ilahiye eşlik ederek ruhî susuzluğunu gideriyor. İlahinin ardından teravihin kalan kısmına devam ediliyor. Ve Kapı Camii'nde hatimle teravih namazı su gibi akıyor, kendinizi farkında olmadan vitir vacip namazını kılarken buluyorsunuz. İmam hatibin Kâbe imamlarını andıran makamı, akıcı kıraati ve tok sesi, insanı bu dünyadan alıp başka alemlere götürüyor ve siz namazın ne çabuk bittiğinin farkında bile olmuyorsunuz. Namazın güzelliği, cemaatin güzelliği burada insanı Kapı Camii'ne bağlıyor. Namazın sonunda aşkla, iştiyakla 'yarın akşam da buraya geleyim' diyorsunuz.

Gür sesli Tahir Hoca'nın camisi: Kapı Camii

Kapı Camii, Konya merkezde Sarraflar (Tevfikiye) Caddesi üzerinde. Asıl adı İhyaiyye olan cami, Konya Kalesi'nin kalıntılarından doğu kapısı çevresinde yer aldığından Kapı Camii adıyla anılıyor. Cami ilk defa 1658 yılında Mevlevi Dergâhı postnişinlerinden Pir Hüseyin Çelebi tarafından yaptırılmış. Bir süre sonra yıkılan cami, 1811 yılında Konya Müftüsü Esenlilerlizade Seyyid Abdurrahman tarafından yenilenmiş. 1867 yılında çıkan büyük yangın, cami ile birlikte çevresindeki vakıf dükkanları yok etmiş. Bu olaydan bir yıl sonra cami üçüncü defa yeniden yapılmış. Cami, bir dönem vaazları büyük ilgi uyandıran Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi sayesinde yurtiçinde ve yurtdışında tanınıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.