İklim değişikliğine uyum sağlamak için bozuk orman alanlarını rehabilite ediyoruz

İklim değişikliğine uyum sağlamak için bozuk orman alanlarını rehabilite ediyoruz

Adana Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, İklim değişikliğine uyum sağlamak için bozuk orman alanları rehabilite ettiklerini söyledi.Kara, Seyhan Oteli'nde...

Adana Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, İklim değişikliğine uyum sağlamak için bozuk orman alanları rehabilite ettiklerini söyledi.

Kara, Seyhan Oteli'nde gerçekleştirilen Adana Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi tarafından yürütülen Seyhan Havzası'nda Orman Ekosistemi'nin ve Ormancılığın İklim Değişikliği'ne Uyum Sağlaması Projesi çalıştayında konuştu.

Mustafa Kara, iklim değişikliğinin Türkiye'de çevresel ve sosyal etkilerinin oluşacağına dikkat çekerek "Bölge müdürlüğü olarak bozuk orman alanlarının rehabilitesi konusunda çalışma yaparak verimli ormanlar haline dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu sayede geleceğe belirli ormanları oluşmuş bir Adana oluşturmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu. Ormanları korurken devamlılığını sağlarken ulusal ve uluslar arası projeler içinde de yer aldıklarına dikkat çeken Kara, "Türkiye ve Seyhan havzası, orman ekosisteminin ve ormancılığın iklim değişikliğine uyum sağlamasına yönelik tedbirlerin belirlenmesi, geliştirilmesi ve uygulamaya konulmasına katkı sağlayacak çalışmalara imza atıyoruz." ifadesini kullandı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Temsilcisi ve Bölgesel Proje Koordinatörü Alper Acar, küresel iklim değişikliği çerçevesinde yapılan 18 projenin 12'sinin Adana'da yürütüldüğünü söyledi. Acar, Kayseri'de 4, ve Niğde'de 2 proje olmak üzere toplam 18 projeye 2 milyon dolar hibe desteği verdiklerini kaydetti. Alper Acar, iklim değişikliği konusundaki projelerin 3 yıllık önce başladığına dikkat çekerek 7 milyon dolar bütçenin hedeflendiğini söyledi.

Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz ise sera gazı etkisiyle iklim değişikliğinin yaşandığını vurgulayarak, "Bizlere büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Doğanın temel denklemi var. Temel denkleme ters hareket ettiğimizde olmadık felaketlere davetiye çıkarırız. İklim değişikliğine uyum sağlamalıyız." dedi. Doğa Koruma Merkezi Genel Müdürü Uğur Zeydanlı ise projede hem sosyal hem ekonomik ve ekolojik açıdan sonuçlar çıkacağını belirterek bölgedeki orman ekosisteminin korunması ve geliştirilmesi açısından da önemli bir proje olduğunu vurguladı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler