Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

İletişim Hakkı ve Kötüye Kullanılması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Mesaj, gazeteciliğin bir kamu görevi olduğunu hatırlatarak başlıyordu: ‘Kamuoyunun haber alma hakkının karşılanması gerekir.’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın açıklamasında, toplumun doğru bilgilendirilmesi noktasında medyanın ‘demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru ‘olarak öne çıktığını belirterek önemli bir vurgu yapmaktaydı. Daha da önemlisi Erdoğan, ‘demokratik süreçte ahlaki sorumluluk bilinciyle ilkeli şekilde çalışan gazetecilerin toplum için önemli bir görevi yerine getirdiklerini’ bildirmekteydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘medyanın geçmişte , demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde bir vesayet aygıtı olarak kullanıldığı’ şeklinde değerlendirmesini yaptıktan sonra ‘Türk medyasının daha demokratik, özgürlükçü ve çok sesli bir yapıya kavuşması yönünde önemli ilerlemeler’ kaydetmesine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, medya değerlendirmesini şöyle sürdürdü: "Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren yeni medya mecralarının gazetecilik adına sunduğu imkanların da meslek ilkeleri ve basın ahlakından taviz vermeden kullanılması hayati önemdedir. Bilginin yayılma hızının baş döndürücü şekilde arttığı günümüzde, doğru ve dürüst habercilik anlayışı her zamankinden daha kıymetli hale gelmiştir. Dolayısıyla yalan ve dezenformasyona karşı hakikat mücadelesinde gazetecilerin de büyük sorumluluğu bulunmaktadır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak basın özgürlüğünden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimiz gibi bu kavramın istismar edilmesine de içeride ve dışarıda ülkemiz aleyhine kara propaganda için kullanılmasına da asla müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Türk basınına güvenini ve inancını da şu şekilde ifade etti: "Hakkaniyet sahibi basınımızın ve gazetecilerimizin ülkemizde barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde payları olduğunun idrakiyle, milletimizin hassasiyetlerini gözeterek doğru bilgilendirme görevini yerine getireceklerine ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceklerine inancım tamdır."

Erdoğan, 10 Ocak 2021 Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında "Zorlu salgın koşullarında görevlerini ifa etmek için fedakarca bir gayret ortaya koyan basın mensuplarına takdir ve teşekkürlerini iletmekteydi: "Tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görev başında vefat eden gazetecilere Allah'tan rahmet diliyorum. Bu düşüncelerle tüm basın çalışanlarına başarılar temenni ediyor, kendilerini en kalbi duygularla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın toplumun iletişim hakkı, basın özgürlüğü, basının demokratik görevi ve kötüye kullanılması konularındaki değerlendirmelerinde bazı ifadelerin altını çizip ben de imzalıyorum..

Sağlıklı toplum, demokratik, sosyal ve adil devlet ideallerimizin gerçekleşmesinde basına büyük görev düşmektedir. Ova Yayıncılık ve Adanapost Haber Portalı ailesi olarak bu sorumluluk ve bilinçle yayın hayatını sürdürmekteyiz.

Mehmet Yürekli

Adana, 12 Ocak 2021

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.