İncirlik kimlere hizmet ediyor?

İncirlik ne zaman kuruldu, neden kuruldu, misyonu nedir, kimlere hizmet ediyor…

Bir kısmını bildiğimiz bir kısmını bilmediğimiz bir takım sorular var aklımıza takılan…

Hakkında bilgi sahibi olduğumuz (kısmı) İncirlik Hava Üssü'nün kurulması kararı Aralık 1943 İkinci Kahire konferansı ı sırasında alınsa da inşaatı ikinci dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra başlıyor.

Amerikan Ordusu Mühendisler Kolordusu 1951 baharında İncirlik Hava Üssü inşaatına başlıyor

. ABD Hava Kuvvetleri, başlangıçta orta ve ağır bombardıman uçakları için acil evreleme ve kurtarma yeri olarak kullanmayı planlanıyor. Türk Genelkurmay ve ABD Hava Kuvvetleri Aralık 1954 yılında yeni Hava Üssü için ortak kullanım anlaşmasını imzalıyor.

21 Şubat 1955 tarihinde, Hava Üssü'nün resmi adı olarak Adana Hava Üssü seçiliyor. Bu Hava Üssü 28 Şubat 1958 tarihinde "İncirlik Hava Üssü" adını alıyor.

 

 İncirlik hava üssünden 1991 Körfez Krizi sırasında kalkan uçaklar kardeşlerimizin yaşadığı ülke Irak üzerinde 14.000 saat uçuş yaptılar bu esnada 3.000 adet bomba attılar, 100 füze fırlattılar ve 4 Irak uçağını düşürdüler.

15 Temmuz darbe girişimi esnasında yine önemli rol biçildi incirlik üssüne, çok hareketli günler yaşandı.

İncirlik hava üssünü bizden daha çok kullanan ABD bize gerçekten dost mu?

Suriye’de DAİŞ’e karşı mücadele ediyorum diyen ABD Irakta olduğu gibi sadece kendi çıkarları için çalışıyor. Yıllarca PKK’ya silah yardımı yaptı, şimdilerde YPG’ ye silah yardımlarını sürdürüyor

. Bölgede sınırlar yeniden çizilirken Türkiye sürekli engelleniyor saf dışı bırakılmak isteniliyor.

 Terörle mücadele ettiğini iddia eden ABD, 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan terör örgütü FETÖ liderine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

 İncirlik Hava Üssü Türk mü, Amerikan mı, NATO üssü mü?

Bilinenlerden daha çok bilinmeyenlerin yaşandığı ve işgallerin üssü haline gelen İncirlik artık ABD’ye kapatılmalıdır.

Eğer incirlik hava üssü bizimse ülkemiz ve insanlarımızın çıkarları doğrultusunda hizmet vermeli, zalimlerin değil mazlumların umudu olmalıdır.

Ülkemizin gelişimini istemeyen dost gibi görünen ama sürekli düşmanlık üreten batılı şer güçlere karşı, siyasi söylemlerin yanında kararlı bir duruş sergilemek ve bunu tavra dökmek direnişimize ve dirilişimize güç verecektir. Madem mazlumların yanında durduğunuzu ifade ediyorsunuz, madem katillere karşısınız İncirliği tüm zalimlere, işgalcilere, darbecilere kapatın o zaman!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum