İran'dan BM yaptırımına misilleme...

İran'dan BM yaptırımına misilleme...

İran, BM Güvenlik Konseyinin son yaptırım kararları gerekçe gösterilerek gemilerinin kontrol edilmesini kabul etmeyeceğini, böyle bir durumda ise misillemede...

İran, BM Güvenlik Konseyinin son yaptırım kararları gerekçe gösterilerek gemilerinin kontrol edilmesini kabul etmeyeceğini, böyle bir durumda ise misillemede bulunacağını açıkladı.

Meclis Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkan Vekili Hüseyin İbrahimi, İran'ın gemicilik sektörünü de hedef alan BM Güvenlik Konseyi kararlarının öncekiler gibi etkisiz kalacağını söyledi.

İran gemilerinin uluslararası sularda kontrol edilmesi ve aranmasının cevapsız kalmayacağını belirten İbrahimi, ''İran gemisi güvenlik için durdurulup aranırsa biz de aynı şekilde karşılık vereceğiz. Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'ndan geçen Batılı gemileri kontrol edeceğiz'' ifadesini kullandı.

İbrahimi, ''Bizimkilerden çok onların gemilerinin kontrol edilmesi gerekir'' diye konuştu.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri'ndeki temsilcisi Ali Şirazi de ''İran gemilerinin kontrol edilecek olmasını uluslararası yasaların ve insan haklarının ihlali olarak gördüklerini'' söyledi.

Şirazi, ''ABD, İran'ı istenmeyen bir harekete zorlarsa Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri tüm güçleriyle onların karşısında duracak ve pişman edici cevap verecek'' ifadesini kullandı.

''Yaptırım kararlarının uygulanmaya konulmak istenmesi durumunda tüm dünyanın ABD karşısında yer alacağı'' görüşünü savunan Şirazi, ''ABD öncülüğündeki Batılı ülkelerin müdahaleci politikalarının kabul edilemeyeceğini'' belirtti.

BM Güvenlik Konseyi, Türkiye ve Brezilya'nın ''hayır'' oyuna karşı 12 ''evet'' oyuyla 9 Haziranda İran'a karşı ağırlaştırılmış yeni yaptırım kararı almıştı. Konseyin geçici üyelerinden Lübnan ise oylamada çekimser kalmıştı.

Tahran yönetimi, ''Güvenlik Konseyinin diğer kararları gibi sonuncusunun da etkisiz kalacağını ve yasal dayanaktan yoksun olduğunu belirtmiş, yaptırımların diyalog ve müzakere sürecini olumsuz etkileyeceğini'' açıklamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.