İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

İş bizden olmayan FETÖ’cüye mi? döndü!

Bir insana bir suç isnat etmek, leke sürmek çok kolaydır, ancak bir insanı aklamak ise çok zordur. Ne kadar da aklasanız insanlar üzerindeki çekinceyi silmek çok uzun zaman alır. Zira hala o şahsa zan’la yaklaşım hayli zaman devam eder.

Yakın tarihimizde Ergenekon ve Balyoz operasyonları ile yüzlerce yüksek rütbeli subay ile bir kısım akademisyen, gazeteci, siyasetçi suçlandı, hukuk dışı mahkemelerde yargılandı, hüküm giydi ve cezaevlerinde yattılar. Olayın bir kumpas olduğu anlaşılınca serbest bırakıldılar. Ama bu arada içlerinde cezaevinde hayatını kaybedenler, isnat edilen suçu kendilerine yediremediği için intihar eden ve kalıcı hastalığa yakalananlar oldu. Özlük hakları ellerinden alındı, aileleri madden ve manen perişan oldular.

 

İstiklal şairimiz Mehmet Akif “Hatalardan ders alınsaydı tarih tekerrür etmezdi” der.

15 Temmuz vak’asından sonra FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında binlerce asker, on binlerce emniyet mensubu, yargı mensubu, akademisyen, işadamı, sağlık personeli, öğretmen, memur vb. kişiler FETÖ üyesi olmak suçlaması ile görevlerinden alındı, bir kısmı tutuklanarak cezaevine konuldu, mahkemeler devam ediyor.

Tutuklanan, hakkında dava açılanlar bir yana, gerçekten suçlu olanlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır, bunda beis yok.

Sözümüz muallâkta olan adaletin sağlıklı olarak çalıştırılması, suçlu ile masumu iyi ayırt edilmesidir. Daha önce “FETÖ operasyonları masumları yakmamalı” başlıklı yazımda da anlattım..

Makul şüphe, İhbar;

Şüphe ve ihbar üzerine kamu görevlileri görevlerinden alınıyorlar. Emeklilik hakları ellerinden alınıyor, banka hesaplarına araçlarına el konuluyor, eşleri memursa oda görevden alınıyor özel sektörde ise patron işgüzarlık yapıyor işten çıkarıyor. Ne kendi iş bulabiliyor nede eşine iş veriyorlar. Eli kolu bağlanıyor, değim yerindeyse yek ekmeye muhtaç ediliyor.

Tanıdığım bir polis komiseri var, FETÖ ile uzaktan yakından bir alakası olduğunu sanmıyorum. Kendisi de zaten teşkilatta kendinden haz’lanmayan birileri tarafından iftiraya uğradığını söylüyor. Geçtiğimiz Ekim ayında FETÖ suçlaması ile görevden alındı, emekli hakkını kaybetti, maaş yok, aracını satmaya kalktı el koydular, kira ödeyemediği için amcası evini verdi orada oturuyor, eşi iş aradı kimse iş vermiyor, iki çocuğu var okul değiştirmek zorunda kaldılar. Babası, kardeşleri ve amcasının yardımı ile geçiniyor. Eş, çocuk, Anne, Baba ve tüm yakınları öfke kusuyor. Devlete ve adalete güvenleri sarsılmış.

Bu sadece bir örnek bunun gibi belki de binlerce masum var. Yarın vatan zor duruma düştüğünde bu insanlardan nasıl sokaklara çıkmasını bekleyeceksiniz?

 

Bizden olmayan FETÖ’cüdür mantığıyla, Şüphe ve zan’la değil, sağlıklı tahkikat  doğru bir karar alınmalıdır.

FETÖ’cü suçlaması ile gazeteciler cezaevinde, akademisyenler açığa alınıyor, görevden alınan iki öğretmen 62 gündür açlık grevinde, biz FETÖ’cü değiliz diye yalvarıyor sesini duyurmaya çalışıyor. Bu operasyonların daha ne kadar süreceği belli değil, her gün yeni bir FETÖ operasyonu yapılıyor, insanlar görevlerinden alınıyor, tutuklanıyor. Böyle giderse tüm cemaat mensupları FETÖ’cü olarak fişlenecek. Cemaat’e gönül veren her kişinin FETÖ’cü (Gülen’in devleti ele geçirme faaliyetine dâhil olan militanı) olduğunu düşünmek haksızlık olur.

12 Eylül 1980 askeri darbesinde anarşi olaylarına katılan Sol örgütler ve Ülkücülerden sadece olaylara katılanlar tutuklanmış suçlu olanlar cezalandırılmış, her Ülkü Ocakları mensubu veya sol örgüt mensupları anarşist diye tutuklanmamıştır.

Devlet içerisinde öbeklenmiş bir tek kişi dahi kalmayana kadar bu operasyonların devam etmesi ve devletin bu teröristlerden temizlenmesi elbette ki en büyük arzumuz. Ergenekon ve Balyoz’da olduğu gibi haksız ve suçsuz yere insanlar mağdur edilmesin.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

10.05.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum